Co to jest impreza masowa? Czy każde duże zgromadzenie to impreza masowa?

Impreza masowa rządzi się swoimi prawami i obowiązkami, które są nałożone na organizatorów. Jakie kryteria musi spełniać wydarzenie, aby mogło być uznane za imprezę masową?

Co to jest impreza masowa? Czy każde duże zgromadzenie to impreza masowa?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 marca 2020

Co to jest impreza masowa? Od ilu osób jest impreza masowa? Wszystko to opisane jest w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Impreza masowa jest to impreza artystyczno-rozrywkowa albo impreza sportowa, np. mecz piłki nożnej, podczas której liczba widzów wynosi przynajmniej 500.

Do imprezy masowej nie zalicza się wydarzeń, które organizowane są w teatrach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, a także domach kultury i bibliotekach. Przepisy ustawy o imprezach masowych nie stosuje się też w przypadku imprez organizowanych w szkołach, a także takich, które dotyczą wydarzeń związanych ze współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży oraz zawodów sportowców niepełnosprawnych. Imprezą masową nie będzie też impreza sportowa o charakterze ogólnodostępnym i niepłatnym, a także wszelka impreza zamknięta, która jest organizowana przez pracodawców dla pracowników.

Co to jest impreza artystyczno-rozrywkowa?

Imprezą masową artystyczno-rozrywkową może być koncert, duży turniej sportowy, ale też zorganizowane publiczne oglądanie meczu czy innego wydarzenia sportowego, jeśli ekran, na którym oglądana jest taka impreza ma przekątną przekraczającą 3 metry. Ważnym elementem jest liczba osób, które mogą w niej wziąć udział.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Czy dostanę zwrot pieniędzy za wycieczkę kupioną w biurze podróży?

Jeśli taka impreza odbywa się na stadionie albo w innym miejscu, które nie jest budynkiem, to będzie imprezą masową jeśli ustalona przez organizatorów liczba miejsc nie będzie mniejsza niż 1000. Oczywiście na tak dużą liczbę odwiedzających muszą pozwalać warunki terenu, a przede wszystkim prawo budowlane i przepisy przeciwpożarowe. Jeśli taka impreza odbywa się w budynku to liczba osób nie będzie mniejsza niż 500.

Podobnie będzie w przypadku masowej imprezy sportowej. Zgodnie z definicją będzie to impreza, której głównym celem jest współzawodnictwo sportowe albo popularyzowanie kultury fizycznej. Jeśli organizowana jest na stadionie lub innym obiekcie, który nie jest budynkiem i liczba osób nie jest mniejsza niż 1000, albo gdy jest to budynek, a w imprezie bierze udział nie mniej niż 300 osób.

Mecz piłki nożnej jest uznawany za imprezę masową, jeśli faktycznie odbywa się na boisku lub innym obiekcie sportowym, a liczba miejsc, które zostały udostępnione wynosi nie mniej niż 1000.

CZYTAJ TEŻ Koronarowirus. Czy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia?

Obowiązki organizatora imprezy masowej

Jeśli konkretna impreza jest imprezą masową organizator musi ją zgłosić do odpowiednich organów. Organizator musi zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprezy, a także zagwarantować odpowiedni stan techniczny obiektów budowlanych razem ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznym. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie przeciwpożarowe i sanitarne. Na imprezie masowej musi być też odpowiednia liczba służb porządkowych, służb informacyjnych i przeciwpożarowych. Impreza masowa musi mieć pomoc medyczną oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Organizator powinien  wyznaczyć drogi ewakuacyjne i ścieżki, które pozwalają na dojazd pojazdom ratowniczym i policyjnym. Musi być też wydzielone osobne pomieszczenia dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy.

CZYTAJ TEŻ Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!