Kto może skorzystać z buspasa?

Buspasy, czyli specjalne pasy wykorzystywane przede wszystkim wtedy, gdy są korki. Mogą z niego korzystać nie tylko kierowcy autobusów. Czy taksówka zawsze może jechać buspasem? Czy rowerzysta może korzystać z buspasa?  

Kto może skorzystać z buspasa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 stycznia 2020

Buspas wykorzystywany jest w miejscach, gdzie tworzą się korki. Warto pamiętać, że buspasem nie będzie każdy pas przy prawej krawędzi jezdni. Musi być oznaczony przez znak D-11.

Kto może jechać buspasem?

Buspas przeznaczony jest dla autobusów, trolejbusów i wszelkich innych pojazdów, które wykonują odpłatne przewozy na regularnych trasach. Wynika z tego, że taksówki nie są upoważnione do jazdy po buspasie. Bo choć wykonują odpłatny przewóz osób, to nie obsługują linii regularnych. Żeby taksówka mogła poruszać się buspasem, musi to być wyraźnie zaznaczone na znakach. Domyślnie buspas jest dla autobusów. W niektórych miastach urzędnicy tworzą prawo, które zezwala jechać po buspasie taksówce, ale tylko wtedy, gdy wiezie ona pasażera.

CZYTAJ TEŻ Skradziono mi telefon. Co robić?

Czy motocyklista może korzystać z buspasa?

Możliwość korzystania z buspasa przez motocyklistę zależy od ustaleń zarządcy danej drogi. Zawsze wtedy musi to być oznaczone konkretnym znakiem. No i najważniejsze. Nawet jeśli buspas dozwolony jest dla motocykli, nie można po nim jechać motorowerem.

Samochód elektryczny na buspasie

Ustawodawca dał prawo korzystania z buspasów kierowcom samochodów elektrycznych. Wjazd dla nich na buspas możliwy jest zawsze. Zarządca drogi ma prawo ograniczyć jednak taką możliwość określając, że w samochodzie elektrycznym musi znajdować się większa liczba osób.

Warto wiedzieć, że niektóre buspasy są nimi tylko w konkretnych godzinach (np. od 7-9 i od 16-18). W pozostałych godzinach można z niego skorzystać bez żadnych ograniczeń. Oczywiście buspas może działać przez całą dobę.

W uzasadnionych przypadkach można wjechać na buspas, nawet jeśli nie jesteśmy kierowcą pojazdu upoważnionego do poruszania się po nim. Dotyczy to sytuacji, gdy chcemy np. zjechać do posesji.

CZYTAJ TEŻ Jazda hulajnogą po ścieżce rowerowej grozi mandatem

Kara za korzystanie z buspasa?

Mandaty za korzystanie z buspasa są wystawiane dość często, bo to bardzo łatwo zdobyte pieniądze dla służb. I tak, za jazdę po buspasie pojazdem, który nie jest do tego uprawniony, zapłacimy mandat w wysokości 100 zł i otrzymamy 1 punkt karny. W wyjątkowych sytuacjach policja może odstąpić od mandatu, jeśli kierowca udowodni, że jazda po buspasie była „stanem wyższej konieczności.

Pas dla rowerów. Kto może z niego korzystać?

Na niektórych miejskich ulicach wydzielone są specjalne pasy dla rowerów. Działają na podobnej zasadzie jak buspasy. Są przeznaczone dla konkretnych pojazdów. W tym przypadku wyłącznie dla rowerów. Warto zdać sobie sprawę, że pas dla rowerów może przebiegać w przeciwnym kierunku do „głównego ruchu”. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność.

Po pasie dla rowerów nie można jechać motorowerem, hulajnogą, czy motocyklem. Za złamanie takiego zakazu mandat wynosi 100 zł.

Hulajnoga traktowana jest cały czas jako pieszy, w związku z tym nie ma możliwości korzystania ze ścieżek dla rowerów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!