ABC zimowego sprzętu narciarskiego. Jak dobrać narty i kijki?

Zimowe ferie to przede wszystkim białe szaleństwo. Niezależnie od tego, czy wybieramy ferie w polskich górach czy też wyjeżdżamy za granicę, najważniejsze jest, by spędzić te kilka dni bezpiecznie i komfortowo. Jak dobrać odpowiedni sprzęt narciarski? Mamy kilka porad. 

ABC zimowego sprzętu narciarskiego. Jak dobrać narty i kijki?
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 stycznia 2020

Podstawowym zimowym ekwipunkiem feryjnym są narty, kijki i kask. Dobierając „deski” koniecznie musimy wziąć pod uwagę wzrost, wagę, a także nasze umiejętności. Zupełnie inny sprzęt będzie najlepszym wyborem dla amatora, a inny dla zapalonego narciarza. Profesjonalny sprzedawca powinien zapytać nas, jak często jeździmy na nartach, od ilu lat uprawiamy narciarstwo i jaki rodzaj tras najczęściej wybieramy. Gdy określimy sobie takie parametry, pozostanie już techniczna strona wyboru sprzętu.

W przypadku nart ostatnio zauważalna jest tendencja do oferowania klientom jak najkrótszych desek. Warto jednak pamiętać, że zbyt krótkie są mniej stabilne, przez co pokonywanie zakrętów przy dużych prędkościach może być zdecydowanie utrudnione.

Jaka jest właściwa długość nart?

Narciarscy eksperci przekonują, że właściwie dobrane narty dla początkujących powinny sięgać do naszej brody. Lepiej jeżdżący powinni wybrać narty o długości takiej jak wzrost. Jeśli chodzi o kolorystykę, to jej wybór zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

Warto jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego narty są zrobione. Coraz więcej sprzętu produkowana jest w oparciu o kompozytowy rdzeń. Dzięki temu są one lżejsze i łatwiej nimi manewrować. Profesjonaliści wybiorą raczej narty z drewnianym rdzeniem. Powoduje on, że deski są sztywniejsze, a to pozwala na szybszą jazdę w trudniejszym terenie.

CZYTAJ TEŻ Ferie bez nart i śniegu. Jak uzyskać odszkodowanie?

Jak wybrać narty dla dzieci?

Zupełnie inaczej dobiera się narty dla dzieci. W przypadku starszych długość dobieramy jak u amatorów dorosłych, czyli ok. 15 cm poniżej wzrostu. Dla najmniejszych narty powinny być nie dłuższe niż wysokość wyrostka mieczykowatego (leży na styku mostka i dolnej części klatki piersiowej). W przypadku najmłodszych dzieci narty powinniśmy zmieniać co sezon. Jeśli nie dobierzemy właściwej ich długości, dziecku trudno będzie opanować prawidłową technikę jazdy.

Jak wybrać buty narciarskie?

Zdecydowanie trudniejszym wyborem jest decyzja związana z butami narciarskimi. Tutaj bez wątpienia warto skorzystać z pomocy eksperta w sklepie. Podstawową cechą buta jest twardość skorupy. To od niej zależy wygoda użytkowania butów. Buty o twardości do 60 polecane są narciarzom, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w tym sporcie. Ich miękkość powoduje, że są komfortowe, z drugiej jednak strony nie pozwalają na bardzo szybką jazdę, co jest dobre dla początkujących. Buty bardzo twarde, o indeksie 90-140 polecane są ekspertom. Wszystkie pomiędzy 60-90 są butami o średniej twardości. Są najpopularniejszymi butami sprzedawanymi w sklepach ze sprzętem narciarskim.

CZYTAJ TEŻ Jak wybrać dobrze ubezpieczenie na ferie?

Przez lata panowało przekonanie, że but narciarski trzeba kupić o jeden rozmiar większy niż zwykłe obuwie. Warto jednak pamiętać, że w czasie jazdy obuwie narciarskie zwiększa objętość w środku o kilka milimetrów. Jeśli więc wybierzemy za duże, podczas zjazdu ze stoku stopa będzie zbyt luźna, a to pierwszy krok do poważnej kontuzji. Są i tacy, którzy kupują zbyt duże buty narciarskie, a potem zakładają dwie lub trzy pary skarpet, by ograniczyć luz stopy. Warto jednak pamiętać, że buty narciarskie nie przemakają, a co za tym idzie nie odprowadzają potu. Jeśli więc stopa się za bardzo rozgrzeje i spoci, jazda będzie mało komfortowa.

W dobrze dobranym bucie narciarskim, gdy jesteśmy wyprostowani, to duży palec powinien dotykać przedniej ścianki buta, a jednocześnie powinniśmy mieć możliwość delikatnego przesunięcia stopy w tył.

Jak dobrać kijki?

Długość kijków dopasowujemy do długości naszych ramion. Odwracamy kijek motylkiem do góry, opierając uchwyt na podłożu. Chwytamy ręką  kijek pod motylkiem. W przypadku dobrze dopasowanego kijka, przedramię tworzy z ręką kąt prosty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!