fb

Jak wybrać dobrze ubezpieczenie na ferie?

Ubezpieczenie kupowane na ferie zimowe jest zwykłym ubezpieczeniem turystycznym. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wyjazd na narty czy na gorącą plażę w tropikach, zawsze warto wybrać dobrą polisę.  

Jak wybrać dobrze ubezpieczenie na ferie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 stycznia 2020

Publiczna służba zdrowia za granicą

Każda osoba ubezpieczona w ZUS może skorzystać z publicznej służby zdrowia w jednym z krajów Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Trzeba więc koniecznie pamiętać o EKUZ, Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza, że możemy korzystać z publicznego lekarza. Jednak takie ubezpieczenie może nie wystarczyć. Zakres bezpłatnych usług w każdym z krajów jest inny. Gdy w Polsce pobyt w szpitalu jest bezpłatny, to np. we Włoszech trzeba za to zapłacić ponad 1700 zł.

Warto więc poszukać dobrego ubezpieczenia turystycznego. Niezależnie od tego, czy kupujesz wczasy w luksusowym hotelu w tropikach, czy kilka noclegów blisko trasy narciarskiej w Polsce, powinieneś być zawsze przygotowany na wizytę u lekarza. Nie musisz złamać nogi czy ręki zjeżdżając na snowboardzie. Wystarczy zmiana diety, uciążliwe problemy żołądkowe albo uporczywy ból zęba, by wyjazd feryjny zamienił się w koszmar. W związku z tym zanim wyjedziesz na urlop, zawsze zatroszcz się o ubezpieczenie.

Ubezpieczenie szkolne NNW

Dzieci uczęszczające do szkoły zwykle są ubezpieczone w ramach ubezpieczenia NNW. Jeśli jest to ubezpieczenie grupowe zawierane przez szkołę zwykle ochrona ograniczona jest do trwałego uszczerbku na zdrowiu, czyli np. kalectwa. Pamiętaj, że ubezpieczenie NNW obowiązuje zawsze, a nie tylko podczas zajęć szkolnych. Jeśli więc wypadek zdarzy się podczas wyjazdu feryjnego, a warunki zostały spełnione, to ubezpieczenie będzie wypłacone.

Sporo rodziców wykupuje takie ubezpieczenie niezależnie od ubezpieczenia szkolnego. W takiej sytuacji warto dokładnie sprawdzić, jakie są warunki ubezpieczenia i jakie ma wyłączenia. Poza zabezpieczeniem w sytuacji wypadku (np. złamania nogi, zatrucia pokarmowego) dobre ubezpieczenie turystyczne gwarantuje nam odszkodowanie w przypadku zagubienia bagażu albo kradzieży sprzętu narciarskiego lub elektronicznego.

CZYTAJ TEŻ Ferie 2019. Jak złożyć reklamację?

Dobre ubezpieczenie turystyczne

Wybierając ubezpieczenie turystyczne sprawdź koniecznie gwarantowane sumy ubezpieczenia. W przypadku kosztów leczenia powinno to być przynajmniej 200 000 zł, a następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) to przynajmniej 30 000 zł. Dobrze też sprawdzić, czy polisa zawiera OC w życiu prywatnym. Być może warto dokupić wariant z OC sportowym, które pozwala uniknąć odpowiedzialności, jeśli to my spowodujemy jakiś wypadek np. podczas zjazdu na nartach. Dobre ubezpieczenie turystyczne chroni też bagaż i sprzęt sportowy przed zniszczeniem lub kradzieżą.

Szukając dobrego ubezpieczenia turystycznego warto dopasować je do charakteru wyjazdu. Na warunki i cenę polisy wpływ ma kierunek wyjazdu, a także rodzaj wypoczynku. Jeśli wyjeżdżasz na narty za granicę, koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, aby polisa miała wysoką sumę ubezpieczenia związaną z kosztami leczenia i ratownictwem. Nie możesz też zapomnieć o OC. Jeśli podczas zjazdu na nartach lub pływania po morzu w tropikach zniszczysz komuś sprzęt albo uszkodzisz jego ciało, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Jeśli twoje dziecko jedzie na ferie samo, koniecznie wykup ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. Jeśli tablet lub inne urządzenie tego typu zostanie skradzione, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Pamiętaj, że ubezpieczenie narciarskie zadziała tylko wtedy, kiedy poruszasz się po wyznaczonych stokach. W przeciwnym razie ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania, gdy dojdzie do wypadku.

CZYTAJ TEŻ Ferie bez nart i śniegu. Jak uzyskać odszkodowanie?

Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie?

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne można już kupić za niecałe 3 zł dziennie. Zanim jednak kupisz taką polisę dokładnie sprawdź jej warunki. Najtańsze ubezpieczenie, które udało nam się znaleźć miało sumę gwarantowaną kosztów leczenia i ratownictwa 200 000 zł, ale bez ochrony bagażu. W wariancie najdroższym, który kosztuje ponad 70 złotych koszty leczenia to już ponad 100 000 euro, 21 000 euro koszty ratownictwa, 40 000 euro NNW, 100 000 euro OC i dodatkowo ubezpieczenie bagażu, a także odszkodowanie za opóźnienie lotu.

Zanim wybierzesz ubezpieczenie przeanalizuj dokładnie, na jakie ryzyko możesz sobie pozwolić i jaki zakres jest dla ciebie najlepszy. Być może masz już wybrane warianty w innych ubezpieczeniach (np. domu lub mieszkania).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!