Zimowy wyjazd poza granice Polski — spakuj na ferie kartę EKUZ
EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala skorzystać z publicznej służby zdrowia za granicą na takich samych warunkach, jak mieszkańcy określonego kraju.

- Martyna Kowalska
- /
- 10 stycznia 2020
Jeśli planujesz wyjazd do jednego z krajów Unii Europejskiej, koniecznie zatroszcz się o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta umożliwia korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej za granicą. Karta EKUZ wydawana jest za darmo. Można z niej korzystać w całej Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Lichtensteinie.
Podstawowym zadaniem karty EKUZ jest potwierdzenie, że możemy skorzystać z tych samych świadczeń medycznych, które przysługują obywatelom danego kraju. Chodzi tu o wszystkie procedury medyczne, które muszą być wykonane na miejscu, tak by pacjent nie musiał wracać do kraju. Jeśli mamy kartę EKUZ możemy pójść do lekarza tak jak obywatele danego kraju. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zabiegi są darmowe. Warto przed wyjazdem do konkretnego kraju sprawdzić, jakie są zasady w kraju do którego jedziemy. I tak np. Francuzi płacą 30 proc. honorarium lekarza, a wizyta w szpitalu we Włoszech kosztuje ponad 1400 złotych, a w Niemczech 10 euro za każdy dzień, gdy w Polsce nie kosztuje nic. Jeśli przebywamy w innych krajach to posiadając kartę EKUZ będziemy traktowani jak obywatele danego kraju i jeśli dana procedura jest płatna, to trzeba będzie uregulować zobowiązanie. Warto pamiętać, że karta EKUZ nie gwarantuje, że pomoc w razie wypadku czy kontuzji będzie udzielona bezpłatnie.
EKUZ podczas ferii
Posiadanie karty EKUZ nie jest obowiązkowe. Warto jednak taki dokument wyrobić przed każdym wyjazdem zagranicznym. Jeśli wybierzemy się za granicę i trafimy tam do lekarza, nie będzie innego sposobu sprawdzenia, że jesteśmy upoważnieni do korzystania z Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z tym okazujemy wtedy kartę EKUZ.
Kiedy karta EKUZ nie zadziała?
Karta EKUZ podczas zagranicznego wyjazdu przyda się nam tylko w nagłych przypadkach. Jeśli będziemy chcieli za granicą zrealizować zabieg medyczny, który był zaplanowany, to NFZ nie rozliczy takiej procedury. Nie da się więc np. przed zapowiedzianą operacją wyjechać za granicę, by zrealizować ją za darmo. Zanim udamy się do lekarza za granicą, dobrze jest sprawdzić, czy placówka, z której chcemy skorzystać podpisała umowę z lokalnym ubezpieczycielem.
Czy mogę iść do dentysty z kartą EKUZ?
CZYTAJ TEŻ Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Jak działa karta EKUZ?
Zanim wyjedziesz za granicę, warto wyrobić sobie kartę EKUZ. Można ją otrzymać od ręki w lokalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Można też zamówić ją wysyłając wniosek mejlem lub pocztą do NFZ albo poprzez ePUAP. W czasach wakacyjnego szczytu wyjazdowego czas oczekiwania na kartę EKUZ może się wydłużyć.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy w kraju, do którego jedziemy konkretne usługi medyczne są dostępne bezpłatnie i ile trzeba zapłacić np. za wizytę lekarską. Pamiętaj, że w popularnych kurortach możesz mieć problem ze znalezieniem publicznej przychodni zdrowia. W takim wypadku koniecznie wykup prywatne ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia u zagranicznego lekarza.
Jeśli musisz skorzystać z pomocy lekarskiej za granicą, weź ze sobą kartę EKUZ i dowód osobisty. Lekarz musi cię potraktować jak każdego innego obywatela z danego kraju. Jeśli za daną procedurę trzeba zapłacić, refundowana będzie tylko podstawowa kwota. Za resztę trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.