Czym jest EKUZ?
Wypadek lub choroba mogą popsuć każdy wyjazd, zwłaszcza ten zagraniczny. Nierzadko wymaga skorzystania z lokalnego systemu opieki zdrowotnej. W jaki sposób się na to przygotować, by nie okazało się, że cała przygoda jest bardzo kosztowna?

- Michał Górecki
- /
- 4 marca 2019
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
EKUZ to skrótowa nazwa Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej celem jest potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, uprawniającego do bezpłatnego leczenia na terenie krajów wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Przed zagranicznym wyjazdem należy pobrać ją w oddziale Narodowego Fundusz Zdrowia odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania.
Posiadanie EKUZ uprawnia do darmowej opieki zdrowotnej. Jednak nie jest ono stuprocentowe, ponieważ dotyczy jedynie tych placówek, które podpisały porozumienie z NFZ-em. Jednocześnie wykorzystuje się ją na takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego kraju. Więc jeżeli tam jakieś badania są częściowo płatne, tak samo jest w przypadku polskich turystów.
Jak otrzymać EKUZ?
Kartę EKUZ otrzymuje się w oddziale NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Standardowo jej ważność wynosi jedynie dwa miesiące. Otrzymuje się ją od ręki, dlatego należy ją wyrobić w odpowiednim momencie, tuż przed wyjazdem.
Czytaj też:
5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia
Różnica między zaliczką a zadatkiem
Bezpieczeństwo w sieci. 10 sposobów
Gdzie obowiązuje EKUZ?
Kraje, w których EKUZ jest respektowany to:
Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Co z pozostałymi krajami?
W przypadku wyjazdów do krajów poza Europejskim Obszarem Gospodarczym należy się dokładnie zabezpieczyć. W takim przypadku obowiązkowo należy posiadać dodatkowe ubezpieczenie, które między innymi zabezpieczy Cię przed poniesieniem kosztów leczenia w danym państwie. Zazwyczaj ubezpieczyciel pokrywa medyczne wydatki na miejscu lub zwraca koszty po powrocie do Polski. Jeżeli planuje się określony typ wypoczynku, na przykład uprawianie sportów, w tym sportów ekstremalnych, ważne jest, by mieć ubezpieczenie sprofilowane konkretnie pod nie. Warto przy tym podać, że tylko prywatne ubezpieczenie pokrywa wydatki spowodowane transportem medycznym do kraju, czego nie pokrywa EKUZ. Z tego powodu turyści wybierający się tylko na teren Europy i tak powinni wykupić dodatkowe zabezpieczenie. Przy ubezpieczeniu znaczenie mają także dodatkowe wykluczenia. Okazać się może, że ubezpieczenie nie działa w trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych. W takich sytuacjach dostępne są jedynie sprofilowane oferty specjalne.
Wyjeżdżając na urlop z biurem podróży zazwyczaj ubezpieczenie jest już zawarte w cenie wyjazdu. Zapoznanie się z ofertą pozwoli stwierdzić, czy wystarczy jedynie podstawowy pakiet, czy jednak potrzebne będzie jakieś dodatkowe zabezpieczenie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.