Kiedy się zaszczepić przy wyjeździe w tropiki?

Na dalekie, egzotyczne podróże może pozwolić sobie coraz więcej osób. Zwiedzanie świata jest ekscytujące, ale podróżni powinni wykazać się zdrowym rozsądkiem i zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie wyjazdu.

Kiedy się zaszczepić przy wyjeździe w tropiki?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 11 marca 2019

Pierwszą i najważniejsza kwestią jest zachowane zasad higieny. Mycie rąk, uważanie na jakość pitej wody, spożywanie mytych warzyw i owoców czy unikanie wody z kranu podczas mycia zębów to konieczność.

Każdy rejon świata charakteryzuje się nie tylko inną kulturą, kuchnią, krajobrazem ale i chorobami. Ostrożność trzeba zachować planując każdy wypad, nie tylko wyruszając na inny kontynent. Kraje prowadzą odmienną politykę zdrowotną i profilaktyczną. Dlatego nawet w państwach europejskich można narazić się na niebezpieczeństwo, stworzone przez typowe choroby zakaźne np. odrę, świnkę, różyczkę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Rozwiąż QUIZ: Co wiesz na temat kremów do opalania?

Szczepienie przed wyjazdem w tropiki

Są kraje, do których istnieje ograniczony dostęp dla osób, które nie przeszły określonych szczepień. Jest to działanie, które ma uchronić przed niebezpiecznymi, a czasem nawet śmiertelnymi skutkami podróżniczej pasji.

Główny Inspektorat Sanitarny w swoich komunikatach przypomina o odpowiednim przygotowaniu się do wyjazdu. Sformułowanie „odpowiednie” nie ogranicza się do zarezerwowania hotelu i kupienia przewodnika. GIS radzi skupić się na poznaniu aktualnej sytuacji epidemiologicznej miejsca docelowego. W celu ułatwienia turystom zdobycia informacji, inspektorat publikuje niezbędne dane w zakładce „Bezpieczne podróżowanie”.

Bez względu na to czy w danym rejonie szczepienia są wymagane czy zalecane, każdy kto wybiera się do krajów leżących w strefie tropikalnej powinien skonsultować się ze specjalistami pracującymi w przychodni medycyny podróży. Po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta i planowanym kierunkiem podróży dobiorą wspólnie profilaktyczne szczepienia i dopasują zdrowotne zalecenia. Co ważne, z wizytą nie można czekać do ostatniej chwili, wiele leków wymaga kilkukrotnego podania lub odpowiedniego okresu karencji do powstania pełnej ochrony. 8-6 tygodni przed terminem wylotu to ostatni moment na wizytę w przychodni.

Czytaj też:

Program "Czyste Powietrze". Jak skorzystać z dofinansowania?

Czy listonosz może zostawić paczkę u sąsiada?

Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!