Kiedy polisa turystyczna nie działa

Nie zawsze polisa turystyczna zadziała w najbardziej oczekiwanym momencie. Zobacz, kiedy ubezpieczyciel wyłączy odpowiedzialność.

Kiedy polisa turystyczna nie działa
  • Iga Gradzka
  • /
  • 17 marca 2019

Kiedy polisa ubezpieczeniowa w podróży nie działa?

Wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej to te wszystkie sytuacje, w których nie działa ochrona ubezpieczeniowa i ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkodę. Wykluczenia mogą być bardzo szerokie, dlatego przed wykupieniem polisy należy się starannie z nimi zapoznać. Zawarte są one w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które są dokumentem dodawanym do każdej polisy.

 

Czytaj też:

Opóźniony lot. Jak zareklamować spóźniający się samolot?

Kiedy zaszczepić się przy wyjeździe w tropiki?

Jakich wykluczeń można się spodziewać?

Istnieją takie sytuacje, w których można się spodziewać standardowych wykluczeń. Na przykład szkoda nie może powstać na skutek rażącego niedbalstwa i nie może dojść do jej wyrządzenia umyślnie. W trakcie wyjazdu należy się na przykład zapoznać z lokalnym prawem i bezwzględnie go przestrzegać. Nie otrzyma się również odszkodowania za różnego typu zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Szczególnie ubezpieczenia bagażu pełne są dodatkowych wykluczeń. Najczęściej zakaz obejmuje przewożenie w nim cennych przedmiotów, takich jak biżuteria, dzieła sztuki, a nierzadko także sprzęt elektroniczny. Lista informacji na ten temat zawarta będzie w OWU.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczyciel nie poniesie kosztów leczenia oraz transportu chorej osoby, jeżeli przyczyną tej konieczności jest pogorszenie się jej stanu zdrowia na skutek choroby przewlekłej. W sytuacji, gdy to stan zdrowia jest podstawą do odbywania podróży, pokrycie kosztów leczenia jest nienależne. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku kobiet, które są w ciąży. Jednak i wówczas przydaje się dodatkowo wykupiona polisa.

Ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży obejmuje wszelkie zabiegi i leczenie, umożliwiające choremu powrót do Polski, nie obejmą więc operacji niekoniecznych, które odbyć się mogą już w Polsce.

Przy wyjeździe do krajów tropikalnych, niezbędne jest ścisłe przestrzeganie tabeli szczepień obowiązkowych i zalecanych. To podstawowa profilaktyka. Bez zachowania jej, raczej nie ma co liczyć na pokrycie kosztów leczenia.

Polisy turystyczne

Polisy turystyczne dotyczą bardzo określonego rodzaju wypoczynku. Nie otrzyma się żadnych pieniędzy w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych albo wyczynowych. Czasami za sport ekstremalny uważane są aktywności, które na pozór mają z tym niewiele wspólnego, na przykład surfing lub jazda na rowerze. Jeżeli planujesz tego rodzaju zajęcia, pamiętaj, aby wcześniej dobrze się zabezpieczyć, czyli na przykład dokupić dodatkowe ubezpieczenie.

W ramach polisy typowo turystycznej oczekiwać można ochrony od kradzieży, zniszczenia lub zaginięcia bagażu. Standardowym wykluczeniem będzie w tym przypadku konfiskata bagażu przez służby celne na skutek przewożenia zabronionych materiałów. Nici z ubezpieczenia także w przypadku wyjazdu na teren, gdzie toczą się działania wojenne lub manifestacje.

Wachlarz wykluczeń, z których korzystają zakłady ubezpieczeniowe, jest naprawdę szeroki. Dlatego dobierając odpowiednią propozycję na swój wyjazd, należy być bardzo ostrożnym i dobrze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!