Nowy kolejowy rozkład jazdy 2020

Kolejowy rozkład jazdy PKP nie jest dany raz na zawsze, o czym doskonale wiedzą pasażerowie tego rodzaju transportu. Oprócz pierwszej zmiany, która weszła w życie o północy z 14 na 15 grudnia 2019 roku (sobota/niedziela), przewidziano jeszcze cztery jego korekty, które nastąpią w 2020 roku. Kiedy musimy być gotowi na zmiany kolejowego rozkładu jazdy?

Nowy kolejowy rozkład jazdy 2020
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 grudnia 2019

Kiedy nowy rozkład jazdy PKP na 2020 rok?

Nowy rok to nowy rozkład jazdy PKP. Kalendarzowo zaczyna on obowiązywać tradycyjnie jeszcze w starym roku i jest wprowadzany przed świętami Bożego Narodzenia. Nowy rozkład na kolei obowiązuje od 15 grudnia 2019 roku, a zatem planując podróż po tym terminie nie powinniśmy sugerować się dotychczasowymi godzinami odjazdów i przyjazdów pociągów z naszej stacji. Zmiana rozkładu tego dnia nie jest „polskim wynalazkiem”. Wspomniany termin jest stosowany zarówno na polskich torach, jak i w większości krajów Europy Środkowej oraz Zachodniej.

Prawo zobowiązuje operatorów obiektów kolejowej infrastruktury (w przypadku Polski to PKP Polskie Linie Kolejowe) do opublikowania nowych godzin przyjazdów i odjazdów pociągów w budynkach dworcowych oraz na tablicach informacyjnych na peronach i innych obiektach stacji.

CZYTAJ TEŻ Spóźnił się pociąg? Masz prawo do odszkodowania!

Kiedy korekty rozkładu jazdy PKP w 2020 roku?

Niestety, wprowadzany w połowie grudnia nowy rozkład jazdy nie będzie towarzyszył nam w niezmienionej formie przez cały przyszły rok. Z uwagi na liczne prace inwestycyjne oraz remontowe na polskich liniach kolejowych, PKP PLK przewidziały na 2020 rok cztery okresowe korekty rozkładu, które często wymuszą na pasażerach zmiany przyzwyczajeń i planów, na przykład związanych z dojazdami do pracy czy szkoły. Z reguły, rzadko zdarza się, że w ramach korekty likwidowane są jakieś połączenia, jednak jak pokazuje doświadczenie nie można wykluczyć, że „nasz pociąg” zniknie z rozkładu lub zostanie przeniesiony na zupełnie inną godzinę. W ramach korekty rozkładu czasem modyfikacji ulega trasa przejazdu pociągu, wyłączenia niektórych stacji etc.

W 2020 roku korekty rozkładu jazdy zostały przewidziane w czterech już ustalonych terminach. Zmiany na tablicach przyjazdów i odjazdów nastąpią:

  • 15 marca 2020  (korekta wiosenna)
  • 14 czerwca 2020 (korekta przed wakacjami)
  • 30 sierpnia 2020 (korekta powakacyjna)
  • 18 października 2020 (korekta jesienna)

Jak dowiem się o zmianach w rozkładzie jazdy PKP?

Prawo nakłada na zarządcę infrastruktury obowiązek przedstawienia szczegółów dotyczących zmian w rozkładzie jazdy (oraz jego korekt) co najmniej na 21 dni przed terminem wejścia ich w życie. Tradycyjną formą publikowania nowych godzin przyjazdów i odjazdów są plakaty lub tablice umieszczane na dworcach oraz samych peronach co najmniej 10 dni przed dniem wprowadzenia zmian. Aktualny rozkład jazdy jest dostępny także na stronach internetowych przewoźników.

CZYTAJ TEŻ Spóźnił się pociąg? Masz prawo do odszkodowania!

Gdzie sprawdzę nowy rozkład jazdy PKP?

Najpopularniejszym miejscem publikowania ważnych informacji dla podróżnych, w tym rozkładu jazdy, jest oficjalny serwis zarządcy infrastruktury kolejowej w Polsce, czyli PKP PLK – dostępny pod adresem: www.portalpasazera.pl.

Istnieje także możliwość wygenerowania elektronicznego plakatu stacyjnego pod adresem www.portalpasazera.pl/Plakaty. W przypadku częstych podróży, ściągnięty w ten sposób dokument warto zapisać sobie np. w pamięci smartfona lub na komputerze, pamiętając jednak o terminie jego ważności!

W podobny sposób można sprawdzić tabele rozkładu jazdy na stronie www.portalpasazera.pl/Tablice.

Innym sposobem są odwiedziny na stronie naszego przewoźnika. Pełną ich listę, wraz z linkami można znaleźć tutaj.

CZYTAJ TEŻ Zmienili definicję opóźnienia pociągu. By wypłacać mniej odszkodowań?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!