Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia, odroczenia spłaty zobowiązania. Jak działają wakacje kredytowe i czym różnią się od karencji?  

Co to są wakacje kredytowe?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 stycznia 2020

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to odroczenie spłaty raty. W czasie wakacji kredytowych nie trzeba płacić ani raty kapitałowej, ani odsetkowej. Zdarza się, że niektóre banki zezwalają na odroczenie jedynie części kapitałowej, a odsetki i tak trzeba będzie zapłacić. Wtedy jest to karencja w spłacie.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe i ich warunki zależą od konkretnego banku, który nas finansuje. Najczęściej zgoda na wakacje kredytowe udzielana jest klientom, którzy do tej pory spłacali wzorowo swoje zobowiązania, a ubiegać się można o nie po roku od zaciągnięcia kredytu. Każdy bank może samodzielnie ustalić, ile mogą trwać takie wakacje, a także ile razy w ciągu trwania kredytu można z nich skorzystać.

CZYTAJ TEŻ Kto może skorzystać z buspasa?

Jak działają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe nie powodują „skasowania rat”. Trzeba je będzie zapłacić później. Skorzystanie z wakacji kredytowych wydłuży okres spłaty kredytu albo zwiększy kolejne raty. Jeśli kredyt został zaciągnięty na maksymalny okres dostępny w danym banku, zwykle będzie można skorzystać jedynie z opcji podwyższenia raty. Kwota odroczonych rat będzie po prostu doliczona do kolejnych rat proporcjonalnie do wszystkich lub przez wybrany okres. Oczywiście banki dają możliwość negocjowania warunków wakacji kredytowych.

Co to jest karencja?

Banki dają też możliwość karencji. Pozwala ona odroczyć spłatę części kapitałowej raty. Trzeba jednak będzie spłacić odsetki. W pierwszym etapie spłacania kredytu, część odsetkowa jest zdecydowanie większa od kapitałowej, może się więc okazać, że to rozwiązanie będzie dobrym rozwiązaniem dopiero w połowie trwania kredytu. Okres trwania karencji jest zależny od banku kredytującego. Mechanizm jest podobny do wakacji kredytowych. Albo okres spłaty jest wydłużany albo zwiększa się wysokość kolejnych rat.

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Najczęściej udzielenie wakacji kredytowych nic nie kosztuje. Koszty stanowi jedynie wydłużenie okresu kredytowania albo podwyższenie kolejnych rat. W związku z tym, że wakacje kredytowe nie są „skasowaniem” raty, a jedynie jej odroczeniem to i tak trzeba będzie ją spłacić. Jeśli wiec musimy już z nich skorzystać, decydujmy się na to w wyjątkowych sytuacjach.

Sam proces uzyskiwania wakacji kredytowych jest prosty. Wystarczy złożyć w banku wniosek (najczęściej jest on dostępny na stronie internetowej), a decyzja jest przyznawana praktycznie od ręki. Warto jednak pamiętać, by wniosek złożyć kilka dni przed spłatą kolejnej raty. Jeśli złożymy go w dniu spłaty raty, może zostać odrzucony, a rata stanie się natychmiast wymagalna.

Wakacje kredytowe najczęściej są wykorzystywane w przypadku kredytów hipotecznych. Te brane są na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a to powoduje, że w nagłej, losowej sytuacji, gdy mamy zawirowanie finansowe, można uniknąć windykacji spłaty raty, przenosząc ją na później.

CZYTAJ TEŻ Reklamacja używanego towaru na firmę 2020

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!