Czy wypłata wynagrodzenia w gotówce chroni przed komornikiem?

Zgodnie z przekonaniem, pensja musi być przekazywana na konto bankowe pracownika. Nic bardziej mylnego. Nie ma takiego obowiązku, a pracodawca ma możliwość wypłacania pieniędzy w inny sposób.

Czy wypłata wynagrodzenia w gotówce chroni przed komornikiem?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 lutego 2020

1 dzień miesiąca, 10. a może 25.? Niezależnie od tego, kiedy przypada dzień wypłaty, zdarza się, że nerwowo zaglądasz na konto bankowe. Czy pieniądze już dotarły? Czy pracodawca przekazał pieniądze za pracę?

Od 2019 roku Kodeks pracy przewiduje, ze wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana na konto bankowe. Określono to jako domyślna forma wypłacania pensji. Wcześniej można było dokonywać takiej wypłaty w sposób dowolny. Oprócz wspomnianego przelewu na konto, możliwa więc była wypłata do rąk własnych w formie gotówki, a nawet przekazem pocztowym.

W jakiej formie może być wypłacane wynagrodzenie?

Obecnie funkcjonujące przepisy wskazują, że wynagrodzenie powinno być wypłacane na rachunek bankowy pracownika. Możliwe jest wypłacanie pieniędzy w gotówce, o ile pracownik zgłosi taki wniosek na piśmie.

Pracownik „domyślnie” przekazuje więc pracodawcy numer rachunku bankowego, na który powinno spływać wynagrodzenie. Jeśli takiej informacji nie przekaże pracodawcy, ten będzie musiał wypłacać pensję do rąk własnych.

CZYTAJ TEŻ Czy można otrzymać wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie przed wykonaniem zlecenia?

Zasady wypłacania wynagrodzenia pracownikowi

Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w gotówce, a chciałby otrzymywać je na konto bankowe, to pieniądze powinny być przekazane w taki sposób, żeby na rachunku bankowym pracownika znalazły się najpóźniej w dniu wypłaty wynagrodzenia. Ten dzień musi być określony w umowie o pracę, a także w przepisach wewnątrzzakładowych.

Pracownik, który nie chce płacić za usługi bankowe może skorzystać z tzw. podstawowego rachunku bankowego. To darmowe konta stworzone przede wszystkim do przekazywania wynagrodzenia. Banki od połowy 2018 roku mają obowiązek otwierania takich kont i prowadzenia ich bez opłat. Oczywiście są to rachunki z ograniczoną funkcjonalnością, pozwalające na przyjmowanie wynagrodzenia, realizację przelewów (kilku w miesiącu bezpłatnie), a także transakcje kartą płatniczą.

Jeśli pracownik zgłosi pracodawcy chęć otrzymywania wynagrodzenia w gotówce, pracodawca nie może na to nie przystać. Będzie on zobowiązany przekazywać wynagrodzenie w takiej formie.

CZYTAJ TEŻ Umowa zlecenie – minimalna stawka godzinowa 2020

Czy wypłata wynagrodzenia w gotówce chroni przed egzekucją komorniczą?

Ten sposób otrzymywania wynagrodzenia może wydawać się ciekawym dla tych, którym grozi zajęcie rachunku bankowego przez komornika. Mogą oni bowiem być przekonani, że przekazanie wynagrodzenia w gotówce ochroni ich przed odpowiedzialnością. Są jednak w błędzie.

Komornik, który ma przeprowadzić egzekucję z rachunku bankowego przekazuje pracodawcy pismo, w którym informuje o zajęciu wynagrodzenia. W takiej sytuacji pracodawca nie może przekazywać dłużnikowi żadnego wynagrodzenia poza częścią, która nie podlega zajęciu. Jeśli pracodawca przekaże wynagrodzenie na konto pracownika, to w takiej sytuacji musi poinformować o tym komornika. Pracodawca może przekazać też zajętą kwotę wynagrodzenia pracownika i przelać ją bezpośrednio na konto komornika. Pracodawca lub pracownik odpowiedzialny za naliczanie wynagrodzeń musi w takiej sytuacji przekazać komornikowi dokładne informacje o wynagrodzeniu pracownika, z uwzględnieniem wszystkich premii o dodatków. Jeśli tego obowiązku nie dopełni, komornik może nałożyć grzywnę w kwocie do 500 zł.

Jak więc widać, utrudnianie realizacji egzekucji komorniczej poprzez wypłatę wynagrodzenia w gotówce nie będzie skuteczne. 

CZYTAJ TEŻ Nieterminowe wynagrodzenie za pracę – co mogę zrobić?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!