fb

Podatek od psa 2020

Ile wynosi stawka podatku od psa w 2020 roku? Gdzie i w jakim terminie należy wpłacić należną kwotę? Czy każdy właściciel psa musi zapłacić podatek?

Podatek od psa 2020
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 29 stycznia 2020

Karma, różnego rodzaju gadżety i zabawki, wizyty u weterynarza, leki to nie jedyne wydatki związane z posiadaniem psa. Właściciele psów mają obowiązek odprowadzić podatek od posiadania czworonoga. Taka danina obowiązuje już od 29 lat (została wprowadzona Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991). 

Stawka podatku za psa 2020

Podatek od psa w 2020 roku jest wyższy o 2 zł i jego górny limit wynosi 125,40 zł. Jeżeli piesek urodzi się w drugiej połowie roku, podatek wyniesie 50% tej stawki. Należne kwoty należy wpłacić w urzędzie gminy do końca kwietnia. Jeżeli nasz piesek urodzi się w późniejszych miesiącach, daninę trzeba zapłacić najpóźniej do końca drugiego miesiąca życia czworonoga.

Jednak nie w każdej gminie obowiązuje taki podatek. Jeśli rada gminy — organ stanowiący i kontrolny gminy — zdecyduje o wprowadzeniu podatku od psa w danym roku, właściciele czworonogów będą zobowiązani go zapłacić. Gmina może również ustalić własną stawkę podatku od psa (ale nie wyższą niż górny limit obowiązujący w danym roku) oraz inny termin wnoszenia opłaty.

CZYTAJ TEŻ Twój sąsiad znęca się nad zwierzęciem? Zobacz, co mu grozi!

Kto jest zwolniony z podatku od psa?

Z podatku od posiadania czworonoga są zwolnieni seniorzy powyżej 65 roku samodzielnie prowadzący gospodarstwo domowe. Nie muszą go płacić osoby niepełnosprawne posiadające jednego psa oraz osoby niepełnosprawne z psem asystującym. Oprócz zwolnienia z podatku od posiadania psa, osoba niepełnosprawna, której towarzyszy pies asystujący ma prawo wejść ze swoim czworonożnym przewodnikiem do wielu punktów użyteczności publicznej: przychodni, urzędów i biur, sądów, banków, szkół, restauracji, sklepów, środków komunikacji. 

Podatku od psa nie zapłacą również wybrane grupy zawodowe:

  • rolnicy, jeśli mają maksymalnie dwa psy,

  • członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polski. 

Jeśli właściciel czworonoga nie może z jakiegoś powodu zapłacić podatku od posiadania psa, może zwrócić się z do urzędu gminy z prośbą o zwolnienie z opłaty.

Czy właściciele kotów również muszą płacić podatek?

Artykuł. 18a Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczy tylko podatku od posiadania psów, co oznacza, że daniny nie zapłacimy od innych zwierząt domowych: kotów, chomików, świnek morskich, królików, rybek.

Zasada ta nie dotyczy właścicieli kotów rasowych powyżej 1000 zł. Właściciel takiego kota ma obowiązek odprowadzić podatek w wysokości 2 proc. wartości “przedmiotu” sprzedaży. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy z hodowcą. Zwolnieni od podatku są ci, którzy kupili kota od podmiotu wystawiającego fakturę VAT lub adoptowali rasowego kotka ze schroniska.

CZYTAJ TEŻ Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!