Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?

Pamiętacie lekturę z podstawówki "O psie, który jeździł koleją"? Bohater książeczki — kundelek Lampo — istniał naprawdę i samotnie podróżował pociągami po całych Włoszech w latach 50 XX wieku. Bez biletu. A co polskie przepisy mówią na temat przewożenia pociągiem psów, kotów i innych zwierząt domowych? Jak się przygotować do takiej podróży, aby zwierzę nie czuło się zagrożone i nie atakowało innych podróżnych. Z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć podróżując z psem?

Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 13 czerwca 2019

Każdy przewoźnik kolejowy ma swoje zasady przewozu zwierząt. Dlatego przed podróżą lepiej ustalić, jakie reguły w tym zakresie obowiązują u przewoźnika, z którego usług będziesz korzystać. Inne zasady mogą panować w lokalnych pociągach, a inne w dalekobieżnych składach międzynarodowych.

Generalnie osoba dorosła może podróżować pociągiem z psem, kotem i innymi zwierzętami domowymi. I tu zaczyna się dyskusja — jakie zwierzęta zaliczamy do domowych? O ile nie ma wątpliwości co do klasyfikacji świnek morskich, chomików czy królików jako zwierząt domowych, to kłopot zaczyna się w przypadku węży, pająków, jaszczurek czy innych egzotycznych gatunków. Część hodowców twierdzi, że skoro takie zwierzęta można kupić w sklepie zoologicznym i trzymać w domu, to znaczy, że można je przewozić również w pociągu. A co na to przepisy?

Podróż samolotem z dzieckiem – jak się do tego przygotować?Podróż samolotem z dzieckiem – jak się do tego przygotować? Martyna Kowalska

Przewóz psa i innych zwierząt w pociągu

Przepisy zezwalają na podróżowanie pociągiem z psem i innymi domowymi zwierzętami. Jeśli planujesz taką podróż, musisz się do niej odpowiednio przygotować, aby podróż była dla zwierzęcia jak najmniej uciążliwa i stresująca. Jeśli to możliwe, wybierz podróżowanie nocą — zwierzęta wtedy są spokojniejsze i istnieje szansa, że prześpią całą trasę.

Koniecznie trzeba mieć ze sobą mieć aktualne świadectwo szczepień zwierzęcia. Zadbaj również o właściwy transporter dla swojego pupila: klatkę, koszyk, specjalny pojemnik lub torbę. Pies musi być na smyczy i w kagańcu, z wyjątkiem psów asystujących i psów przewodników — te z racji towarzyszenia osobom niepełnosprawnym mają specjalne przywileje.

A co w przypadku małych piesków typu york czy ratlerek? Czy pupila, który mieści się w twojej garści również trzeba ubrać w kaganiec? Pieski o takich mini gabarytach możesz przewozić na kolanach, ale lepiej również i dla mini piesków mieć odpowiedni transporter i smycz.

Nie stawiaj transportera na wolnym siedzeniu w przedziale. Najlepiej trzymać go na kolanach, aby zwierzę czuło się bezpieczniej, albo w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny — na podłodze, przed swoim fotelem. Pamiętaj również o tym, że nie wolno pozostawiać zwierzęcia bez opieki w przedziale. A skoro tak, to podróżując ze zwierzęciem nie skorzystasz z wagonu restauracyjnego, bo do tej części zwierzęta nie mają wstępu.

Zapewnij swojemu pupilowi dostęp do wody. Mogą też przydać się małe uspokajacze, czyli drobne przekąski oraz ulubione zabawki. Nie jest wskazane karmienie psa podczas podróży, zadbaj o to, aby twój pies zjadł coś jeszcze w domu.

A co z pająkami, jaszczurkami czy wężami? Lepiej sprawdzić, jakie przepisy obowiązują u danego przewoźnika. Na stronach większości przewoźników przeczytamy, że w specjalnych transporterach mogą być przewożone wszystkie zwierzęta domowe. Ale lepiej upewnij się, czy twoja klasyfikacja zwierzęcia domowego jest spójna z przewoźnikiem.

Nawet, jak przewoźnik wyrazi zgodę na przewóz mniej popularnego zwierzaka domowego umieszczonego w bezpiecznym transporterze, to musisz liczyć się z tym, że współpasażerowie mają prawo zaprotestować, a wtedy będziesz musiał opuścić przedział. Zapewne żaden podróżny nie chciałby doświadczyć sytuacji, która wydarzyła się w marcu tego roku, kiedy pociąg relacji Gdynia — Zakopane dojechał do celu ze sporym opóźnieniem z powodu ucieczki dwóch węży z paczki przewożonej w przedziale dla obsługi pociągu (jeden z nich o imponujących rozmiarach 3,5 m). Co oznacza, że właściciel miał odebrać swoja przesyłkę dopiero na stacji. Obsługa przyjmując paczkę nie miała wiedzy na temat jej zawartości…

Jak oddać bilet kolejowy?Jak oddać bilet kolejowy? Michał Górecki

Podróż pociągiem z psem? Ile to kosztuje?

Przewożenie zwierząt domowych o małych gabarytach jest bezpłatne. Ale jeśli nasz pies jest duży i nie mieści się w specjalnym transporterze, musimy kupić dla niego osobny bilet. Koszt biletu jest różny, w zależności od przewoźnika kolejowego. Ceny wahają się od 1 do 15,20 zł. Jeśli kupisz bilet w pociągu, konduktor pobierze dodatkową opłatę w wysokości 10 zł. Nie trzeba kupować biletu dla psa przewodnika, psa asystującego i psa służbowego. Niektórzy przewoźnicy w wybrane dni (np. weekendy i święta) w ogóle nie pobierają opłat za przewóz zwierząt domowych, niezależnie od rozmiarów.

Pies podróżujący bez transportera musi być na smyczy i koniecznie w kagańcu. Nie zapomnij o aktualnym zaświadczeniu o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Jeśli “posadzisz” pieska na siedzeniu obok, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości nawet do 500 zł albo naganą (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23 listopada 2004 roku w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych).

Może się zdarzyć, że inni podróżni nie będą zachwyceni obecnością twojego pupila w przedziale. Podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym przewozi psa. Jeśli więc inni pasażerowie będą skarżyć się na różne uciążliwości, np. na nieprzyjemny zapach czy szczekanie psa, powinieneś zająć inne miejsce w pociągu wskazane przez konduktora. A jeśli nie ma miejsc, podróżny będziesz musiał wysiąść z pociągu na najbliższej stacji. Oczywiście w takiej sytuacji masz prawo do zwrotu należności za częściowo niewykorzystany bilet (z potrąceniem odstępnego). Trzeba tylko zadba o stosowane poświadczenie, które wyda konduktor. Nie musisz pytać innych podróżnych o zgodę na przebywanie psa w przedziale, jeśli pociąg ma tylko składy bezprzedziałowe albo podróżujesz z psem przewodnikiem, psem asystującym lub psem służbowym.

A jeśli masz dwa pieski i chcesz je zabrać w podróż razem, dla drugiego pupila musisz zorganizować innego opiekuna i nie może być nim twoje nieletnie dziecko.

Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne? PoradnikJak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne? Poradnik Dorota Kraskowska

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!