Zwykły zarząd, czyli co rodzic może zrobić z pieniędzmi dziecka?

Rodzic potrzebuje zezwolenia sądu opiekuńczego, jeśli chce np. sprzedać nieruchomość należącą do dziecka. Ale zgoda sądu może być potrzebna nawet w sytuacji wypłaty kilku tysięcy złotych z konta bankowego dziecka.

Zwykły zarząd, czyli co rodzic może zrobić z pieniędzmi dziecka?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 lutego 2020

Zgodnie z art. 101 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, „rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko”. Oznacza to, że rodzic potrzebuje zgody sądu opiekuńczego, aby np. odrzucić spadek w imieniu dziecka, sprzedać nieruchomość należącą do dziecka (np. otrzymaną w drodze spadku) czy przekazać darowiznę z majątku dziecka.

Czy rodzic może zrobić zakupy pieniędzmi dziecka?

Ale wspomniany przepis może stać także na przeszkodzie w bardziej codziennych sprawach – np. przy wypłacie większej kwoty z konta bankowego dziecka (dzieci od 13. roku życia mogą mieć tzw. konta młodzieżowe) albo nawet przy zamknięciu takiego rachunku.

Niektóre banki (choć nie wszystkie) bardzo restrykcyjnie przestrzegają wspomnianego wyżej przepisu z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i stoją na stanowisku, że nie mogą pozwolić, aby rodzic czy dziecko na raz wypłacili z konta więcej niż kilka tysięcy złotych. Jako granicę zakresu zwykłego zarządu określa się kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, czyli zwykle około 5 tys. zł miesięcznie. To oznacza, że rodzic nie może sam wypłacić ani nie może wyrazić zgody na wypłatę przez dziecko wyższej kwoty w ciągu miesiąca (jednorazowo albo w ramach wielu transakcji).

CZYTAJ TEŻ Kiedy dziecko może samodzielnie jechać rowerem do szkoły? Co mówi prawo?

Może się więc okazać, że jeśli dziecko ma na koncie większe oszczędności, nie będzie możliwa ich szybka wypłata bez zgody sądu rodzinnego. Co więcej, nawet w sytuacji zamknięcia konta bank nie pozwoli bez zezwolenia sądu opiekuńczego wypłacić wszystkich środków – trafią one na nieoprocentowany rachunek techniczny i będzie można je pobierać co miesiąc tylko w granicach zwykłego zarządu.

Pamiętaj jednak — nie wszystkie banki stosują takie reguły. Jeśli więc zakładasz swojemu dziecko konto w banku, sprawdź dokłądnie, jakie procedury ma ta konkretna instytucja.

Co wolno zrobić rodzicowi z majątkiem dziecka?

Sąd opiekuńczy badając wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie przez rodzica czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu sprawdza m.in. to, czy operacja nie wywoła uszczerbku na majątku dziecka. Wniosek należy odpowiednio umotywować – m.in. wskazując dlaczego dana czynność jest celowa i korzystna dla dziecka. To bardzo ważne, bo oznacza, że jeżeli np. rodzic postanowi sprzedaż mieszkanie należące do dziecka, to nie może przeznaczyć tych pieniędzy na własną konsumpcję czy inwestycje. Zresztą takie podejście rodziców jednoznacznie wymusza art. 101 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowiący, że rodzice są obowiązani sprawować zarząd majątkiem dziecka Z NALEŻYTĄ STARANNOŚCIĄ.

Czynność przekraczająca zwykły zarząd – jeśli nie została wcześniej poparta zgodą sądu opiekuńczego – jest nieważna.

Co ważne, poza zarządem rodziców są pieniądze stanowiące zarobek dziecka oraz tzw. przedmioty przekazane do swobodnego użytku. Chodzi tutaj o rzeczy bez wielkiej wartości – np. rower czy laptop.

CZYTAJ TEŻ Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!