Nie chcę odkładać na PPK. Co zrobić?

Pracownicy kolejnych firm są obejmowani Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Do PPK wszyscy pracownicy są zapisywani automatycznie. Jeśli ktoś nie chce odkładać na PPK, musi złożyć u swojego pracodawcy stosowną deklarację. Co więcej, powinien pamiętać o regularnych odnawianiu tej deklaracji, bo inaczej po czterech latach i tak z jego wynagrodzenia zaczną być potrącane składki.  

Nie chcę odkładać na PPK. Co zrobić?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 lutego 2020

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszyły w drugiej połowie 2019 r. W pierwszej kolejności zostali nimi objęci pracownicy największych firm zatrudniających ponad 250 osób. W pierwszej połowie 2020 r. PPK swoim pracownikom muszą założyć firmy zatrudniające 50-250 osób, w drugiej – firmy z 20-49 pracownikami, zaś w pierwszej połowie 2021 r. reszta, czyli mniejsze firmy i jednostki sektora finansów publicznych.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych domyślnie są zapisywani wszyscy pracownicy do 55. roku życia, niezależnie od formy zatrudnienia (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne). Na PPK odkładane jest 2 proc. pensji brutto. O tyle niższe wynagrodzenie otrzyma co miesiąc uczestnik PPK. Z jednym wyjątkiem – jeśli ktoś zarabia nie więcej niż 120 proc. płacy minimalnej (czyli 3120 zł brutto w 2020 r.) to jego składka na PPK może wynosić tylko 0,5 proc. pensji.

CZYTAJ TEŻPPK: Czy pracodawca ma prawo przekazać numer telefonu pracownika do instytucji finansowej?

PPK i pensja

Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na obniżkę pensji z tytułu odkładania składki na PPK albo nie ma zaufania do tego programu (mimo dopłat od pracodawcy i rządowych czy zapewnień o prywatności środków na PPK) może złożyć u swojego pracodawcy deklarację o rezygnacji z wpłat na PPK. Wzór druku jest dostępny na oficjalnej stronie PPK.

Od momentu złożenia takiej deklaracji, z wynagrodzenia pracownika nie będą potrącane składki na PPK. Deklarację można złożyć w każdej chwili, nawet jeśli jakieś składki już trafiły do PPK. Deklaracja może być złożona wyłącznie na papierze.

O tym, że złożenie deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK jest bardzo proste, niech świadczy fakt, że w pierwszym etapie wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych zrobiło to aż ok. 1,8 mln osób. Na PPK odkłada tylko ok. 1,1 mln spośród ok. 2,9 mln pracowników firm zatrudniających ponad 250 osób.

Deklaracja o odstąpieniu od PPK

Deklarację o odstąpieniu od PPK należy odnawiać co cztery lata. Warto natomiast pamiętać o dwóch bardzo ważnych zastrzeżeniach. Po pierwsze, deklaracja o rezygnacji z wpłat na PPK ma „ważność” czterech lat. Oznacza to, że co 48 miesięcy trzeba ją odnawiać. Jeśli ktoś po upływie czterech lat nie złoży ponownie deklaracji, z jego wynagrodzenia zaczną być pobierane składki na PPK.

Po drugie, deklaracja o rezygnacji z wpłat do PPK jest ważna tylko u jednego pracodawcy. Oznacza to, że zmieniając pracę należy w nowej firmie ponownie złożyć ten dokument. Jeśli ktoś pracuje dla więcej niż jednej firmy, u każdego pracodawcy musi złożyć osobną deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK.

Jeśli pracownik zmieni zdanie i uzna, że jednak chciałby odkładać na PPK, nie musi czekać czterech lat, aż jego deklaracja „straci ważność”. W każdej chwili może złożyć u swojego pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

CZYTAJ TEŻ Jak się wypisać z PPK? Wniosek o rezygnację z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Instrukcja krok po kroku

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!