Jak się wypisać z PPK? Wniosek o rezygnację z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Instrukcja krok po kroku

Od 1 lipca 2019 roku największe firmy mają obowiązek wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Mniejsze firmy będą wchodziły do programu stopniowo do połowy 2021 roku. PPK to system, który ma zachęcić do odkładania dodatkowych środków na emeryturę. PPK finansowane są przez pracodawcę, pracownika i państwo. W każdej chwili można z tego programu zrezygnować. Zobacz, jak to zrobić.

Jak się wypisać z PPK? Wniosek o rezygnację z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Instrukcja kro
 • Michał Górecki
 • /
 • 8 sierpnia 2019

PPK to program, którego celem jest zbieranie dodatkowych środków na emeryturę. Uczestnictwo w programie jest dobrowolne. Ale… tu uwaga. Pracownicy firm, które muszą wdrożyć PPK (termin wdrożenia zależny jest od wielkości przedsiębiorstwa), zapisywani są do programu „z automatu”. Żeby w programie nie brać udziału, pracownik musi się z niego wypisać.

Co to są PPK?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to forma oszczędzania na emeryturę. Składki pochodzą z trzech źródeł:

 • od pracownika,
 • od pracodawcy,
 • od państwa, które za pośrednictwem Funduszu Pracy przekazuje wpłatę powitalną w wysokości 250 zł, a także co roku premię o wartości 240 zł.

W podstawowym wariancie pracownik przekazuje do programu 2% swojego wynagrodzenia. Składka automatycznie jest pobierana z pensji. W związku z tym, jeśli pracownik zdecyduje się uczestniczyć w programie, jego wypłata „na rękę” będzie niższa. I to jest motyw, który często decyduje o chęci odstąpienia od uczestnictwa w programie.

PPK to dodatkowa forma oszczędzania na emeryturę. Są to środki prywatne każdego pracownika i będzie można nimi dysponować na emeryturze, lub – pod pewnymi warunkami – trochę wcześniej. W przypadku ciężkiej choroby będziemy mogli wypłacić część pieniędzy zgromadzonych przez PPK. Jeśli chcemy kupić mieszkanie i będzie potrzebny wkład własny, to środki z PPK będą mogły zostać spożytkowane na ten cel przed przejściem na emerytur.

W 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla każdego 100-latkaW 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla każdego 100-latka Dorota Kraskowska

Jak zrezygnować z PPK?

Do PPK zapisywani są wszyscy pracownicy, którzy mają więcej niż 26 lat, a także mniej niż 70 lat. PPK nie trzeba organizować w firmie, która ma już jakiś program emerytalny. Jeśli nie chcesz należeć do PPK, a twoja firma musi go utworzyć, zrezygnuj. Rezygnacja nie jest prosta. Żeby skutecznie wypisać się z PPK, pracownik musi złożyć deklarację rezygnacji w formie pisemnej zgodnie z zasadami określonymi przez Ministerstwo Finansów.

Deklaracja rezygnacji z PPK – jak wygląda?

Minister Finansów ustalił pod koniec maja 2019 roku wzór deklaracji rezygnacji pracownika z wpłat do PPK. Wzór deklaracji znajdziesz tutaj

We wniosku trzeba podać swoje imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, nazwę firmy-pracodawcy, a także oświadczenie, że jesteśmy świadomi konsekwencji złożenia deklaracji. Deklaracja musi być podpisana. Potem trzeba taką deklarację złożyć bezpośrednio u pracodawcy. Gdy pracodawca otrzyma taką deklarację, musi koniecznie poinformować instytucję finansową, która zarządza programem o tym, że pracownik zrezygnował z dokonywania wpłat do PPK. Na poinformowanie instytucji finansowej pracodawca ma 7 dni. Dopiero po zgłoszeniu może przestać odprowadzać składki do PPK za pracownika. Warto bowiem wiedzieć, że jeśli pracodawca nie odprowadza składek na PPK, a pracownik nie złożył rezygnacji z udziału w programie, to grozi mu (pracodawcy) kara od 1000 zł do 1 000 000 zł. To, czy pracodawcy wpłacają pieniądze do PPK może skontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

CZYTAJ TEŻ Emerytura Plus uchwalona. Miała być jednorazowa. Będzie wypłacana co roku?

CZYTAJ TEŻ Ile komornik może zabrać z emerytury?

Czy rezygnacja z PPK jest ostateczna?

Nie, rezygnacja z PPK nie jest ostateczna. W każdym momencie pracownik będzie miał możliwość na nowo przystąpić do programu. Ale to nie wszystko. Nawet jeśli złoży rezygnację, będzie musiał ten proces powtarzać co cztery lata. Właśnie w takich odstępach czasu na nowo będzie trzeba przekazać deklarację rezygnacji z PPK swojemu pracodawcy. Jeśli pracownik nie spełni takiego obowiązku, będzie automatycznie włączony do programu. Na złożenie „odnowienia rezygnacji” będziemy mieli czas do ostatniego dnia lutego danego roku. Przed upływem tych czterech lat, pracodawca będzie musiał poinformować pracownika, że zostanie włączony ponownie do PPK i jeśli nie chce należeć do systemu, musi złożyć ponownie rezygnację.

Warto pamiętać, że dobrym sposobem na uniknięcie odprowadzania składek do PPK może być zmiana pracodawcy (na bardzo małego, który ma obowiązek utworzenia PPK później) albo wprost założenie własnej działalności gospodarczej. Osoby, które prowadzą własne firmy nie muszą zapisywać się do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Wniosek o rezygnację z uczestnictwa w PPK może być zgłoszony jeszcze zanim firma będzie zobowiązana do uruchomienia programu. Dla przypomnienia prezentujemy terminy na podpisanie przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK:

 • 1 lipca 2019 – 12 listopada 2019 — w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 osób
 • 1 stycznia 2020 – 11 maja 2020 — w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób
 • 1 lipca 2020 –  10 listopada 2020 — w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 20 osób
 • 1 stycznia 2021 – 10 maja 2021 — w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 1 osobę
 • 1 stycznia 2021– 10 kwietnia 2021 — w sektorze finansów publicznych

Wystarczy wtedy złożyć dokument, że nie jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w programie na wzorze opracowanym przez Ministerstwo Finansów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!