Ile komornik może zabrać z emerytury?

Czy komornik może egzekwować dług z emerytury? Ile może zabrać? Jak się okazuje, nie będzie mógł pozbawić emeryta wszystkich pieniędzy.

Ile komornik może zabrać z emerytury?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 sierpnia 2019

Komornik i emerytura

Emeryci są łatwym celem wszelakich firm pożyczkowych. Bo choć emerytury mają niskie, to są one przekazywane na konta emerytów systematycznie. To wszystko powoduje, że pożyczkodawca ma większą szansę na zwrot pieniędzy, które pożyczył emerytowi w potrzebie.

Zdarza się jednak, że senior ma kłopot ze spłatą. Przyczyn może być wiele. A to pogarszający się stan zdrowia, który wymaga większych wydatków na leki, a to zbyt dużo zobowiązań zaciągniętych w krótkim czasie. W takich sytuacjach szybko dochodzi do windykacji. Gdy jest ona nieskuteczna, „do gry” wchodzi komornik.

CZYTAJ TEŻ Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?                         

CZYTAJ TEŻ Pismo od komornika. Co robić?

Egzekucja komornicza z emerytury

Egzekucja komornicza długu z emerytury to jedna z najczęstszych metod na odzyskanie należności.

Ile komornik może zająć z emerytury?

Kwota zajęcia przez komornika zależy od płacy minimalnej, a co za tym idzie — od minimalnej emerytury. Jeszcze do niedawna komornik musiał pozostawić dłużnikowi równowartość połowy najniższej emerytury. Od lipca 2017 roku komornik ma obowiązek pozostawić dłużnikowi 75 proc. najniższej emerytury. Ma więc prawo ściągnąć od emeryta nadwyżkę ponad to minimum.

Minimalna emerytura w 2019 roku wynosi 1100 zł brutto. W związku z tym kwota wolna od zajęcia to 825 zł brutto. I tyle komornik musi pozostawić na koncie emeryta.

Na to, ile zabierze emerytowi komornik, może jednak wpłynąć ZUS. Bowiem jako instytucja, która wypłaca świadczenie, ma informację o zajęciu egzekucyjnym. Mamy bowiem do czynienia z tzw. górną granicą zajęcia. Jego wysokość zależna jest od tego, co jest źródłem egzekucji.

Ile komornik może zabrać w 2019 roku?Ile komornik może zabrać w 2019 roku? Rafał Stępniewski

I tak w przypadku egzekucji alimentów, można ją przeprowadzić do kwoty 60 proc. emerytury. Jeśli chodzi o egzekucję prowadzoną wobec zobowiązań związanych z odpłatnością za pobyt w domu pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczo-leczniczych, komornik może pobrać 50 proc. W przypadku innych egzekucji górna granica zajęcia to 25 proc. kwoty emerytury. Ponieważ najwięcej emerytów mieści się w tej trzeciej kategorii, to komornik ma prawo zajęcia nie więcej niż jednej czwartej emerytury (uwzględniając kwotę wolną).

Podstawa prawna

Art. 140. Granice potrąceń

1. Potrącenia, o których mowa w art. 139 należności potrącane ze świadczeń określonych w ustawie, mogą być dokonywane, z zastrzeżeniem art. 141 egzekucje i potrącenia z emerytur i rent, w następujących granicach:

  1. świadczeń alimentacyjnych, o których mowa w art. 139 należności potrącane ze świadczeń określonych w ustawie ust. 1 pkt 3 – do wysokości 60 % świadczenia;
  2. należności egzekwowanych związanych z:

a) odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej,

b) odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych,

c) odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, do wysokości 50 % świadczenia,

3. innych egzekwowanych należności – do wysokości 25 % świadczenia.

Dz.U.2018.0.1270 t.j. – Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Jak obliczyć wartość potrącenia z emerytury?

ZUS obliczając kwotę, która może być przekazana komornikowi, bierze pod uwagę wysokość emerytury brutto. Bierze też pod uwagę kwotę netto emerytury. W zależności od rodzaju zobowiązania pobieranego przez komornika ZUS ustala, jaki jest maksymalny procent potrącenia. Kwotę, która wyszła, odejmuje się od kwoty netto emerytury i to, co zostanie, wypłacane jest emerytowi. Przykład? Jeśli emerytura brutto wynosi 3000 zł, a egzekucja komornika prowadzona jest do kwoty 25%, wynik będzie następujący:

25% brutto emerytury to: 750 zł

Emerytura netto to 2468,85 zł

Dłużnikowi będzie więc wypłacone 2468,85 zł – 750 zł = 1718, 85 zł

Warto wiedzieć, że kwota zajęcia nie zależy od tego, jak wysokie jest zadłużenie, ani też ile egzekucji komorniczych jest prowadzonych.

Szczególnie na baczności powinni mieć się dłużnicy alimentacyjni. Takie zobowiązania nie są objęte kwotą wolną od zajęcia. Oznacza to, że nie da się uniknąć ich spłaty z emerytury.  Komornik wobec takiego dłużnika-emeryta nie musi nawet brać pod uwagę, czy po odliczeniu długu alimentacyjnego, emeryt będzie miał środki do życia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!