Podwyżki na Allegro. Możliwość kupowania „na zeszyt” i koniec zakupów za pobraniem?

Od 14 sierpnia największa w Polsce platforma e-commerce wprowadza zmiany do regulaminu, a także cennika. Będzie zdecydowanie drożej. Nowością jest możliwość odroczenia płatności.  

Podwyżki na Allegro. Możliwość kupowania „na zeszyt” i koniec zakupów za pobraniem?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 sierpnia 2019

Największą zmianą zapowiadaną przez Allegro jest usługa Allegro Zapłać Później. Klient będzie mógł zamówić produkt i zapłacić za niego dopiero po 30 dniach. Odroczona płatność Allegro ma być alternatywą dla płatności za pobraniem. Choć klient może zapłacić za towar po kilkunastu dniach, sprzedawca otrzyma pieniądze od razu. Najprościej mówiąc będzie to nic innego jak rodzaj "kupowania na zeszyt", wciąż praktykowanego w tradycyjnym handlu, głównie na wsiach. Jak to działa? Klient kupuje i odbiera towar od razu, ale płaci za niego dopiero za kilkanaście dni.

Wszystko dlatego, że Allegro w obsłudze tego programu będzie korzystać z jednej z instytucji finansowych. Aktualnie Allegro współpracuje z PayU i Przelewy24. Obie mają możliwość rozliczania odroczonych płatności. PayU korzysta w tym zakresie z firmą pożyczkową Kreditech, a Przelewy24 współpracuje z fintechem PayPo. Klienci mają mieć możliwość spłacania odroczonej płatności w ratach.

Program lojalnościowy Allegro

Allegro zmienia też zasady programy lojalnościowego, który pozwalał na atrakcyjne rabaty. Zmiana podyktowana jest nadużyciami ze strony klientów. Spora grupa kupujących zawierała transakcje tylko po to, by zdobyć punkty w programie lojalnościowym (monety). Szybko więc anulowała zakupy. Po zmianach odstąpienie od zakupów będzie skutkowało odebraniem monet (punktów lojalnościowych) za tę transakcję z konta osoby kupującej.

Reklama Allegro Smart nadużyła zaufania odbiorców — oświadczyła Komisja Etyki ReklamyReklama Allegro Smart nadużyła zaufania odbiorców — oświadczyła Komisja Etyki Reklamy Rafał Stępniewski

Podwyżki na Allegro

Warto też pamiętać, że przy okazji takich zmian pojawiają się zwykle podwyżki. Tym razem podwyżki na Allegro będą musieli „przełknąć” sprzedawcy wystawiający produkty w kategorii Akcesoria samochodowe – Elektronika samochodowa. Aktualnie prowizja wynosi od 5 do 9 proc. Po zmianach będzie to 9 proc. dla produktów, których wartość nie jest większa niż 150 zł, a także 13,5 zł plus 6 proc. nadwyżki ponad kwotę 150 zł. Maksymalna wysokość prowizji wyniesie 50 zł.

Podwyżka dotknie też sprzedających, którzy swoje produkty oferują w ramach kategorii Dywaniki, Wycieraczki, Pokrowce i Żarówki. Tutaj prowizja wzrośnie z 8 proc. (niezależnie od wartości) do 9 proc. przy produktach do 50 zł. Jeśli towar jest droższy, prowizja wyniesie 4,5 zł plus 8 proc. nadwyżki ponad 50 zł.

Ale podwyżkami nie będą objęte tylko kategorie motoryzacyjne. Drożej zapłacą też mamy, które handlują dziecięcymi zabawkami (bo to one stanowią gros sprzedających takie produkty). Zamiast 10 proc prowizji, produkty do 50 zł obarczone będą prowizją aż 12-procentową. W przypadku towarów droższych prowizja wyniesie 6 zł plus 8 proc. nadwyżki powyżej 50 zł.

Jak sprzedawać przez internet?Jak sprzedawać przez internet? Katarzyna Grum

Alternatywa dla Allegro

Jak widać Allegro zależy nam tym, by w serwisie pojawiały się zdecydowanie droższe produkty. Wprowadzone niedługo produkty mają sprawić, że kompletnie nieopłacalne stanie się wystawianie produktów o niewielkiej wartości. Dlaczego? Koszt obsługi transakcji o wartości 50 zł jest taki sam jak tej za 150 czy 200 zł, a zysk w drugim przypadku znacznie wyższy. Lepiej więc dla operatora zrealizować mniej transakcji o wyższej wartości.

Jak na zmiany zareagują klienci? Pewnie w pierwszym okresie będą z podwyżek niezadowoleni, szybko jednak się do nich przyzwyczają. Wszystko dlatego, że pozycja Allegro wydaje się być niezagrożona i aktualnie nie ma na polskim rynku platformy on-line, która byłaby w stanie konkurować z Allegro. Każdego miesiąca z Allegro korzysta 17 mln klientów miesięcznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!