300 plus 2019. Do kiedy można złożyć wniosek o środki na wyprawkę szkolną?

Wniosek o 300 plus w ramach programu „Dobry Start” można złożyć od 1 lipca online, a od 1 sierpnia przyjmowane są też wnioski papierowe. Czy czas na złożenie wniosku 300 plus jest ograniczony?  

300 plus 2019. Do kiedy można złożyć wniosek o środki na wyprawkę szkolną?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 sierpnia 2019

Jak podają media, w 2019 roku koszt przygotowania dziecka do szkoły, czyli tzw. wyprawka szkolna może wynieść sporo ponad 1000 zł. Żeby pomóc rodzicom, rząd przygotował program „Dobry Start”. „Dobry Start” to rządowy program, w ramach którego rodzice mogą dostać 300 zł na wyprawkę szkolną. Oczywiście nikt nie będzie sprawdzał, na co zostały te środki przeznaczone (przynajmniej nikt do tej pory nie złożył takiej deklaracji). Warto jednak się spieszyć, bo jak się okazuje, czas na złożenie wniosku jest ograniczony.

Wniosek o świadczenie 300 plus składamy w tej samej instytucji, która obsługuje program „Rodzina 500 plus”. Będzie to więc ośrodek pomocy społecznej obsługujący rejom zamieszkania wnioskodawcy.

Wniosek w formie elektronicznej może być składany od 1 lipca. Żeby go złożyć, można skorzystać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Możliwość złożenia wniosku 300 plus oferują też banki. W systemie bankowości elektronicznej łatwo znaleźć odpowiedni moduł, który pozwala złożyć taki wniosek. Jak szybko rozpatrywany jest wniosek. Urzędnicy sprawę załatwiają dość szybko. Decyzja podejmowana jest w ciągu kilku dni. Na pieniądze trzeba jednak poczekać. Jak długo? Kiedy zostanie wypłacone świadczenie? Niestety środki 300 plus nie zawsze trafią do nas przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rząd zapewnia, że jeśli wniosek będzie złożony w trakcie wakacji, to pieniądze znajdą się na koncie najpóźniej we wrześniu.

300 plus dla każdego ucznia i to co roku300 plus dla każdego ucznia i to co roku Michał Górecki

2019 rok jest kolejnym, kiedy program jest realizowany. Jednak tegoroczna edycja programu została rozszerzona. Świadczenie 300 plus będzie wypłacone również uczniom szkół dla dorosłych i uczęszczającym na zajęcia do szkół policealnych

Kiedy składać wniosek 300 plus?

Świadczenie 300 plus może być wypłacone na każde dziecko w wieku szkolnym, które ma nie więcej niż 20 lat. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uprawnionym do otrzymania świadczenia jest dziecko niepełnosprawne, które ma nie więcej niż 24 lata.

Warto wiedzieć, że 300 plus przysługuje tylko uczniom szkół. Nie można otrzymać świadczenia 300 plus, jeśli dziecko jest w przedszkolu, a także nawet wtedy, gdy realizuje program przygotowania do szkoły w tzw. „zerówce”.

Wniosek o świadczenie 300 plus może być złożony od 1 lipca w formie online.

O tym, jak złożyć wniosek 300 plus, a dodatkowo również i 500 plus przeczytasz w poradniku, który zamieściliśmy w serwisie DziennikPrawny.pl. Znajdziesz go TUTAJ.

Budowa studni przydomowej 2019. Wymagania prawneBudowa studni przydomowej 2019. Wymagania prawne Martyna Kowalska

Od początku sierpnia 2019 wniosek o świadczenie 300 plus może być złożony w formie papierowej. Warto jednak wiedzieć, że na złożenie wniosku mamy czas tylko do 30 listopada. Jeśli nie zdążymy tego zrobić, to nie będzie można go już złożyć później. I trzeba będzie poczekać do przyszłego roku (jeśli jeszcze program będzie).

Warto pamiętać, że złożenie wniosku o 300 plus w lipcu lub sierpniu daje gwarancję otrzymania pieniędzy do 30 września. Jeśli natomiast wniosek złożysz we wrześniu, październiku lub listopadzie, to pieniądze pojawią się maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!