Wypełniamy papierowe wnioski 500+ i 300+. Instrukcja krok po kroku
Choć elektroniczne wnioski o świadczenia 500+ i 300+ można wypełniać już od 1 lipca, wiele osób czekało na możliwość skorzystania z tradycyjnej drogi. Tym razem na stronie Prawo Konsumenckie wypełniamy papierowe wnioski 500+ i 300+, które można składać w urzędach od 1 sierpnia. Oto instrukcja krok po kroku.
- Martyna Kowalska
- /
- 1 sierpnia 2019
Od kiedy można złożyć papierowy wniosek o 500+ i 300+?
Od pierwszego sierpnia rodzice i opiekunowie prawni mogą składać tradycyjne, papierowe wnioski o świadczenia 500+ oraz 300+. Jak przypomina na swojej stronie internetowej ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej – chcąc szybciej otrzymać pieniądze, należy bezbłędnie wypełnić wniosek. Nie warto zwlekać. Wcześniejsze dostarczenie dokumentów zwiększy prawdopodobieństwo, że środki szybciej wpłyną na nasze konto. Wypełniony wniosek drogą tradycyjną należy dostarczyć osobiście w urzędzie lub drogą pocztową.
Jak wypełnić wniosek 500+?
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego SW-1 można odebrać w urzędzie lub pobrać z rządowej strony internetowej w formacie pdf i wydrukować (dostępny jest tam także załącznik SW-1z). Warto uważnie wypełnić wszystkie wymagane pola, w przeciwnym razie będziemy zmuszeni do powtórnej wizyty w urzędzie, a wypłata świadczenia może się opóźnić.
500+ na każde dziecko rozpocznie żniwa dla handlowców. Już się szykują Iga Gradzka
W polu „Nazwa organu właściwego prowadzącego postępowania w sprawie świadczenia wychowawczego” wpisujemy oficjalną nazwę instytucji prowadzącej procedurę 500+ w naszej gminie, czyli na przykład „Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w......”. Poniżej wpisujemy jego adres – gminę lub dzielnicę, kod pocztowy, miejscowość, ulicę oraz numer. Pola adresowego nie musimy jednak wpisywać, jeśli osobiście składamy dokumenty w urzędzie. Wówczas jego pracownik przystawi w tym miejscu pieczątkę organu.
W części I wpisujemy dane osoby wnioskującej o ustalenie prawa do świadczenia czyli wnioskodawcy. Może być to jeden z rodziców lub opiekunów prawnych. W tym miejscu wypełniamy następujące pola: imię i nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, obywatelstwo i stan cywilny. W sytuacji, kiedy wnioskodawca nie posiada nadanego numeru PESEL musi obok wpisać serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Poniżej wypełniamy nasze dane dotyczące adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz adresu e-mailowego. Ostatni punkt nie jest obowiązkowy w przypadku papierowego formularza, jednak warto go wypełnić. Wówczas drogą elektroniczną otrzymamy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego.
Na kolejnej stronie wpisujemy dane dziecka lub dzieci w wieku poniżej 18. roku życia. To podstawowe dane ograniczające się do imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, obywatelstwa, stanu cywilnego oraz płci. Podstawowy formularz zawiera miejsce na wpisanie czwórki dzieci. W przypadku posiadania większej liczby pociech, konieczne jest pobranie dodatkowego formularza.
Część II zawiera głównie pouczenia i oświadczenia. Tu znajduje się ważny punkt do zaznaczenia, którego pominięcie może skutkować niekompletnością wniosku. Na dole trzeciej strony musimy bowiem zaznaczyć odpowiednie pole dotyczące przebywania lub nie wnioskodawcy lub członka rodziny poza granicami Polski.
CZYTAJ TEŻ Dostają 500+, a wciąż wielu nie spłaca zobowiązań
CZYTAJ TEŻ Mieszkasz za granicą? Nie dostaniesz 500+
Jeżeli któryś z członków rodziny przebywa w jednym z krajów wymienionych u dołu strony trzeciej, wówczas w specjalnym polu na stronie czwartej wpisujemy jego (lub ich) dane z uwzględnieniem imienia, nazwiska, numeru PESEL, kraju przebywania, okresu pobytu, nazwy i adresu pracodawcy lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami RP.
Jeżeli przebrnęliśmy przez dotychczasowe punkty, pozostaje nam jednie wypełnienie pola z numerem rachunku, na który ma zostać wypłacone świadczenie oraz lista załączonych dokumentów, jeśli takie dostarczamy wraz z wnioskiem.
Po uważnym przeczytaniu wszystkich pouczeń i oświadczeń podpisujemy wniosek w specjalnym polu na stronie czwartej.
Jak wypełnić wniosek 300+?
Przy okazji wizyty w urzędzie podczas składania wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ warto złożyć także wniosek o świadczenie „Dobry Start”, czyli popularne 300+. Mowa oczywiście o sytuacji, w której mamy dzieci w wieku szkolnym.
Aby otrzymać świadczenie 300+ potrzebny będzie nam wniosek SDS-1 do pobrania w urzędzie. Formularz w formacie pdf dostępny jest wraz z ewentualnym załącznikiem na rządowej stronie.
Pierwsza strona jest niemal identyczna, jak w przypadku wniosku o świadczenie 500+. W dalszej kolejności (str. 2) wpisujemy dane dziecka wraz z możliwością zaznaczenia pola dotyczącego orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.
Poniżej znajduje się oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły w nadchodzącym roku szkolnym. Rodzice dzieci w wieku od 6 do 9 roku życia muszą wypełnić kolejne oświadczenie odpowiadające na pytanie czy dziecko w nadchodzącym roku szkolnym będzie (lub nie) uczęszczało do „zerówki”. Jest to konieczne z uwagi na to, że przepisy wyłączają dzieci uczęszczające do przedszkola lub realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (zerówka) z programu „Dobry Start”.
W kolejnym polu wpisujemy rodzaj szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko, czyli np. szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum ogólnokształcące itp. Poniżej wpisujemy dane adresowe szkoły naszej pociechy.
Na jednym formularzu SDS-1 znajduje się miejsce na wpisanie danych piątki dzieci. Po zapoznaniu się z pouczeniami i oświadczeniami, podobnie jak we wniosku na 500+ wpisujemy numer konta, wymieniamy ewentualne załączniki oraz podpisujemy dokument.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.