500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy złożyć wniosek?

Świadczenie 500 plus będzie wypłacone na każde dziecko. Zobacz, kiedy złożyć wniosek?

500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy złożyć wniosek?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 maja 2019
500 plus na pierwsze dziecko praktycznie przesądzone. Wystarczy tylko zgoda Senatu. 500 plus na pierwsze dziecko wejdzie w życie 1 lipca 2019 roku. Zobacz, kiedy złożyć wniosek i jakie kryterium dochodowe będzie brane pod uwagę? 
 
9,6 mld złotych tylko w tym roku, a prawie 30 mld złotych w całym 2020 roku to koszty programu „Rodzina 500 plus”. Zgodnie z właśnie przegłosowanymi zmianami, prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny.
 
Sprawdź także:

Dostają 500 plus, a wciąż wielu nie spłaca zobowiązań

Jak uzyskać 500 plus na każde dziecko? 

Pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacone niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie, a także stanu cywilnego rodziców. Pieniądze będą też otrzymywać rodzice i opiekunowie, którzy samotnie wychowują dzieci. I nie będzie tu miało znaczenia, jaka jest wysokość świadczeń alimentacyjnych.
 

500 plus – co to za program?

Do tej pory program polegał na wypłacie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez względy na dochód rodziny. W przypadku rodzin o niskich dochodach świadczenie wypłacano również na pierwsze dziecko, jeśli przeciętny miesięczny dochód na członka rodziny wynosił 800 zł netto lub 1200 zł, jeśli rodzina wychowuje dziecko niepełnosprawne. 
 

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Wnioski o 500 plus na nowych zasadach można składać w następujący sposób:
  • od 1 lipca 2019 roku — drogą elektroniczną,
  • od 1 sierpnia 2019 roku — drogą tradycyjną, w urzędzie. 

500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy złożyć dokumenty?

Aby uzyskać prawo do 500 plus na nowych zasadach, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 roku. Pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 lipca. Jeśli wniosek będzie złożony po 30 września, pieniądze będą wypłacone od miesiąca, w którym wniosek złożono, bez bez wyrównania za minione miesiące.
 

500 plus na każde dziecko. Jak złożyć wniosek?

Sposoby składania wniosku o 500 plus na nowych zasadach nie zmieniają się. Tak jak w poprzednich latach, można to będzie zrobić:
  • drogą tradycyjną (podczas wizyty w urzędzie lub drogą pocztową),
  • drogą elektroniczną (na stronie banku lub przez portal [email protected]).

500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy będą wypłacone pieniądze?

Jeżeli rodzice złożą wniosek do 31 sierpnia 2019 roku, wypłata świadczenia nastąpi do końca października 2019 roku.
Ważne! Składając wniosek w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 roku, otrzymamy wypłaty na nowych zasadach wraz z wyrównaniem od 1 lipca. Jeśli wnioski zostaną złożone po 31 sierpnia, przyznanie świadczenia oraz jego wypłata nastąpią w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.
Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za minione miesiące.
 
Sprawdź także:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!