Chcesz mieć tanią polisę? Donieś na sąsiada

Donosimy na innych kierowców na potęgę. UFG: wszystko po to, by mieć tanią polisę.

Chcesz mieć tanią polisę? Donieś na sąsiada
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 maja 2019

Polacy donoszą na siebie na potęgę w sprawie OC. Bo chcą płacić mniej. Takie wnioski płyną z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak się okazuje, do UFG wpływa coraz więcej donosów na kierowców, którzy nie mają ubezpieczenia OC. W 2018 roku było ich 4560. To dwa razy więcej niż w 2016 roku.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny trzy lata temu umożliwił zgłoszenie osób, które nie wykupiły obowiązkowego ubezpieczenia OC. Na stronie internetowej UFG można złożyć zawiadomienie o braku ubezpieczenia OC. Wystarczy numer rejestracyjny pojazdu. Kara za brak takiego ubezpieczenia to nawet 4,5 tys. zł.

UFG tłumaczy, że im więcej skarg, tym większa szansa na obniżenie ceny polis. Jeśli kierowca, który spowoduje wypadek samochodem bez ubezpieczenia, wtedy szkody musi pokryć właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po takim zdarzeniu UFG żąda zwrotu wartości szkody w drodze tzw. regresu, ale taka procedura trwa. Rekordzista musi oddać 1,8 mln zł.

Sprawdź także:

Samochód bez ubezpieczenia OC

Podsumowanie UFG pokazuje, że donoszenie na kierowców bez OC nie dość, że nie jest piętnowane jako denuncjacja, to wprost przeciwnie — jest uznawane za postawę obywatelską, która ma poprawić bezpieczeństwo na drodze. Polacy znacznie chętniej przekazują informacje policji o niebezpiecznych zachowaniach innych kierowców. Przez cały 2018 rok przekazali policjantom ponad 16 tys. filmików przedstawiających niebezpieczne sytuacje kierowców. Jest ich o połowę więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Choć bardzo chętnie donosimy na innych kierowców, warto wiedzieć, że UFG i tak ma możliwość wykrywania tych kierowców, którzy nie mają opłaconych składek ubezpieczenia OC. Automatycznie wyłapuje pojazdy bez ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Przez trzy kwartały 2018 roku system wykrył ponad 50 tys. pojazdów bez polisy. I nie ma znaczenia, że samochód bez ubezpieczenia nie jeździ po drodze. Jeśli jest zarejestrowany, system UFG i tak go znajdzie. Wszystko przez to, że polisa OC musi być wykupiona, nawet jeśli nie korzystamy z auta.

Sprawdź także:

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!