5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu

Tanie ubezpieczenie samochodu to jeden z najważniejszych kosztów każdego posiadacza pojazdu. Zobacz, jak szukać najtańszego ubezpieczenia komunikacyjnego.

5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 marca 2019

Polskie przepisy prawa wymagają, aby każdy samochód poruszający się po drodze posiadał ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chociaż płacenie OC jest dla wielu osób jedynie przykrym przymusem, należy pamiętać, że jest to forma zabezpieczenia dla obu stron. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele firm ubezpieczeniowych, więc możliwe jest znalezienie najlepszej i najtańszej dla siebie oferty.

Czytaj też:

Zwolnienia lekarskie 2019. Od stycznia wyłącznie e-zwolnienia

Robisz zakupy spożywcze przez internet? Sprawdź towar przy kurierze

Kiedy przedawnia się mandat za jazdę bez biletu?

1. Poszukiwania zacznij wcześniej

Nigdy nie zaczynaj szukać oferty ubezpieczeniowej dopiero wtedy, gdy zbliża się już termin płatności. Prawdopodobnie w dzień poprzedzający wygaśnięcie ubezpieczenia OC lub AC nie będziesz mieć ochoty na czasochłonne przeglądanie ofert. Zazwyczaj kończy się to wyborem tego samego ubezpieczyciela. Tymczasem wcale nie musi to być najbardziej korzystne pod względem finansowym rozwiązanie.

2. Udział własny w szkodzie

Zazwyczaj ubezpieczenie Autocasco jest drogie i decydują się na nie raczej posiadacze nowych samochodów. Koszt AC można obniżyć, kiedy zdecydujesz się na udział własny w szkodzie. Każda firma ubezpieczeniowa podchodzi do tego na innych zasadach i inny jest również wymagany udział. Polega on na tym, że jeżeli dojdzie do powstania szkody, pokryjesz samodzielnie jakąś jej część. Czasami jest ona wyznaczana w konkretnej kwocie, a czasami – procentowo. Zazwyczaj takie rozwiązanie może nieco zmniejszyć wysokość składki ubezpieczeniowej.

3. Porównaj kilka ofert

Sprawdź propozycje u różnych ubezpieczycieli. Pamiętaj, że oferta dopasowywana jest do indywidualnej sytuacji i czasami jakiś znajomy może mieć w danej firmie drogie ubezpieczenie, co nie znaczy, że Ty także otrzymasz taką propozycję. Konkurencja jest na szczęście coraz większa. Dobrym wyborem jest skorzystanie z internetowej porównywarki, dzięki której zapoznasz się z różnymi ofertami.

4. Wielkość samochodu ma znaczenie

Im większy jest samochód, tym większy jest koszt jego ubezpieczenia. Tymczasem wiele osób nierzadko nie użytkuje dużego pojazdu, płacąc za niego jedynie wysokie ubezpieczenie. Może się okazać, że najlepszym wyjściem jest zamiana swojego samochodu na mniejszy. Nie jest to rada uniwersalna, zdarzają się różne sytuacje, ale warto to rozważyć.

5. Jedna wpłata zamiast kilku rat

Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują te osoby, które zdecydują się na dokonanie jednej wpłaty zamiast rozkładania zobowiązania na raty. Porada ta sprawdza się w 99% wypadków. Dlatego budżet domowy warto jest planować ze sporym wyprzedzeniem i wcześniej gromadzić środki niezbędne do zapłacenia za ubezpieczenie. Przy wpłacie całości od razu można oszczędzić nawet kilkaset złotych, jest to z pewnością odczuwalna kwota.

Na zakupie ubezpieczenia samochodowego można zaoszczędzić. Warto jest podejść do tego metodycznie i dobrze wszystko zaplanować. Dzięki temu w ostatecznym rozrachunku propozycja będzie korzystniejsza.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!