Czy długi można dziedziczyć?
Krewni osoby zadłużonej często obawiają się, że w przypadku jej śmierci zadłużenie przejdzie na nich. Niejednokrotnie zdarzała się sytuacja, że umierał jakiś członek rodziny, a nieświadoma niczego rodzina była obciążana wysokimi długami. Obecnie przepisy prawa zmieniły się na korzystniejsze dla spadkobierców i takie sytuacje zdarzają się o wiele rzadziej. Dzieje się tak dzięki dziedziczeniu z dobrodziejstwem inwentarza.

- Michał Górecki
- /
- 4 marca 2019
Co to jest spadek?
Spadek to zarówno aktywa, jak i pasywa. Aktywa to nieruchomości, samochody, meble, a także pieniądze czy obligacje. Natomiast pasywa to długi. Nie można odziedziczyć samych aktywów, a zrezygnować z pasywów.
Czytaj także:
Czy listonosz może zostawić przesyłkę u sąsiada?
Własny sklep internetowy — czy to dobry pomysł na biznes?
Jak przebiega dziedziczenie spadku?
Spadek zazwyczaj dziedziczy się jedynie po najbliższych członkach rodziny. Zwykle jest to małżonek lub rodzice. Oczywiście można odziedziczyć spadek także po dalszych członkach rodziny. Dzieje się tak, jeżeli w bliższej linii pokrewieństwa nie znajdzie się żadna osoba gotowa do jego przyjęcia albo po prostu nie żyje już nikt bliższy.
Właśnie wtedy najczęściej dochodzi do dziedziczenia zadłużenia. Osoby z dalekiej rodziny nierzadko nie miały świadomości dotyczącej stanu majątkowego zmarłego. W takim wypadku należy podjąć odpowiednie działanie (oświadczenie notarialne) o zrzeczeniu się spadku. Tylko notarialne odrzucenie spadku jest wiążące.
W celu odziedziczenia spadku pod uwagę bierze się więzy krwi. Nie jest więc tak, że mąż dziedziczy spadek po rodzinie żony lub odwrotnie.
Po otrzymaniu informacji o śmierci danej osoby z rodziny ma się czas sześciu miesięcy na jego odrzucenie. Po odrzuceniu spadku dana osoba staje się automatycznie wykluczona z dziedziczenia. Pół roku liczone jest nawet od chwili otrzymania ustnej informacji o zgonie.
Jakie są możliwości postępowania w przypadku otrzymania spadku?
Spadkobierca ma zawsze dwie możliwości. Może spadek przyjąć albo odrzucić (w całości). Przyjęcie spadku może się odbyć na dwa sposoby. Przez przyjęcie proste rozumie się, że przyjmuje się go w całości. Natomiast przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza oznacza przyjęcie go tylko do wysokości zadłużenia.
Spadek mogą także odziedziczyć małoletnie dzieci. W takim przypadku odrzuceniem spadku zająć się muszą ich opiekunowie prawni. Decyzję podejmuje sąd dla nieletnich. Dopiero po otrzymaniu zgody można zrzec się spadku przed notariuszem. Do odrzucenia spadku niezbędna jest zgoda zarówno ojca jak i matki.
Jeżeli dana osoba zrzeknie się spadku, do dziedziczenia uprawnieni są kolejni zstępni.
Jeżeli niewiele wiadomo o sytuacji materialnej osoby zmarłej, zawsze bezpieczniej jest taki spadek odrzucić. Obecnie prawo zostało uregulowane i możliwe jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas spisuje się majątek osoby zmarłej. Jednocześnie pasywa spłacane są do wysokości aktywów wynikających ze spadku. Otrzymuje się jedynie majątek przekraczający wysokością długi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.