fb

Zgubiłem portfel. Co robić?

Zgubienie portfela jest niezwykle stresującą sytuacją. Coraz więcej osób płaci dzisiaj za pośrednictwem kart, dlatego o wiele większym problemem w takiej sytuacji staje się nie strata pieniędzy, a wszystkich dokumentów, jakie zwykle nosimy w portfelu. Co zrobić, jeżeli dojdzie do utraty dowodu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy kart płatniczych?

zgubiony portfel
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 marca 2019

1. Pieniędzy raczej nie odzyskasz

Prawda jest taka, że są niewielkie szanse, że Twój portfel znajdzie uczciwy znalazca i odda go w całości, wraz z gotówką. Skup się raczej na zabezpieczeniu swoich dokumentów. Zastanów się także, czy w środku nie znajdowały się żadne inne ważne dokumenty i przedmioty.

2. Zgubiłeś dowód osobisty

Zagubienie lub kradzież dowodu osobistego zgłoś jak najszybciej, bo inaczej możesz mieć problemy. Można to zrobić za pośrednictwem banku, w którym założone masz konto. Na skutek tej procedury Twój dokument tożsamości zostanie wpisany do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych. Takie działanie sprawi, że na pewno nikt nie zaciągnie kredytu, posługując się znalezionym dokumentem. W tym przypadku działaj szybko. Możesz zgłosić to telefonicznie, przez internet lub osobiście w oddziale banku. Nawet jeżeli nie posiadasz żadnego konta, zgłoś to w którymś z oddziałów.

Następnie udaj się do odpowiedniego organu samorządowego i tam również zgłoś utratę dowodu osobistego. W zamian otrzymasz specjalne zaświadczenie, którym będziesz mógł posługiwać się do czasu otrzymania nowego dokumentu. Jego wyrobienie nie będzie Cię nic kosztowało, ale musisz zapłacić za komplet zdjęć.

Nie zauważyłeś utraty dokumentów od razu? W takim razie jak najszybciej sprawdź na stronie Biura Informacji Kredytowej, czy ktoś inny nie zdążył już wziąć na niego pożyczki.

Czytaj też:

Program "Czyste Powietrze". Jak skorzystać z dofinansowania?

Czy listonosz może zostawić paczkę u sąsiada?

Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi?

3. Zgubiłeś karty płatnicze i kredytowe

Dopiero w momencie, kiedy zastrzeżesz swoje karty, bank weźmie pod uwagę utratę gotówki niewydanej przez Ciebie. Z tego powodu należy działać bardzo szybko. Utratę karty zgłosisz w swoim banku: przez internet, dzwoniąc na infolinię lub osobiście. Wówczas też rozpocznie się procedura wyrobienia nowej karty, co potrwać może kilka dni. W niektórych bankach jest to darmowe, a w niektórych łączy się z dodatkową opłatą.

4. Zgubiłeś dowód rejestracyjny samochodu

Jeżeli wśród zagubionych dokumentów był też dowód rejestracyjny auta, należy zgłosić się do wydziału komunikacji. Tam otrzymuje się wtórnik dowodu rejestracyjnego oraz pozwolenie czasowe. Dokumenty, które trzeba przedstawić to karta pojazdu, tablice rejestracyjne oraz wyciąg z rejestru badań technicznych pojazdu. Wiąże się to z opłatą 54 zł za wtórnik oraz 18,50 zł za pozwolenie czasowe.

5. Zgubiłeś prawo jazdy

Zgubienie prawa jazdy także należy zgłosić w wydziale komunikacji. Wówczas od ręki wypełnisz wniosek o wydanie nowego dokumentu. Jednak do momentu jego otrzymania nie możesz kierować pojazdem. Mandat za brak prawa jazdy to 50 zł, a dużo więcej zapłacisz, jeżeli bez dokumentu dojdzie do wypadku. Opłata za prawo jazdy to 100 zł.

6. Zgubiłeś legitymację

Legitymacja studencka, szkolna czy jakakolwiek inna wymaga wydania duplikatu. Zgłasza się to w sekretariacie lub w dziekanacie. Na nową zazwyczaj czeka się kilka dni i ponieść trzeba niewielki koszt wydania duplikatu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie nowa ustawa o notariacie
U notariusza

Będzie nowa ustawa o notariacie

Przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa o notariacie została przyjęta przez rząd. Dzięki niej sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezstronnych. Po wejściu nowego prawa...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!