Jak oszczędzać gaz w domu?

Rachunki za gaz w domach, gdzie służy on do ogrzania wody oraz gotowania, mogą być naprawdę spore. Co zrobić, aby więcej złotówek zostało w twojej kieszeni?

Jak oszczędzać gaz w domu?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 15 maja 2019

Rachunki za gaz w domach, gdzie służy on do ogrzania wody oraz gotowania, mogą być naprawdę spore. Dlatego poznaj najlepsze sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz nieco pieniędzy.

Oszczędność na ogrzewaniu

  • Użyj niższego ustawienia termostatu. Zaoszczędzisz do 3 procent na rachunku za ogrzewanie, jeżeli tylko obniżysz temperaturę w ciągu dnia o jeden stopień. Dla ciebie ta zmiana będzie niemal nieodczuwalna. Obniżenie termostatu podczas snu pozwala zaoszczędzić około 13 procent na rachunku za ogrzewanie. Przez resztę dnia noś cieplejsze ubrania niż zwykle, na przykład długie spodnie i kapcie. Używaj programowalnego termostatu, aby ułatwić regulację temperatury i zaoszczędzić pieniądze.
  • Uszczelnij przewód kominowy, gdy nie jest on używany. Pozostawienie otwartego przewodu kominowego jest tym samym, co otwarcie okna na kilka centymetrów. Pozwolisz w ten sposób dużej ilości ciepłego powietrza wydostać się z domu. Upewnij się, że odpowietrznik w oknie jest również prawidłowo zamknięty.
  • Użyj wentylatorów do cyrkulacji powietrza. Ustaw wentylator na niskim poziomie, aby rozprowadzić powietrze w górę w kierunku sufitu. Wymusi to obieg na cieplejszym powietrzu, które unosi się i zostaje uwięzione pod sufitem, pozostawiając dom cieplejszym.
  • Trzymaj otwory wentylacyjne i grzejniki czyste. Upewnij się, że otwory wentylacyjne nie są zablokowane przez dywany lub meble ani że nie masz dużych przedmiotów przed kaloryferem. Pozwala to na swobodną cyrkulację powietrza i uzyskanie pełnych korzyści z ciepłego powietrza.
  • Oczyść otwory wentylacyjne, grzejniki itp. Pył jest nie tylko alergenem, ale jest również wspaniałym izolatorem. Często czyść nagromadzony kurz z grzejników i otworów wentylacyjnych. Pozwala to na swobodny przepływ powietrza do pomieszczeń i promowanie równego promieniowania cieplnego.
  • Zwróć uwagę na swoje okna. Około 10-25 procent strat ciepła w domu można przypisać oknom. Aby zmniejszyć te straty, podnieś zasłony i rolety na oknach wychodzących na południe w ciągu dnia, aby ciepło słoneczne dostało się do domu i ogrzewało go. Zachowaj opuszczone zasłony i żaluzje w nocy, gdy słońce nie świeci na nie, aby ocieplić dom i utrzymać ciepło w środku.
  • Zamknij drzwi. Jeśli pokój nie jest używany, po co go podgrzewać? Zamknij drzwi, gdy nie ma cię w pokoju. Kiedy jesteś w pokoju, zamknięcie drzwi może zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, utrzymując ciepłotę wytwarzaną przez ludzkie ciało, światło lub inne urządzenia elektroniczne, takie jak komputer.
  • Użyj programowalnego termostatu. Programowalny termostat może pomóc zaoszczędzić nawet 10-20 procent na rachunkach za energię elektryczną przez cały rok. Zaprogramuj grzejnik tak, aby włączał się tuż przed twoim wybudzeniem się, ochładzał się, gdy wychodzisz do pracy, rozgrzewał się po twoim  powrocie z pracy i obniżał temperaturę tuż przed pójściem spać.

Czytaj też:

Oszczędzanie gazu podczas gotowania

  • Gotuj rozsądnie. Średnio gotowanie stanowi około 4 procent zużycia gazu w gospodarstwie domowym. Wybierz patelnię odpowiedniej wielkości do potraw i kuchenki. Pokrój jedzenie na mniejsze kawałki i umieść pokrywki na patelniach. Jedzenie będzie się o wiele szybciej gotować i zużywać mniej energii.
  • Staraj się gotować składniki, które wcześniej wyciągniesz z lodówki i które uzyskają temperaturę pokojową. Dotyczy to również mrożonek.
  • Nie nadużywaj czajnika. Czajniki zużywają dużo gazu, więc gotuj tylko tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz. Utrzymuj czajnik w czystości – kamień negatywnie wpływa na jego zdolności przewodzenia ciepła.

Zmiana dostawcy gazu

  • Koniecznie sprawdź swojego dostawcę. Spróbuj znaleźć bardziej atrakcyjne ceny gazu.
  • Pamiętaj, aby na bieżąco sprawdzać stan infrastruktury gazowej. Jej wady mogą się przyczynić nie tylko do zwiększenia rachunków, ale także są bardzo niebezpieczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!