Masz mniej niż 26 lat? Sporo zaoszczędzisz od sierpnia

Młodzi już wkrótce mogą na jakiś czas zapomnieć o podatku PIT – przynajmniej do momentu ukończenia 26. roku życia. Nowe przepisy już od sierpnia uruchamiają „zerowy PIT dla młodych”. Ile będzie można zaoszczędzić i kto najbardziej skorzysta na tym rozwiązaniu?

Masz mniej niż 26 lat? Sporo zaoszczędzisz od sierpnia
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 lipca 2019

Kto skorzysta z „zerowego PIT dla młodych”?

Jak szacuje Ministerstwo Finansów, z nowych rozwiązań skorzystać może około dwóch milionów osób, które nie ukończyły 26. roku życia, ale pracują już zarobkowo, np. na umowie o pracę bądź zlecenie. Ulga zatem będzie się należała zarówno osobom, które już zakończyły naukę i zostały zatrudnione jak również studentów – zaocznych i dziennych, którzy dorabiają sobie po zajęciach lub w wakacje.

Zasady ulgi „zerowy PIT dla młodych”

Oto kilka kluczowych liczb, które pozwolą nam zrozumieć dość prosty mechanizm działania ulgi. Zwolnienie PIT obejmie przychody młodego podatnika do wysokości 85.528 zł w roku podatkowym. Jednak taką kwotę będziemy mogli realnie wziąć pod uwagę dopiero w przyszłym roku. Powód? Skoro ustawa wchodzi w życie 1 sierpnia, należy zwrócić uwagę, że do końca roku kalendarzowego pozostanie równe 5 miesięcy. To oznacza, że w 2019 roku limit zwolnienia będzie wynosił 5/12 limitu rocznego, czyli nominalnie 35.636,67 zł.

Co istotne, zwolnienie nie będzie ograniczone ani liczbą umów, ani liczbą płatników. Jeżeli zarobki młodego pracownika przekroczą wspomniany wyżej próg to dopiero nadwyżka ponad 85.528 zł (lub 35.636,67 zł w 2019 roku) będzie opodatkowana według oficjalnej skali podatkowej.

Jest jeszcze jedna pułapka czekająca na młodych podatników. Skoro przepisy obowiązują od sierpnia, ulgą będą objęte przychody uzyskane po 1.08.2019 roku, a zatem student, który pracował wyłącznie w lipcu lub w pierwszej połowie roku nie będzie mógł skorzystać ze wsparcia w żaden sposób.

Podatek od spadku — podstawowe informacjePodatek od spadku — podstawowe informacje Iga Gradzka

Zerowy PIT dla młodych. Ile można zyskać?

Potencjalne korzyści związane z funkcjonowaniem ulgi będą proporcjonalne do zarobków młodych podatników.

Zakładając, że osoba korzystająca z ulgi zarabia równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 roku czyli 2250 zł, z każdą miesięczną wypłatą zyska 133 złotych, co w skali roku daje 1.592 zł. To kwota wystarczająca na zakup budżetowego komputera, tabletu lub smartfona ze średniej półki cenowej.

Przy założeniu, że osoba przed ukończeniem 26. roku życia zarabia przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 rok – czyli 4.765 zł, może liczyć na korzyści wynoszące 355 złotych miesięcznie i 4.261 zł w skali roku – suma wystarczy z powodzeniem na kilka rat za mieszkanie przeciętnej wielkości (oczywiście zależy to od wielkości kredytu) lub zakup całkiem niezłego laptopa bądź komputera stacjonarnego.

Trzecia, z pewnością najmniejsza grupa osiągająca zarobki na poziomie rocznego limitu 85.528 zł każdego miesiąca będzie mogła odłożyć 564 zł, czyli aż 6.768 zł w skali roku taka kwota umożliwi na przykład podszkolenie języka angielskiego podczas podróży po Stanach Zjednoczonych.

Jak skorzystać z ulgi dla młodych w 2019 i 2020 roku?

W 2019 roku płatnik (pracodawca) nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT od 1 sierpnia. Warunkiem jest złożenie oświadczenia przez młodego pracownika, że zgodnie z obowiązującym prawem, jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.

Ci podatnicy, którzy z różnych przyczyn nie złożą wspomnianego oświadczenia, zwrot podatku wynikający z ulgi otrzymają dopiero w zeznaniu rocznym za 2019 rok.

Od 2020 roku do przychodów młodych pracowników, ulga będzie uwzględniana już przy obliczeniu zaliczek na podatek. W przyszłym roku nie będzie już obowiązku składania oświadczenia przez młodego pracownika.

Nie będzie leków na receptę w sprzedaży wysyłkowej. Rząd wycofał się z projektuNie będzie leków na receptę w sprzedaży wysyłkowej. Rząd wycofał się z projektu Dorota Kraskowska

Czy „zerowy PIT dla młodych” jest sprawiedliwy?

Ulgi podatkowe mają to do siebie, że dotyczą wyłącznie osób pracujących zobowiązanych do opłacenia podatku z tytułu zarabianych pieniędzy. A zatem ulga pomija osoby studiujące na studiach dziennych, które nie podejmują żadnej pracy. Zakładając, że ulga „przetrwa” co najmniej  kolejnych siedem lat,  najdłużej skorzystają z niej obecni 19-latkowie (i młodsi), którzy właśnie teraz rozpoczynają pracę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!