Budowa studni przydomowej 2021. Wymagania prawne
Budowa studni przydomowej może być dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków za wodę. Jak zbudować studnię? Czy na budowę studni potrzebne jest zezwolenie? Dowiesz się tego z naszego materiału
- Martyna Kowalska
- /
- 16 sierpnia 2019
Letnia susza, problemy z wodą i coraz wyższe rachunki otrzymywane w związku z użytkowaniem wody, skłaniają wielu właścicieli samodzielnych domów do budowy studni. Czy budowa studni jest skomplikowana pod względem prawnym? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Aktualnie obowiązujące przepisy wskazują, że budowa studni nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. W określonych przypadkach (o których za chwilę) będzie trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne albo też przygotować projekt robót geologicznych.
Hydrolodzy alarmują. Już w sierpniu wyschną nawet przydomowe studnie Mikołaj Frączak
Czy budowa studni wymaga pozwolenia?
Budowa studni nie wymaga zezwolenia. I nie ma tu znaczenia, czy studnię potraktujemy jako budowlę, czy jako urządzenie budowlane. Nie znaczy to jednak, że studnię możemy zbudować gdziekolwiek i bez zachowania jej odpowiednich parametrów. Przy budowie studni trzeba przestrzegać przepisów prawa budowlanego.
Budowa studni – wymagania prawne
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dokładnie określa wymagania dla studni. I tak, rozważając budowę studni, warto sprawdzić, czy będziemy w stanie zachować określone parametry. Chodzi tu głównie o odległość studni od konkretnych elementów architektury.
Zgodnie bowiem z par. 31 ust. 1 rozporządzenia odległość osi studni powinna wynosić przynajmniej
· 5 metrów od granicy działki
· 7,5 metra od przydrożnego rowu
· 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości
· 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji
· 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych
Oczywiście jak to często bywa w takich przypadkach, od konkretnej reguły są wyjątki. Tak jest i tym razem. Ustęp 2 par. 31 wspomnianego rozporządzenia określa, że studnia może być usytuowana w odległości mniejszej niż 5 metrów od granicy działki jeśli będą zachowane inne parametry. Oczywiście takie wytyczne dotyczą studni do wody, która może być wykorzystywana do spożycia. W przypadku studni z wodą, która będzie wykorzystywana do podlewania ogródków, nie trzeba stosować się do wytycznych dotyczących odległości od innych obiektów.
Studnia jako jedyne źródło wody
Każda działka budowlana, na której może powstać obiekt, w którym będą przebywać ludzie, musi mieć możliwość podłączenia wody do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, czy elektroenergetycznej i ciepłowniczej. Podstawowym wymogiem jest możliwość podłączenia wody. Jeśli jednak nie da się tego zrobić, właściciel działki ma prawo wyposażyć ją w indywidualne ujęcie wody, zbiornik bezodpływowy albo przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to możliwe w sytuacji, gdy ilość ścieków nie jest większa niż 5 m3 na dobę. Warto jednak wiedzieć, że stworzenie własnego ujęcia wody będzie dozwolone w sytuacji gdy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjnej stwierdzi, że nie da rady poprowadzić sieci wodociągowej do działki bo jest ona np. oddalona zbyt mocno od sieci wodociągowej.
Studnia w planie zagospodarowania przestrzennego
Zanim przystąpimy do budowy studni dobrze jest też zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że taki plan zagospodarowania zabrania lokalizować studnię głębinową na określonym obszarze. Jeśli taki zapis znajduje się bezpośrednio w miejscowym planie zagospodarowania, studni nie będziemy mogli wybudować.
Gminy będą karać za podlewanie ogródków w upał? Bo trzeba oszczędzać wodę Michał Górecki
Studnia – kiedy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne
Choć w większości przypadków (o których pisaliśmy wcześniej) żadnego pozwolenia nie trzeba będzie uzyskiwać, to w niektórych sytuacjach konieczne będzie uzyskanie tzw. pozwolenia wodnoprawnego. Chociaż ustawa Prawo wodne mówi, że woda podziemna, która znajduje się na jego gruncie, jest własnością tego, do którego należy grunt, to jeśli będziemy chcieli z tej wody skorzystać czasem potrzebne będzie zezwolenie. Chodzi mianowicie o budowę studni głębinowej. Pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne jeśli studnia będzie miała więcej niż 30 metrów głębokości, a pobór wody ze studni większy niż 5 metrów sześciennych na dobę.
W pozostałych przypadkach zezwolenie wodnoprawne nie będzie wymagane. Jeśli studnia będzie miała więcej niż 30 metrów, a pobór wody większy niż 5 metrów sześciennych (czyli będą spełnione przesłanki do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego), trzeba też będzie sporządzić projekt robót geologicznych. Taki dokument zatwierdza wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Projekt geologiczny ważny jest maksymalnie przez okres 5 lat.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.