Podatek od prezentu ślubnego

Oczywiście nie bierze się ślubu po to, by się wzbogacić. Zresztą trudno o tym mówić w czasach, w których zorganizowanie nawet skromnego wesela pochłania dziesiątki tysięcy złotych. Jednak to, co prawdopodobnie jest jasne dla młodych i ich bliskich, wcale nie musi takie być z perspektywy urzędu skarbowego. W związku z tym uważajcie: wyjątkowo szczodre podarunki od gości weselnych podlegają opodatkowaniu!

Podatek od prezentu ślubnego
  • Alicja Skibińska
  • /
  • 29 sierpnia 2019

Czasy, w których na weselu można było dobrze „zarobić”, już dawno odeszły w niepamięć. Większość par młodych biorących udział w Ogólnopolskim Badaniu Nowożeńców przeprowadzonym w 2015 roku zadeklarowało, że wydatki związane z ich weselem nie „zwróciły się” dzięki prezentom od gości. Biorąc pod uwagę, że koszty uroczystości wzrastają z roku na rok, należy przypuszczać, że różnica między nakładami finansowymi a zawartością otrzymanych kopert będzie jedynie rosła. Mimo to może się zdarzyć, że pojedynczy, szczodry podarunek od bliskich zostanie uszczuplony przez podatek.

Zgodnie z polskim prawem prezenty ślubne stanowią darowiznę. Teoretycznie fiskus nie musi się dowiedzieć o tym, jak hojnie zostaliśmy obdarowani przez gości dzielących z nami ten wyjątkowy dzień – przecież żaden urzędnik raczej nie wtargnie na nasze wesele i nie zacznie zaglądać do skrzynki z kopertami. Jeżeli jednak po zawarciu małżeństwa dokonamy drogiego zakupu, który nie odpowiada naszym dochodom (np. kupimy nowy samochód lub nieruchomość), urząd skarbowy może poprosić nas o wyjaśnienie, jak weszliśmy w posiadanie wydanej w ten sposób kwoty. W przypadku zatajenia pokaźnej darowizny, możemy zostać pociągnięci do uiszczenia znacznie wyższej opłaty niż podstawowy podatek. 

Czy wszystkie prezenty ślubne wymagają uiszczenia podatku?

Na szczęście nie musimy zaprzątać sobie tym głowy w przypadku niewielkich podarunków, takich jak zwyczajowo ofiarowywane kwiaty (lub ich zamienniki, takie jak butelki wina, książki lub inne drobiazgi), urządzenia kuchenne, naczynia, stosunkowo niedrogie sprzęty gospodarstwa domowego, słodycze, ręczniki itp. Podobnie jest z typowymi sumami dodawanymi do kartek ślubnych, odpowiadającymi cenie „talerzyka” podczas przyjęcia. 

Jakie podarunki podlegają opodatkowaniu?

Podatek należy zaś uiścić w sytuacji, gdy wartość prezentów otrzymanych od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy z góry ustalony, ustawowy limit. Ten zaś zależy od stopnia pokrewieństwa z darczyńcą.

Najbardziej uprzywilejowana jest grupa zero, do której należą: małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnukowie, prawnukowie, pasierbowie, rodzeństwo, macocha lub ojczym. Darowizna od osób tworzących tę grupę jest zwolniona od podatku, jednak jeśli jej wysokość przekroczy 9637 zł, jesteśmy zobligowani do zgłoszenia tego faktu właściwemu urzędowi skarbowemu, dołączając dowód (np. w postaci potwierdzenia wykonania przelewu). Pamiętajmy, że nasi rodzice nie należą do najbliższych krewnych naszego narzeczonego, narzeczonej lub współmałżonka. Aby uniknąć powstania obowiązku podatkowego, lepiej więc, by przekazali darowiznę wyłącznie na rzecz własnego dziecka, zaś ono, jeśli będzie miało takie życzenie, może z kolei podzielić się nią ze swoim mężem lub żoną (którzy należą do jego pierwszej grupy podatkowej).

Pierwsza grupa podatkowa obejmuje: teściową, teścia, synową oraz zięcia i w jej przypadku limit ten jest równy 9637 zł.

Drugą grupę podatkową tworzą zstępni (czyli dzieci, wnukowie i prawnukowie) rodzeństwa, zstępni oraz małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (wraz ze swoimi małżonkami). W ich przypadku limit darowizny niepodlegającej opodatkowaniu wynosi 7276 zł.

Ostatnia, czyli trzecia grupa to pozostałe osoby, czyli goście, którzy nie są z nami spokrewnieni ani spowinowaceni, głównie znajomi i przyjaciele. Pamiętajmy, że np. matka lub ojciec chrzestny, z którymi nie łączą nas więzy krwi, z punktu widzenia prawa nie należą do naszej rodziny i również podlegają pod tę grupę. W ich przypadku kwota wolna od podatku to 4092 zł.

Co ważne, opodatkowana jest nie cała wartość podarunku, a jedynie nadwyżka przekraczająca podany limit.

Nie oszukujmy się: w praktyce tak wartościowe prezenty ślubne zdarzają się wyjątkowo rzadko. Warto jednak wiedzieć, jak się zachować, gdy ktoś z naszych bliskich postanowi wspomóc nas ponadprzeciętnie wysoką kwotą.

Jak uregulować formalności?

W przypadku, gdy któryś z gości wykaże się wyjątkową hojnością, dając nam prezent ślubny w wysokości przekraczającej ustawowy limit, naszym obowiązkiem jest zawiadomienie o tym fakcie urzędu skarbowego. Należy to zrobić w ciągu miesiąca, wypełniając formularz SD-3, który znajdziemy m.in. pod tym adresem. Możemy go zanieść do urzędu osobiście lub wysłać za pośrednictwem poczty, najlepiej listem poleconym. Po dopełnieniu tych formalności pozostaje nam już tylko czekać na decyzję urzędu zawierającą wyliczoną kwotę podatku. Odpowiedź powinna nadejść w ciągu jednego lub maksymalnie dwóch miesięcy od złożenia formularza. Na zapłacenie podanej sumy mamy zaś 14 dni.

Wysokość podatku zależy zarówno od grupy podatkowej, jak i od wysokości kwoty, którą otrzymaliśmy w prezencie: 

kwoty nadwyżki w zł podatek wynosi
ponad do
I grupa podatkowa — limit, czyli kwota wolna od podatku: 9 637,00 zł
10 278 zł 3%
10 278 zł 20 556 zł 308,20 zł i 5% nadwyżki ponad  10 278 zł
20 556 zł 822.20 zł i 7% nadwyżki ponad  20 556 zł
II grupa podatkowa — limit, czyli kwota wolna od podatku: 7 276,00 zł
10 278 zł 7%
10 278 zł 20 556 zł 719,59 zł i 9% od nadwyżki ponad  10 278 zł
20 556 zł 1644,12 zł i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł
III grupa podatkowa — limit, czyli kwota wolna od podatku: 4 902,00 zł
10 278 zł 12%
10 278 zł 20 556 zł 1233,40 zł i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł
20 556 zł 2877,90 zł i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł

Oczywiście można liczyć na to, że fiskus nie zainteresuje się naszymi prezentami ślubnymi, jednak takie podejście może okazać się ryzykowne. Jeśli urząd wykryje, że nie wywiązaliśmy się z obowiązku podatkowego, nałoży na nas karę w wysokości 20% kwoty darowizny – czyli znacznie wyższej niż którakolwiek z podstawowych stawek.

Jak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej ParyJak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej Pary Alicja Skibińska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!