W 2020 roku wyższe świadczenie honorowe dla stulatków

Aby otrzymać ekstra emeryturę, tzw. specjalne świadczenie honorowe wypłacane niezależnie od emerytury, trzeba spełnić jeden warunek — wystarczy przekroczyć setne urodziny. Wysokość tej dodatkowej emerytury od 1 marca 2020 roku będzie wyższa o 290 zł.

W 2020 roku wyższe świadczenie honorowe dla stulatków
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 18 lutego 2020

Kwota świadczenia honorowego jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego. Od marca 2019 roku do końca lutego 2020 r. świadczenie honorowe wynosiło 4003,88 zł brutto. Od 1 marca 2020 roku stuletni seniorzy otrzymają od państwa 4294,67 zł. zł brutto. Od tej kwoty trzeba jeszcze odprowadzić podatek i składkę zdrowotną. Honorowa emerytura jest wypłacana co miesiąc.

Jak wyjaśnia ZUS — "wysokość dodatkowej emerytury zależy od tzw. ustalanej przez  Główny Urząd Statystyczny kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne".

Świadczenie honorowe bez żadnego wniosku dla emerytów i rencistów ZUS

Świadczenie honorowe jest przyznawane przez ZUS od 1972 roku. To ekstra dodatek wypłacany niezależnie od pobieranej emerytury i przysługujących dodatków z innych tytułów. Senior uprawniony do emerytury lub renty z ZUS nie musi występować o takie świadczenie — jest ono rozpatrywane z urzędu i zostanie naliczone z automatu, po ukończeniu 100 lat.

Nie każdy polski senior, który ukończył 100 lat otrzyma z ZUS honorową emeryturę. Nie przysługuje ona osobom uprawnionym do świadczenia z tytułu setnych urodzin wypłacanego przez KRUS, MON i MSW.

Świadczenie honorowe dla pozostałych stulatków

Jeśli stuletni senior nie pobiera z ZUS żadnych świadczeń emerytalno-rentowych, decyzja o przyznaniu dodatkowego świadczenia honorowego jest przyznawana na podstawie wniosku. Może go złożyć sam zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik. Do wniosku trzeba dołączyć kserokopię dowodu osobistego (lub paszportu) oraz odpis aktu urodzenia seniora ubiegającego się o honorowe świadczenie. 

Ilu stulatków żyje w Polsce?

W Polsce żyje obecnie ok. 4,4 tys. osób, które ukończyły 100 lat. Świadczenie honorowe z ZUS pobiera 1900 stulatków. Zdecydowana większość — 85 procent uprawnionych — to kobiety, które zgodnie ze statystykami żyją średnio o 8 lat dłużej niż mężczyźni (kobiety 81,7 lat, mężczyźni 74 lata). Dla porównania, w Japonii żyje aż 70 tys. stulatków na 126 mln mieszkańców.

Gdzie mieszkają polscy stulatkowie?

I choć wiadomo nie od dziś, że spokój i natura sprzyjają długowieczności, to najwięcej seniorów pobierających honorowe świadczenie mieszka w dużych miastach: Warszawie, Sopocie i Krakowie. Na świecie istnieje kilka regionów wyjątkowo sprzyjających długowieczności. Aby dożyć sędziwego wieku, i co najważniejsze — w dobrej formie fizycznej i umysłowej — najlepiej przeprowadzić się na południe Francji, do Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, a poza Europę — do Korei Południowej, Japonii lub Australii. 

Emerytury 2020

W Polsce żyje ok. 6,5 mln emerytów. Nasze emerytury należą niestety do najniższych w Europie. W 2020 roku emerytury wzrosną o 3,56 proc. brutto. Najniższa emerytura po waloryzacji wyniesie 1200 zł brutto (w 2019 roku — 1063,37 brutto). Emeryturę w takiej kwocie pobiera ponad 220 tys. osób. Tylko ok 170 tys. osób otrzymuje emeryturę w wysokości powyżej 5 tys. zł, a do wąskiego grona wybrańców pobierających emerytury powyżej 15 tys. zł należy zaledwie 12 osób. 

Przeciętna emerytura w Niemczech wynosi 700 euro, w Holandii i Szwecji — 1400 euro, we Francji 1200 euro, a w Wielkiej Brytanii — 1500 euro. 

Co oznacza przejście na emeryturę w czerwcu i dlaczego nie warto tego robić?Co oznacza przejście na emeryturę w czerwcu i dlaczego nie warto tego robić? Alicja Skibińska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!