Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?
Od 1 stycznia 2020 r. wszystkie przelewy z tytułu podatku PIT, CIT i VAT powinny iść na indywidualny mikrorachunek podatkowy każdego podatnika. To zmiana kluczowa także dla osób indywidualnych.
- Anna Malinowska
- /
- 19 lutego 2020
Z koniecznością regularnego opłacania podatków do czynienia mają przede wszystkim przedsiębiorcy. Ale także osoby indywidualne raz na jakiś czas muszą dokonać m.in. przelewu podatku PIT. Przykładowo – gdy z rocznego rozliczenia podatkowego wynika, że należy musimy dopłacić podatek albo gdy mamy dochody z tytułu wynajmu mieszkania.
Do końca 2019 r. przelewy PIT (podobnie jak CIT i VAT) dokonywało się na rachunek lokalnego urzędu skarbowego. Od początku 2020 r. zasady się jednak zmieniły. Każdy podatnik dostał swój własny mikrorachunek podatkowy, i to na niego powinien dokonywać przelewów.
Ważne! Ta „rewolucja” dotyczy wyłącznie podatków PIT, CIT i VAT. Wszystkie inne podatki (np. od nieruchomości) należy uiszczać na dotychczasowe numery rachunków — tu żadna zmiana nie zaszła.
Jak sprawdzić mikrorachunek podatkowy?
Mikrorachunku podatkowego nie trzeba zakładać, każdy już go ma. Należy tylko sprawdzić jego numer. Służy do tego „generator mikrorachunku podatkowego” dostępny w Portalu Podatkowym prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Po wpisaniu swojego numeru PESEL (NIP wpisują tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą) otrzymujemy numer swojego mikrorachunku. Tego numeru nie trzeba zapisywać, bo on oczywiście się nie zmienia i w każdej chwili można go w „generatorze” sprawdzić ponownie.
Jeśli ktoś jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i pracuje na etacie, powinien wygenerować swój mikrorachunek podatkowy w oparciu o numer NIP.
Mikrorachunek podatkowy służy wyłącznie do dokonywania wpłat podatków. Ewentualne zwroty podatku fiskus tak jak wcześniej będzie przelewał na numer rachunku bankowego podatnika.
CZYTAJ TEŻPodatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości
Mikrorachunek podatkowy a Twój e-PIT
Miliony Polaków korzysta z dostępnej w Portalu Podatkowym usługi Twój e-PIT, czyli wypełnionych już wstępnie przez Krajową Administrację Skarbową zeznań podatkowych. Z poziomu usługi można od razu dokonać ewentualnej dopłaty podatku. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, przy płatności online z usługi Twój e-PIT mikrorachunek podatnika będzie podany automatycznie.
Jeśli małżeństwo zdecyduje się na wspólne rozliczenie PIT i okaże się, że konieczna jest dopłata podatku, można wykonać jego przelewu na mikrorachunek któregokolwiek z małżonków. Jednak resort finansów zaleca, aby podatek wpłacać na mikrorachunek osoby wskazanej w zeznaniu jako pierwsza.
Wpłata na cudzy mikrorachunek
Co ciekawe, istnieje możliwość zapłaty podatku na mikrorachunek innej osoby. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, może to zrobić m.in. najbliższa rodzina (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) bez ograniczeń kwotowych, a także każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie przekracza 1000 zł, a treść dowodu wpłaty nie budzi wątpliwości co do jej przeznaczenia.
CZYTAJ TEŻ Podatek od psa 2020
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.