Jak z głową robić zakupy spożywcze?

Zakupy spożywcze stanowią znaczącą część budżetu gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, jak z głową robić zakupy spożywcze by oszczędzić.

Jak z głową robić zakupy spożywcze?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 lutego 2020

Może się wydawać, że oszczędzanie na zakupach spożywczych jest coraz trudniejsze. Ceny podstawowych produktów rosną z miesiąca na miesiąc. W efekcie, kupując to samo, płacimy coraz więcej. Nie znaczy to, że nie da się robić ich sprawnie i w sposób przemyślany. Daje nam to większą szansę, że zapłacimy zdecydowanie mniej. Przygotowaliśmy kilka zasad, które pomogą zaoszczędzić na zakupach.

1.      Idź do sklepu z listą zakupów

Ta zasada powtarzana jest przez wiele poradników dotyczących oszczędzania. Najważniejszym elementem potrzebnym dla niższych rachunków jest wybieranie się na zakupy z listą. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzamy czas. Do sklepu wchodzi się tylko po to, co jest potrzebne. Nie ma ryzyka, że kupisz niepotrzebne rzeczy, które zmarnują się, bo nikt ich nie zje. Lista zakupowa wpływa też na to, że nie kupujesz pod wpływem impulsu. Jeśli coś wpisujesz na liście, kupujesz tylko to. Określ dokładnie, co chcesz kupić. Zamiast „coś na śniadanie” wpisz dokładnie: 200 g sera żółtego, 3 pomidory, itd.

CZYTAJ TEŻ Robisz zakupy spożywcze przez internet? Sprawdź towar przy kurierze

2.      Na zakupy wybierz się najedzony

Naukowcy udowodnili, że osoby, które robią zakupy spożywcze „na głodniaka”, kupują zdecydowanie więcej produktów. I to również z innych kategorii. Oczywiście, nie warto przesadzać i wybierać się na zakupy po bardzo obfitym posiłku. Wszystko dlatego, że będziemy mieli przekonanie, że za dużo rzeczy nie potrzebujemy. W efekcie, przed kolacją czy śniadaniem nasza lodówka będzie świecić pustką, co spowoduje, że wybierzemy się na zakupy pod względem impulsu i kupimy znacznie rzeczy niż potrzeba.

3.      Ostrożnie korzystaj z promocji

Zwróć uwagę na promocje artykułów spożywczych. Uważaj na produkty oznaczone jako bezglutenowe czy light. Może się zdarzyć, że ich skład będzie gorszy niż tych „normalnych”, a cena jest zwykle sporo wyższa. Dokładnie porównuj produkty promocyjne z tymi w standardowych cenach. Zdarza się, że większe opakowanie nie zawsze jest tańsze od dwóch mniejszych.

4.      Zwracaj uwagę na etykiety

Oprócz informacji o promocjach warto dokładnie przeczytać to, co jest zawarte na etykiecie. Sprawdź, czy sok to faktycznie sok a nie napój albo nektar. Zwróć też uwagę na skład produktu.

CZYTAJ TEŻ Tłusty Czwartek. Czy można zareklamować pączka?

5.      Nie kupuj rzeczy przy kasach

Sporym zagrożeniem dla twojego budżetu może być to, co znajduje się przy kasach. Batoniki, słodycze czy inne produkty są tzw. towarami impulsowymi. Są umieszczone w tym rejonie, żeby skłonić cię do zakupów, kiedy czekasz w kolejce do kasy.

6.      Zaplanuj posiłki na cały tydzień

Oszczędnościom na zakupach spożywczych sprzyja też zaplanowanie jadłospisu na kilka dni. Pozwoli to sporządzić dokładną listę zakupów, a co za tym idzie, nie kupisz niepotrzebnych rzeczy. Regularnie przeglądaj też szafki kuchenne i sprawdzaj, co masz w domu. Dzięki temu nie będziesz kupować tych samych rzeczy kilka razy.

CZYTAJ TEŻ Zapłacimy więcej za napoje słodzone i alkohole w opakowaniach do 300 ml

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!