fb

LOT rusza z krajowymi lotami. Co się zmieni?

Ruszają krajowe loty. Zobacz, jakie zmiany czekają pasażerów.

LOT rusza z krajowymi lotami. Co się zmieni?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 maja 2020

Od 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze Lot wracają do obsługi krajowych lotów pasażerskich. Na początek będą to połączenia obsługiwane z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry. Będzie trzeba używać maseczek przez całą podróż w samolocie.

W komunikacie spółki czytamy, że zostanie wprowadzana specjalna procedura o nazwie „Bezpieczny LOT”, która powstała na bazie rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi pasażer będzie zobowiązany do przestrzegania konkretnych zasad, nie tylko podczas lotu, ale i podczas całego pobytu na lotnisku.

CZYTAJ TEŻGalerie handlowe otwierają się 4 maja — co musisz wiedzieć

Przede wszystkim samoloty wyposażono w specjalne filtry HEPA, które usuwają 99,9 proc. bakterii i wirusów. Cały pokład, schowki pod fotelami, a także półki na bagaż są regularnie dezynfekowane specjalnymi środkami. Załogi, które będą obsługiwały pasażerów, podczas pracy będą musiały mieć maseczki i rękawiczki. Spore wymagania dotyczą też pasażerów. Podczas całego lotu trzeba będzie obowiązkowo zakrywać usta i noc maseczką. Obsługa pasażerów na pokładzie odbywać się będzie zgodnie z zasadą „no contact”. Przekąski i napoje będą udostępniane w indywidualnych opakowaniach. Wszystko po to, by ograniczyć do minimum kontakt bezpośredni.

Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Rafał Stępniewski

Wymiary bagażu podręcznego

Zmiany dotyczą też bagażu podręcznego. Zgodnie z nowymi wytycznymi, pasażerowie będą mogli zabrać ze sobą bagaż podręczny o większej niż wcześniej wadze. Teraz będzie to 10 kg. Maksymalne wymiary bagażu podręcznego to 55x40x23 cm. Każdy pasażer może zabrać ze sobą jedną sztukę takiego bagażu. Może to być np. laptop, plecak, czy torba z zakupami.

CZYTAJ TEŻKoronawirus. Czy dostanę zwrot pieniędzy za wycieczkę kupioną w biurze podróży?

Zmiany na lotnisku

Zanim jednak wejdziemy do samolotu, zmiany będą czekać na nas już na samym lotnisku. Wytyczne dotyczące procedur na lotnisku zakładają, że przy wejściu do terminali lotniskowych kontrolnie będzie mierzona temperatura każdemu z podróżnych, nie będzie możliwy kontakt przylatujących z odlatującymi. Zmieni się też system kolejkowy przy gate`ach. Trzeba będzie zachować większy odstęp od innych pasażerów. Na lotnisku ograniczona zostanie dostępność sklepów i salonów biznesowych. Podczas pobytu w porcie lotniczym trzeba będzie zakrywać usta i nos. Do dyspozycji podróżujących rozstawione są dyspensery ze środkiem dezynfekującym.

Ale to dopiero początek zmian. LOT pracuje nad tym, by znacząco ograniczyć kontakt pasażerów z obsługą. Ma być wdrażana obowiązkowa odprawa online. Pasażerowie mają też samodzielnie dokonywać boardingu.

Dokładne wytyczne mają być przedstawione do publicznej wiadomości najpóźniej 25 maja.

Aktualnie Polskie Linie Lotnicze nie realizują lotów pasażerskich. Wszystkie rejsy pasażerskie, zarówno te krajowe, jak i międzynarodowe zostały odwołane do 31 maja. To efekt ograniczeń, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ Pogrzeb w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne władz kościelnych i państwowych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie nowa ustawa o notariacie
U notariusza

Będzie nowa ustawa o notariacie

Przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa o notariacie została przyjęta przez rząd. Dzięki niej sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezstronnych. Po wejściu nowego prawa...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!