Trzecia tablica rejestracyjna? Możesz jej potrzebować.

Zgodnie z prawem, każdy samochód musi posiadać dwie tablice rejestracyjne – z przodu i z tyłu. W ferworze wakacyjnych przygotowań może się okazać, że będziemy musieli zgłosić się do wydziału komunikacyjnego po… trzeci egzemplarz. Mowa o sytuacji, kiedy zdecydujemy się zabrać na letni wyjazd bagażnik rowerowy montowany na tylnym haku naszego pojazdu.

Trzecia tablica rejestracyjna? Możesz jej potrzebować.
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 czerwca 2020

Dlaczego potrzebuję trzeciej tablicy rejestracyjnej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W zdecydowanej większości samochodów, montując taki bagażnik rowerowy, zasłonimy tylną tablicę rejestracyjną. Użytkownicy tego typu rozwiązań, różnie radzili sobie przed wprowadzeniem prawnych udogodnień. Część przekręcała oryginalne tablice demontując je z auta i zakładając na bagażnik rowerowy. Inni (zdecydowana większość) drukowała na twardym papierze „kopię” tablic, laminowała je i zakładała w stosownym miejscu. O ile pierwsze rozwiązanie czasem bywało czasochłonne, o tyle drugie nie do końca legalne. W razie kontroli policyjnej, taka operacja mogła zakończyć się mandatem. Wielu funkcjonariuszy, rozumiejąc lukę w prawie ograniczała się jednak do pouczenia kierowcy.

Jakiś czas temu ustawodawca, wprowadził możliwość wyrobienia tzw. trzeciej tablicy rejestracyjnej, dzięki której wakacyjny wyjazd z rowerami jest dużo prostszy. Wystarczy zgłosić się do wydziału komunikacji.

Jak otrzymać trzecią tablicę rejestracyjną?

Tu wystarczy wizyta w odpowiednim dla miejsca rejestracji naszego pojazdu wydziału komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta (miasta na prawach powiatu). Co ważne, możemy wystąpić o trzecią tablicę w dowolnym momencie – zarówno podczas pierwszej rejestracji pojazdu jak również w innym terminie. Jedyne co potrzebujemy to dowód rejestracyjny oraz dowód osobisty. Koszt takiego rozwiązania to 52,50 zł.

W przypadku aut posiadających współwłaścicieli, wystarczy wizyta tylko jednej osoby, bez konieczności wypełniania pełnomocnictw czy składania dodatkowych podpisów.

Techniczne wymogi dla bagażników rowerowych

Musimy pamiętać, że użytkując bagażnik rowerowy, musi on posiadać miejsce na zamontowanie trzeciej tablicy. Co więcej, musi być ono odpowiednio oświetlone. Obecnie na rynku zdecydowana większość bagażników posiada takie udogodnienia. Gorzej jest w przypadku starszych modeli z drugiej ręki.

Kupując bagażnik rowerowy montowany na haku, powinniśmy wcześniej… przymierzyć go do naszego auta i sprawdzić, czy nie będzie zasłaniał tylnich lamp – stopu, biegu wstecznego i kierunkowskazów. Jeśli tak w istocie będzie, należy wyposażyć się w bagażnik posiadający własne oświetlenie – podobnie jak w przypadku przyczep samochodowych. Warto o tym pamiętać. Chodzi przecież nie tylko o ewentualny mandat i problemy w trakcie kontroli drogowej, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. W wypadku nie spełnienia tych wymogów, policjant może zabronić nam kontynuowania podróży, a realizacja naszych planów wakacyjnych rozpocznie się od sporego opóźnienia.

Bagażnik to nie przyczepka

Warto pamiętać, że bagażnik rowerowy montowany na haku nie jest przyczepą. Z uwagi na fakt, że jest „na sztywno” połączony z samochodem i nie posiada dodatkowej osi (kół) nie musi mieć swojego, osobnego numeru rejestracyjnego. W przypadku przyczep, rejestrowanych oddzielnie konieczne jest wyrobienie osobnego dowodu wraz z tablicą rejestracyjną. Oznacza to, że montowanie trzeciej tablicy rejestracyjnej dedykowanej bagażnikowi rowerowemu na niezarejestrowaną przyczepę będzie poważnym wykroczeniem drogowym, które może zakończyć się wysokim mandatem i brakiem możliwości kontynuowania podróży.   

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!