Mandat za schładzanie wnętrza auta – to możliwe!

Rozgrzana w upalny dzień kabina samochodu to zmora dla wielu podróżnych. Z tego powodu, wiele osób, zanim przed podróżą „zapakuje” do środka całą rodzinę, schładza jego wnętrze klimatyzacją przy włączonym silniku. Czynność wydaje się logiczna i podyktowana troską o zdrowie i komfort najbliższych. Prawo jednak inaczej traktuje takie działanie, a kierowca może zostać… ukarany mandatem! Nawet do 300 zł.  

Mandat za schładzanie wnętrza auta – to możliwe!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 czerwca 2020

Dlaczego nie można schłodzić wnętrza auta przed podróżą?

Schładzanie samochodu przy włączonym silniku jest działaniem, które jest sprzeczne z kodeksem drogowym (!) Dotyczy to nawet aut zaparkowanych na prywatnej posesji. Troska o komfort, ale i zdrowie współpasażerów może, ale wcale nie musi, być argumentem w rozmowie z policjantem drogówki. Dlaczego?

Chodzi o dwa punkty z artykułu 60 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W punkcie pierwszym zabrania ona oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu, natomiast w punkcie trzecim za sprzeczne z prawem uważa pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym. Przepis ten nie dotyczy jedynie pojazdów „wykonujących czynności na drodze” czyli np. dźwigu, auta pomocy drogowej, śmieciarki, radiowozu (!) itp. Przyjmuje się, że zakaz dotyczy aut, których silnik pracuje na postoju dłużej niż jedną minutę.

Celem przytoczonych przepisów jest ochrona środowiska przed emisją spalin oraz ograniczenie hałasu generowanego przez silniki pracujące na wolnych obrotach. W przypadku zakazu oddalania się od włączonego auta chodzi również o względy bezpieczeństwa.

Jaki mandat za schładzanie pojazdu na postoju?

Jeżeli policjant zauważy, że chłodzimy samochód, który jest zaparkowany w obszarze zabudowanym może ukarać nas mandatem do 100 złotych. Trzy razy więcej zapłacimy za nadmierną emisję spalin i hałas – tu nie ma wyjątku bowiem za to wykroczenie kara należy się także poza obszarem zabudowanym. Jeśli włączymy silnik i w tym czasie pójdziemy do domu po bagaże, możemy zostać ukarani z innego paragrafu mandatem do 50 złotych.

Co ciekawe, dokładnie te same przepisy mają zastosowanie zimą, kiedy decydujemy się na wcześniejsze rozgrzanie wnętrza samochodu.

Czy za włączony silnik na parkingu przed marketem dostanę mandat?

Jak wspomnieliśmy, karze podlega zarówno kierowca, który powyższego wykroczenia dopuści się na parkingu w centrum miasta jak i na własnej posesji. To samo dotyczy osiedli mieszkaniowych czy parkingu przed supermarketem. Kluczowe jest to, czy chłodzimy samochód w terenie zabudowanym, czy poza takim obszarem.

Jak schłodzić wnętrze auta zgodnie z prawem?

Jeżeli zależy nam na szybkim schłodzeniu wnętrza auta i nie chcemy narażać się na konflikt z drogówką powinniśmy rozważyć krótką przejażdżkę autem z włączoną klimatyzacją zanim wsiądzie do niego rodzina. W ten sposób, spalimy niewiele więcej paliwa, a sam proces obniżania temperatury w kabinie będzie efektywniejszy i co ważne zgodny z prawem. Innym sposobem jest wcześniejsze wietrzenie wnętrza samochodu lub stosowanie lekkich blend przysłaniających przednią szybę samochodu, szczególnie jeśli auto stoi w słońcu. Ten prosty sposób spowalnia proces nagrzewania się wnętrza kabiny nawet o 80%.

Jeżeli już zostaliśmy przyłapani przez funkcjonariusza na chłodzeniu zaparkowanego samochodu, zawsze możemy się wytłumaczyć stanem zdrowia lub koniecznością dalekiej podróży z dziećmi. Istnieje szansa, że jeśli zdarzy się nam to pierwszy raz, zostaniemy potraktowani ulgowo, a policja zakończy sprawę na stosownym pouczeniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!