Gdzie można nocować podróżując kamperem?

Podróżowanie kamperem staje się coraz bardziej popularne. Czy podróżując kamperem po Polsce albo Europie możemy nocować wszędzie, gdzie tylko chcemy?  

Gdzie można nocować podróżując kamperem?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 czerwca 2020

Podróżując kamperem chcemy mieć bliski kontakt z naturą i dziką przyrodą. W związku z tym zależy nam na tym by jak najbardziej oddalić się od siedzib ludzkich, a także głównych ulic, hoteli czy pensjonatów. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze będziemy mogli wjechać wszędzie. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze można nocować gdzie chcemy.

Gdzie można parkować kampera?

Według polskiego prawa kamper o masie do 3,5 t traktowany jest jak każdy inny pojazd osobowy. W związku z tym można zaparkować nim wszędzie tam, gdzie można to zrobić normalnym samochodem osobowym, o ile oczywiście nie blokujemy miejsca przejazdu. To wszystko powoduje, że jeśli zaparkujemy kampera prawidłowo na parkingu, będziemy mogli w takim miejscu przenocować. Trzeba jednak wiedzieć, że nie będziemy mogli na takim parkingu biwakować. Nie będziemy wiec mogli rozłożyć markizy, czy rozstawić stolika.

CZYTAJ TEŻCo może być dziełem w umowie o dzieło?

Nocowanie a kempingowanie Podobne przepisy dotyczą też większości krajów europejskich. Warto jednak wiedzieć, że w prawie wyraźnie rozgranicza się pojęcia parkowania i kempingowania. W przypadku parkowania kampera traktujemy jak auto osobowe. Parkowanie jest wtedy gdy koła stykają się z podłożem ale nie stosujemy podkładów poziomujących, a wokół auta nie są ustawione krzesełka, stół albo inne elementy, które nie stanowią bryły pojazdu. Warto pamiętać, że dotyczy to też okien w samochodzie, które nie mogą być otwarte. Nie można też w samochodzie gotować lub przygotowywać posiłków. Jeśli wydostają się z pojazdu jakieś zapachy (poza tymi związanymi z pracą silnika) to może to być uznane za kempingowanie. A kempingowanie dopuszczalne jest tylko w konkretnych miejscach

Czy można nocować kamperem w centrum miasta?

Zdecydowana większość centrów miast ma zakazy parkowania kamperów. Szczególnie chodzi tu o miasta chętnie odwiedzane przez turystów, a na pewno takie, w pobliżu których jest dużo kempingów.

Nocowanie kamperem „na dziko”

W zdecydowanej większości krajów nie można nocować w kamperze poza kempingiem albo miejscem do tego przeznaczonym. Wyjątkiem jest sytuacja gdy chcemy się przespać bo dalsza jazda nie jest możliwa ze względu na zmęczenie. W takiej sytuacji nie możemy jednak wystawić krzesełek, czy rozwinąć markizy, a po prostu zaparkować i przespać się w samochodzie.

W Chorwacji i Szwajcarii za nocowanie „na dziko” grozi mandat. W Holandii służby skierują nas na najbliższy kemping. Praktycznie bez ograniczeń można nocować w Norwegii i Rumunii. W tym drugim przypadku jednak w przypadku gdy teren jest prywatny (np. jest to parking sklepowy), to trzeba uzyskać na to zgodę właściciela. W Polsce możliwe jest przenocowanie na parkingu sklepowym ale po uzyskaniu zgody właściciela. Zdarza się, że niektóre kraje organizują specjalne strefy do kempingowania na dziko. Mogą one jednak być ograniczone lokalnymi wydarzeniami.

CZYTAJ TEŻ Fikcyjne promocje na garnki i wyciskarki do soków. Wysoka kara dla Topmed Plus z Poznania

Miejsce dla kamperów

Podróżując kamperem warto też wiedzieć, że toaletę kamperową też opróżniamy w określonych miejscach. Są to miejsca z odpowiednią infrastrukturą. Musi być zrzutnia do wody szarej, punkt, w którym możemy pobrać czystą wodę, a także miejsce do czyszczenia toalety.

Czy można spać na polu?

W ciepłych krajach znajdziemy wiele farm i pól. Jeśli właściciele zgodzą się na nocowanie w takim miejscu, to możemy to zrobić. Czasem niektóre restauracje umożliwiają nocleg po zakupieniu posiłku. Jeśli planujemy nocować w lesie albo innym odludnym miejscu, to zanim zatrzymamy się gdzieś na noc, warto rozejrzeć się czy w okolicy nie stoją znaki zakazujące postoju kampera. No i co istotne, nawet jeśli takich zakazów nie ma, w odludnych miejscach nie wolno opróżniać kaset z toalet. Służą do tego konkretne punkty serwisowe dla kamperów. Najczęściej są one zlokalizowane przy stacjach benzynowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!