fb

Ubezpieczenie turystyczne działające na terenie Polski

Przed urlopem wielu z nas wybiera ubezpieczenie turystyczne. Ma ono pokryć koszty leczenia, a także zabiegów medycznych jeśli będziemy zmuszeni skorzystać z lekarza za granicą. A jak to jest z ubezpieczeniem w Polsce?  

Ubezpieczenie turystyczne działające na terenie Polski
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 czerwca 2020

Najlepsze ubezpieczenie na wakacje

Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę albo umowę zlecenie lub takie, które samodzielnie opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne mogą korzystać  bez dodatkowych kosztów z usług oferowanych przez szpitale i lekarzy. Nawet jeśli w czasie wakacji przytrafi nam się wypadek, będziemy w stanie dość szybko zorganizować transport do szpitala albo powrót do domu. Nikt jednak nie zapłaci nam za zepsute wakacje, a także w sytuacji, gdy będziemy chcieli skorzystać z prywatnych specjalistów. No i wreszcie możemy mieć spory problem w sytuacji, gdy w efekcie leczenia po wypadku trzeba będzie przeprowadzić długą i kosztowną rehabilitację. Możemy się na to przygotować wykupując ubezpieczenie NNW.

Co to jest ubezpieczenie NNW działające w Polsce?

Ubezpieczenie NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadku. Zasadnicza różnica w stosunku do ubezpieczeń turystycznych kupowanych na wyjazdy zagraniczne jest taka, że w tamtych ubezpieczeniach pokrywane są przede wszystkim koszty leczenia. NNW jest ochroną w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to dokładnie, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za określony uszczerbek. Kwota takiego odszkodowania określona jest w tabeli zamieszczonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie takie obejmuje teren Polski, a czasem i wszystkie zdarzenia, do których doszło w pasie przygranicznym lub kilkadziesiąt kilometrów od granicy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW na Polskę?

Cena takiego ubezpieczenia zależy przede wszystkim od długości naszego wyjazdu, jego rodzaju (czy będziemy np. uprawiać sporty ekstremalne), a także od wariantu. Najbardziej ekonomiczne ubezpieczenia to koszt niecałych 2 złotych za każdy dzień ochrony.

Jak działa ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW kupuje się po to by ochronić się przed kontuzjami, do których może dojść np. w wyniku uprawiania sportu. Ale nie tylko. Zmiana diety, miejsca, wysokości, na której będziemy nocować może spowodować problemy żołądkowe, wysoka temperatura może być przyczyną udaru. Jeśli mamy ubezpieczenie NNW, to w przypadku wystąpienia wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia zdarzeń, otrzymamy odszkodowanie. W niektórych opcjach ubezpieczyciel pokrywa też koszty prywatnej opieki medycznej a także rehabilitacji.

Dodatkowe opcje w ubezpieczeniu NNW

Ubezpieczenie NNW składa się z kilku elementów. Podstawą są następstwa nieszczęśliwych wypadków.  W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej albo określonego uszczerbku na zdrowiu wypłacane jest odszkodowanie. NNW może też zawierać zwrot kosztów leczenia po wypadku. Z tej części pokrywane są wydatki na prywatną służbę zdrowia albo dodatkowe procedury medyczne, które nie są refundowane przez NFZ. Sporo ubezpieczeń NNW ma w swoich warunkach zwrot kosztów akcji ratowniczej. Dotyczy to jednak najczęściej określonego rejonu. Zwykle to obszar naszego kraju, a także kilka kilometrów od pasa przygranicznego. Jak już wspomnieliśmy ubezpieczenie NNW pozwala też pokryć koszty zabiegów realizowanych w prywatnych placówkach medycznych. Ciekawym dodatkiem może być też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, Gwarantuje on wypłatę odszkodowania jeśli to my lub ktoś z naszych najbliższych wyrządzi jakąś szkodę osobie. Na rynku można też znaleźć ubezpieczenia obejmujące swoim zakresem sprzęt sportowy, a także bagaż. Jeśli zostanie skradziony, to my dostaniemy odszkodowanie. Mało tego. Gdy musimy przerwać wakacje albo wcale na nie nie pojedziemy ze względu na chorobę lub wypadek, ubezpieczenie może pokryć koszty rezygnacji z wyjazdu. Dla najbardziej wymagających są polisy, które pozwalają na uzyskanie odszkodowania jeśli ulegniemy wypadkowi na skutek uprawiania sportów ekstremalnych.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie?

Wybierając ubezpieczenie zawsze trzeba dobierać je do swoich potrzeb i wymagań. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na koszt polisy. Pamiętajmy jednak, że niska cena to zwykle niewielki zakres ochrony albo niskie kwoty ewentualnego odszkodowania. W przypadku standardowego urlopu wystarczy nam podstawowe ubezpieczenie NNW, które pokrywa koszty leczenia, rehabilitacji, a także OC w życiu prywatnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!