fb

Co może być dziełem w umowie o dzieło?

Umowa o dzieło może być popularną formą ustaleń między zamawiającym, a wykonawcą. Sporo pytań pojawia się w momencie kwalifikacji takiej umowy. Czy zastosować umowę o dzieło czy też trzeba skorzystać z umowy zlecenia.  

Co może być dziełem w umowie o dzieło?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 czerwca 2020

Co jest dziełem?

I choć mogłoby się wydawać, że za dzieło możemy uznać wszystko, to w praktyce okazuje się, że jednak nie da się tak zrobić. Co więc może być dziełem?

Dzieło jest rezultatem ludzkiej pracy albo twórczości. Co istotne, w chwili gdy zawierasz umowę to dzieło to wciąż nie istnieje i ma powstać dopiero w przyszłości. Dziełem może być coś materialnego (np. wykonanie zestawu mebli) ale też coś niematerialnego (np. koncert muzyczny).

Dzieło w umowie na dzieło

Warto zwrócić uwagę, że żadna ustawa nie definiuje tego, co to jest dzieło. Bazuje się tu wyłącznie na tym co możemy przeczytać w orzecznictwie.

Na mocy umowy o dzieło wykonawca zobowiązuje się, że wykona dzieło, a zamawiający, że mu zapłaci. Wykonanie dzieła musi mieć możliwy do określenia moment początkowy i końcowy. Efekt końcowy takiego procesu to właśnie dzieło.

Przykłady dzieł do umowy o dzieło

Dziełem może być np. artykuł, pomalowanie mieszkania, zaprojektowanie i wykonanie ogrodu, napisanie aplikacji na komórkę czy wykonanie ilustracji.

Sporo kontrowersji może wzbudzić fakt niematerialności dzieła. W niektórych sytuacjach uważa się więc, że dzieło to musi być możliwe do odróżnienia od innych podobnych utworów.

Umowa o dzieło nie musi być dziełem artystycznym. Znaczy to tyle, że nie w każdej umowie o dzieło można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu dla dzieł z przeniesieniem praw autorskich.

Żeby można było zawrzeć umowę o dzieło, muszą być podstawowe dane. Między innymi trzeba na pewno wpisać kto zawiera umowę, co ma być wytworzone, w jaki sposób dzieło będzie odebrane i w jaki sposób można rozwiązać umowę o dzieło. Umowa o dzieło.

Czy umowa o dzieło może być zawarta tylko z firmą?

Umowa o dzieło nie musi być zawierana tylko z firmą. Można ją podpisać również z osobą fizyczną. W tym drugim przypadku osoba, która przyjmuje dzieło będzie musiała samodzielnie odprowadzić zaliczkę na podatek.

Kto może wystawić umowę o dzieło?

Umowa o dzieło najczęściej przygotowywana jest przez podmiot, który chce zamówić wykonanie zlecenia. Po wykonaniu dzieła, wystawia się rachunek do umowy o dzieło. Wynagrodzenie jest wypłacane wtedy, gdy dzieło jest wykonane i do zamawiającego dotrze rachunek. Rachunek do umowy o dzieło koniecznie musi mieć wpisaną kwotę brutto, wartość kosztów uzyskania przychodu, kwotę do wypłaty netto i wartość zaliczki.

Umowa o dzieło nie musi być zawarta na piśmie choć taka jest najczęściej stosowana.

Kiedy zlecenie, a kiedy dzieło?

Podpisanie umowy zlecenia powoduje, że trzeba dokonać określonej czynności za określone świadczenie ale wykonawca nie musi być odpowiedzialny za efekt. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: umowy

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!