Co może być dziełem w umowie o dzieło?
Umowa o dzieło może być popularną formą ustaleń między zamawiającym, a wykonawcą. Sporo pytań pojawia się w momencie kwalifikacji takiej umowy. Czy zastosować umowę o dzieło czy też trzeba skorzystać z umowy zlecenia.
![Co może być dziełem w umowie o dzieło?](/img/artykuly/1/2020_06/2427.jpg)
- Anna Malinowska
- /
- 23 czerwca 2020
Co jest dziełem?
I choć mogłoby się wydawać, że za dzieło możemy uznać wszystko, to w praktyce okazuje się, że jednak nie da się tak zrobić. Co więc może być dziełem?
Dzieło jest rezultatem ludzkiej pracy albo twórczości. Co istotne, w chwili gdy zawierasz umowę to dzieło to wciąż nie istnieje i ma powstać dopiero w przyszłości. Dziełem może być coś materialnego (np. wykonanie zestawu mebli) ale też coś niematerialnego (np. koncert muzyczny).
Dzieło w umowie na dzieło
Warto zwrócić uwagę, że żadna ustawa nie definiuje tego, co to jest dzieło. Bazuje się tu wyłącznie na tym co możemy przeczytać w orzecznictwie.
Na mocy umowy o dzieło wykonawca zobowiązuje się, że wykona dzieło, a zamawiający, że mu zapłaci. Wykonanie dzieła musi mieć możliwy do określenia moment początkowy i końcowy. Efekt końcowy takiego procesu to właśnie dzieło.
Przykłady dzieł do umowy o dzieło
Dziełem może być np. artykuł, pomalowanie mieszkania, zaprojektowanie i wykonanie ogrodu, napisanie aplikacji na komórkę czy wykonanie ilustracji.
Sporo kontrowersji może wzbudzić fakt niematerialności dzieła. W niektórych sytuacjach uważa się więc, że dzieło to musi być możliwe do odróżnienia od innych podobnych utworów.
Umowa o dzieło nie musi być dziełem artystycznym. Znaczy to tyle, że nie w każdej umowie o dzieło można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu dla dzieł z przeniesieniem praw autorskich.
Żeby można było zawrzeć umowę o dzieło, muszą być podstawowe dane. Między innymi trzeba na pewno wpisać kto zawiera umowę, co ma być wytworzone, w jaki sposób dzieło będzie odebrane i w jaki sposób można rozwiązać umowę o dzieło. Umowa o dzieło.
Czy umowa o dzieło może być zawarta tylko z firmą?
Umowa o dzieło nie musi być zawierana tylko z firmą. Można ją podpisać również z osobą fizyczną. W tym drugim przypadku osoba, która przyjmuje dzieło będzie musiała samodzielnie odprowadzić zaliczkę na podatek.
Kto może wystawić umowę o dzieło?
Umowa o dzieło najczęściej przygotowywana jest przez podmiot, który chce zamówić wykonanie zlecenia. Po wykonaniu dzieła, wystawia się rachunek do umowy o dzieło. Wynagrodzenie jest wypłacane wtedy, gdy dzieło jest wykonane i do zamawiającego dotrze rachunek. Rachunek do umowy o dzieło koniecznie musi mieć wpisaną kwotę brutto, wartość kosztów uzyskania przychodu, kwotę do wypłaty netto i wartość zaliczki.
Umowa o dzieło nie musi być zawarta na piśmie choć taka jest najczęściej stosowana.
Kiedy zlecenie, a kiedy dzieło?
Podpisanie umowy zlecenia powoduje, że trzeba dokonać określonej czynności za określone świadczenie ale wykonawca nie musi być odpowiedzialny za efekt.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.