Mandat za zbieranie grzybów. Zobacz, kiedy możesz go dostać

Dużo deszczu w połączeniu z wysoką temperaturą to idealna pogoda by w lecie pojawiło się mnóstwo grzybów. Przed wyjściem do lasu warto jednak dobrze się przygotować. Grzybiarzowi grożą bowiem mandaty, nawet do 500 zł. Zobacz, jak uchronić się przed karą i jak przygotować się do wyjścia do lasu.

Mandat za zbieranie grzybów. Zobacz, kiedy możesz go dostać
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 czerwca 2020

Czy zbieranie grzybów jest legalne?

W wielu krajach europejskich zbieranie grzybów jest zakazane albo znacząco ograniczone. W Holandii i Belgii grzybobranie jest zabronione. Francja pobiera opłaty za zbieranie grzybów.

W Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii  możemy zebrać tylko określoną ilość grzybów. Jeśli zbierzemy ich więcej niż pozwalają na to normy (2 kg na osobę), musimy dopłacić. W Polsce zbiór grzybów jest legalny. Nie znaczy to jednak, że możemy w lesie robić wszystko, co nam się tylko podoba. Jeśli nie będziemy przestrzegali zasad, możemy dostać mandat w wysokości 500 zł. I tak, praktycznie bez ograniczeń możemy zbierać grzyby w Lasach Państwowych. Zupełnie inaczej będzie w parkach narodowych. Tutaj możemy natknąć się na straż leśną, która ukarze nas za zbieranie grzybów na terenie parku narodowego.

Czy kupujemy dobry miód? Rady UOKiK dla konsumentówCzy kupujemy dobry miód? Rady UOKiK dla konsumentów-

Warto wiedzieć, że w lesie mogą być wprowadzane czasowe zakazy. Możemy mieć z nimi do czynienia gdy uszkodzone jest runo leśne, a służby wykonują prace związane z hodowlą lasu lub jego ochroną. Zakaz zbierania grzybów i wstępu do lasu może być też wprowadzony, gdy występuje duże zagrożenie pożarowe.

Mandat za zbieranie grzybów

Zanim zaczniemy zbierać grzyby, warto zorientować się do kogo należy las. Jak już wspomniałem bez kłopotu zbierać możemy w lesie należącym do Lasów Państwowych. Zupełnie inaczej będzie jeśli zbieramy grzyby w lesie prywatnym albo takim, który należy do jakiejś instytucji. Może się też zdarzyć, że przypadkiem trafimy na teren rezerwatu leśnego. Zbieranie grzybów w takim miejscu może grozić mandatem. Mandat dostaniemy też jeśli zbieramy grzyby chronione. Listę takich chronionych grzybów znajdziemy w rozporządzeniu

Mandat za niszczenie runa leśnego

To wszystko nie oznacza, że za zbieranie grzybów w państwowym lesie nie możemy otrzymać kary finansowej w formie mandatu. Jeśli będziemy nieumiejętnie zbierać grzyby, grozi nam mandat karny. Chodzi tu przede wszystkim o niszczenie runa leśnego. Dopuszczamy się takiego czynu, jeśli wyrywamy grzyb razem z grzybnią. Wtedy w tym miejscu nie wyrośnie już nowy grzyb.

Jak prawidłowo zbierać grzyby?

Żeby uniknąć mandatu, grzyby trzeba zbierać w odpowiedni sposób. Musimy mieć nożyk, którym ścinamy grzyb zaraz nad powierzchnią ziemi. Miejsce, w którym był ścięty przez nas grzyb, przykrywamy ściółką. Dzięki temu ziemia nie wyschnie i jest szansa, że wyrośnie tu w przyszłości inny grzyb.

Jakie prawa przysługują właścicielowi prywatnego lasu?Jakie prawa przysługują właścicielowi prywatnego lasu? Martyna Kowalska

Czy można wjechać autem do lasu?

Przy okazji spraw związanych z grzybobraniem, warto poruszyć kwestię wjazdu samochodem do lasu. Pamiętaj, że wjazd autem do lasu jest zabroniony. I na nic nie zdadzą się tłumaczenia, że na wjeździe do lasu nie są ustawione żadne znaki zakazującego wjazdu. Kwestie poruszania się pojazdami w okolicach lasu rozwiewa ustawa o Lasach Państwowych. Jeśli oprócz wjazdu autem do lasu naruszymy ustawę o ochronie przyrody, możemy zostać ukarani grzywną do 1000 zł, a gdy sprawa będzie skierowana do sądu, to nawet 5 tys.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!