Co to jest kontrakt menedżerski?

Kontrakt menedżerski uznawany jest za alternatywę dla umowy o pracę. Stosowany jest najczęściej w przypadku współpracy z kadrą kierowniczą albo zarządem. Na czym polega kontrakt menedżerski?

Co to jest kontrakt menedżerski?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 lipca 2020

Kontrakt menedżerski to taki inny rodzaj umowy o pracę. Tę formę zatrudnienia stosujemy przede wszystkim w odniesieniu do kadry kierowniczej albo zarządu. Inna nazwa takiej umowy to umowa o zarządzanie. Jej specyfika polega na tym, że nie jest to ani umowa o pracę, ani umowa cywilnoprawna. W terminologii prawniczej jest to więc tzw. umowa nienazwana. Można ją zawrzeć korzystając z zasady swobody umów. Można więc zawrzeć w niej praktycznie dowolne zapisy. Podstawową funkcją takiej umowy jest to, że przedsiębiorstwo zarządzane jest przez osobę fizyczną. Nie ma więc żadnej podległości służbowej. Nie istnieje też kierownictwo, które zlecenie na zarządzanie daje.

Kontrakt menedżerski stosowany jest najczęściej w firmach, w których chce się powierzyć rolę zarządzania wysoko wykwalifikowanym specjalistom.

Strony kontraktu menedżerskiego

W przypadku kontraktu menedżerskiego umowa podpisywana jest przez zarząd firmy i menedżera.  Menedżer zarządza firmą za co otrzymuje wynagrodzenie. Swoboda jego działania jest wielka. To wszystko powoduje, że menedżer zarządza firmą w nieregulowanym czasie pracy. Innymi słowy, zarządzenie firmą staje się usługą. To powoduje że menedżer może samodzielnie wybrać styl zarządzania. Liczy się tu bowiem efekt. Takiej możliwości nie daje zatrudnienie na podstawie stosunku pracy. Osoba, która będzie współpracować z firmą na podstawie umowy menedżerskiej musi być samodzielna i niezależna. Dobry menedżer musi wiedzieć, że będzie miał okresy zdecydowanie dużej pracochłonności i takie o mniejszym natężeniu.

Wynagrodzenie menedżera

Jeśli decydujemy się na współpracę na podstawie kontraktu menedżerskiego, nie musimy zapewniać temu specjaliście minimalnego wynagrodzenia. Po prostu taka umowa nie obejmuje takiego obowiązku. Zwykle wynagrodzenie osoby pracującej na kontrakcie menedżerskim składa się z kilku elementów: jest to stała podstawa, do której dodajemy część zmienną, a nierzadko także udziały w firmie. Wynagrodzenie nie musi być też wypłacane regularnie. O tym w jaki sposób honorarium dostanie menedżer, decyduję w sposób dowolny obie strony. Umowa kontraktu menedżerskiego może zawierać zapisu o dodatkowych świadczeniach za zarządzanie firmą.

Menedżer ma tak zarządzać firmą, by tak wypracowywała zysk.

ZUS przy kontrakcie menedżerskim

Niektóre czynności, które są wykonywane w ramach kontraktu menedżerskiego mogą być uznane za takie wykonywane w ramach stosunku pracy. Wtedy koniecznie trzeba kontrakt menedżerski oskładkować w ZUS. Jeśli kontrakt menedżerski zawierany jest osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to taka umowa będzie traktowana jak umowa zlecenie zawarta z osobą fizyczną. Jeśli kontrakt menedżerski jest podpisywany z przedsiębiorcą, to wysokość składek ZUS zależy od przychodu.

Wady kontraktu menedżerskiego

Kontrakt menedżerski nakłada ogromną odpowiedzialność na menedżera. Może on nawet odpowiadać swoim majątkiem osobistym. W porównaniu do umowy o pracę nie ma też ochrony trwałości stosunku pracy. Istnieje tu bowiem spora swoboda w rozwiązywaniu takiej umowy. Często też nie trzeba wskazywać przyczyny rozwiązania kontraktu menedżerskiego. W kontrakcie menedżerskim warto wiec dokładnie określić odpowiedzialność stron, a także sposób badania efektywności.

Opodatkowanie kontraktu menedżerskiego

Kontrakt menedżerski jest umową o świadczenie usług i w związku z tym normalnie oprowadza się zaliczkę na podatek dochodowy. Usługi zarządzania przedsiębiorstwem nie są opodatkowane podatkiem VAT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!