Urlop szkoleniowy – co to jest i komu przysługuje?

Intensywne przygotowania i stres przed egzaminami trudno czasem pogodzić z wymaganiami wynikającymi z wykonywanej pracy. Rozkojarzenie, nerwowość, gorsze samopoczucie może wpłynąć na jakość wykonywanych obowiązków – i trudno się temu dziwić – kto przeżył, ten wie. Z drugiej strony nawał obowiązków może wpłynąć na negatywny lub niezadowalający wynik egzaminu. Dlatego prawo w ściśle określonych sytuacjach przewiduje urlopy szkoleniowe, które z jednej strony są udogodnieniem dla osób kończących naukę, z drugiej zaś ułatwiają pracodawcy kompletowanie kompetentnego i przygotowanego do zadań zespołu.

Urlop szkoleniowy – co to jest i komu przysługuje?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 lipca 2020

Co to jest urlop szkoleniowy?

Nazwa może być nieco myląca. Co do zasady urlopu szkoleniowego udziela się w związku z przygotowaniami zatrudnionego do zdania egzaminów, które kończą dany etap nauki (szczegóły opiszemy za chwilę). Nie jest to, wbrew obiegowej opinii, jakieś specjalne udogodnienie dla pracowników, którzy danego dnia muszą wziąć udział np. w wykładach, lekcjach czy innych zajęciach przewidzianych w programie nauczania, bowiem w takim przypadku przepisy wskazują na możliwość zwolnienia pracownika od pracy na określonych zasadach.

Jak wskazuje poradnik zamieszczony na rządowej stronie biznes.gov.pl, takiego urlopu można udzielić pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje, które mogą okazać się przydatne w firmie. Podobnie w sytuacji, kiedy pracownik na podstawie polecenia służbowego lub w porozumieniu z pracodawcą uzupełnia wiedzę przydatną w codziennej pracy na swoim stanowisku. Co ważne, tego typu urlop może być udzielony w dni, które pokrywają się z dniami pracy (np. od poniedziałku do piątku).

Zasady są jasne. Pracodawca musi wcześniej wiedzieć o edukacyjnych zamiarach swojego podwładnego. Jeśli wcześniej temat studiów czy innego rodzaju edukacji nie był poruszany w rozmowie pracownika z przełożonym i nagle pojawia się temat zbliżającego się egzaminu końcowego, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu szkoleniowego.

Umowa dotycząca podnoszenia kwalifikacji

Dobrym zwyczajem w wielu firmach jest zawieranie między pracodawcą a pracownikiem dodatkowej umowy regulującej kwestie podnoszenia kwalifikacji. Co więcej, często taki dokument zawiera konkretne zobowiązania pracodawcy na przykład dotyczące opłacenia czesnego czy zwrotu kosztów przejazdu. Jest również druga strona medalu – pracownik zobowiązuje się, że przez konkretny okres – np. 3 lata, będzie nadal pracował w tej samej firmie. To strategiczne posunięcie, które z jednej strony pozwala na inwestycje w kadry, z drugiej zaś zabezpiecza interesy pracodawcy, który ma pewność, że dana osoba pozostanie w jego organizacji na dłużej.

Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego?

Wszystko zależy od tego jaki egzamin czeka pracownika. Jeżeli musi przygotować się do egzaminu eksternistycznego, może liczyć na sześć dni wolnego. Podobnie jest w przypadku matury, egzaminu zawodowego lub innych egzaminów, które potwierdzają kwalifikacje zdającego w zawodzie.

Dużo więcej czasu na przygotowanie ma osoba, która pisze pracę dyplomową lub przystępuje do egzaminu dyplomowego na koniec studiów. Wówczas urlop szkoleniowy może trwać 21 dni (!) Czas jaki dajemy pracownikowi może być jednak dłuższy, jeśli przewidują to wewnętrzne firmowe regulacje.

Jak przypomina poradnik na stronie biznes.gov.pl wynagrodzenie za taki urlop należy ustalić w taki sam sposób jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Urlop bezpłatny na przygotowanie do egzaminu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, może się zdarzyć, że pracownik zdecydował się na podnoszenie kwalifikacji zawodowe z własnej inicjatywy i nie uzyskał na to stosownej zgody/akceptacji pracodawcy na wyżej opisanych zasadach. W takim przypadku, można zaproponować podwładnemu porozumienie, które będzie zbiorem uprawnień, jakie zaproponował mu pracodawca. W grę wchodzi np. zwolnienie bez prawa do wynagrodzenia z całości lub części dnia pracy (np. wolny piątek, lub co drugi piątek) z powodu uczestnictwa w zajęciach. Można także uzgodnić przyznanie urlopu bezpłatnego w koniecznym wymiarze.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!