Działka rolno-budowlana. Czym różni się od działki budowlanej?

Ceny działek budowlanych rosną w szybkim tempie. Wśród ofert znajdziemy też działki rolno-budowlane. Czym różnią się od typowo budowlanych?  

Działka rolno-budowlana. Czym różni się od działki budowlanej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 lipca 2020

Osoba zainteresowana kupnem działki ma różne motywacje. Zawsze jednak najważniejsza jest jej lokalizacja, a także to czy działka jest budowlana? Cena gruntu budowlanego może być bowiem znacznie wyższa np. od działki typowo rolnej, czy rekreacyjnej albo leśnej. Wszystko dlatego, że nie będziemy musieli dopełniać tak wielu formalności związanych z budową. Nie zawsze też da się przekształcić konkretny grunt na budowlany.

Co to jest działka rolno-budowlana?

Przeglądając oferty gruntów można trafić na działki rolno-budowlane. Co to jest grunt rolno-budowlany i czy możemy na nim postawić dom?

Działka rolno-budowlana to działka składająca się z gruntu o kilku przeznaczeniach. Składa się z części rolnej i budowlanej, na której można postawić nieruchomość. Nie jest jednak tak, że możemy po prostu wybudować.

Trzeba będzie więc wystąpić na początek do urzędu gminy o informację, czy można zabudować taką działkę. Regulacje związane z zabudową działki określa miejscowy plan zagospodarowania, albo Warunki Zabudowy. Inaczej mówiąc, działka rolno-budowlana jest to więc teren, na którym przy wystąpieniu konkretnych warunków można zbudować nieruchomość.

Czy każda osoba może kupić działkę rolno-budowlaną?

Działka rolno-budowlana jest terenem, na którym jedynie w określonym wypadku można zbudować dom lub inną nieruchomość. Jest to bowiem przede wszystkim teren rolny, na którym jedynie dopuszcza się zabudowę.

Jeszcze do niedawna nie każdy mógł kupić ziemię rolną bez spełnienia dodatkowych wymagań. Od połowy 2019 roku zaszły w tym kierunku zmiany. Żeby kupić taką ziemię potrzebna była zgoda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Teraz, po zmianach, każda osoba, która nie jest rolnikiem, może kupić jedną działkę rolną jeśli nie jest ona większa niż 1 hektar. Jeśli ziemia ma więcej, trzeba będzie prowadzić na tym terenie działalność związaną z rolnictwem. Obowiązek prowadzenia takiej działalności przy dużej działce nie jest wymagany, jeśli teren znajduje się w mieście. Warto jednak wiedzieć, że jeśli działka rolno-budowlana znajduje się w mieście, to prawo pierwokupu należy do dyrektora generalnego KOWR. Chodzi o to by grunty takie nie były wykupywane masowo przez deweloperów.

Działka rolno-budowlana jest sporo tańsza od działki typowo budowlanej. Zanim jednak kupimy taką działkę, warto sprawdzić czy będzie możliwe wybudowanie na niej domu? Jeśli nie dopilnujemy takich spraw, może się okazać, że weszliśmy w posiadanie ziemi, którą bardzo trudno będzie nam odsprzedać albo będziemy musieli dokonać przekształcenia w ziemię rolną, co jest bardzo kosztowne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!