Rozliczenie według skali podatkowej 2020

Rozliczenie według skali podatkowej nazywane jest inaczej rozliczeniem na zasadach ogólnych. To jeden z popularniejszych sposób na to by obliczyć podatek dochodowy.  

Rozliczenie według skali podatkowej 2020
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 lipca 2020

W Polsce rozliczamy podatki na kilka sposobów. Jednym z popularniejszych jest rozliczenie według skali podatkowej. Od progu podatkowego zależy wysokość podatków, które zapłacimy. Ogólna zasada zakłada, że im więcej zarabiamy, tym wyższy podatek płacimy. W przypadku skali podatkowej, nie ma znaczenia rodzaj umowy, czy źródło dochodów. Pod uwagę bierze się roczną sumę wszystkich zarobków.

Progi podatkowe w Polsce

Obecnie (w 2020 roku) obowiązują w Polsce dwa podstawowe progi podatkowe: to 17% i 32%. Jeśli zarabia się powyżej miliona złotych rocznie to trzeba dodatkowo zapłacić 4% od nadwyżki ponad milion złotych. Kwalifikacja do odpowiedniego progu podatkowego zależna jest od kwoty zarobków. Wynosi ona 85 528 zł. Warto wiedzieć, że dochód ten liczy się od zarobków brutto, a nie zarobków, które otrzymujemy na rękę. Jeśli więc zarabiamy mniej niż 85 528 zł, to jesteśmy w progu pierwszym, a jeśli więcej to w drugim. Stawka 32% dotyczy jednak nadwyżki ponad 85 528 zł. Osoby zatrudnione na umowę o pracę albo zlecenie lub o dzieło nie muszą martwić się o odprowadzanie zaliczek podatkowych. Co miesiąc odpowiednią kwotę podatku odprowadza do urzędu skarbowego pracodawca. Na koniec roku urząd skarbowy weryfikuje wpłacony podatek. Jeśli zarobimy więcej niż 85 528 zł to musimy najczęściej dopłacić podatek, jeśli zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, to zwykle otrzymujemy nadpłatę. Jeśli zarabiamy w ciągu roku więcej niż 85 528 zł to powinniśmy poprosić pracodawcę o to by rozliczył wynagrodzenie według stawki 32%. Wtedy nie będziemy musieli dopłacać wysokiej kwoty ze względu na przekroczenie dochodu.

Co to jest danina solidarnościowa?

W 2019 wprowadzono nieformalny trzeci próg podatkowy. To danina, którą płacą najbogatsi. Jeśli ktoś zarobił więcej niż milion złotych, musi zapłacić dodatkowe 4% nadwyżki od miliona.

Skala podatkowa może być używana do rozliczeń przez wszystkich tych, którzy nie prowadzą działalności. Jeśli prowadzimy działalność możemy też dodatkowo skorzystać z rozliczenia podatkiem liniowym albo ryczałtem, a także kartą podatkową.

W związku z tym jeśli ktoś zarabia bardzo dużo i wpada w drugi próg podatkowy można rozważyć uruchomienie działalności gospodarczej i wybór stawki liniowej. Oczywiście mamy to jedno zasadnicze ograniczenie. Ustawodawca nie pozwala przejść na podatek liniowy, jeśli usługi świadczymy dla byłego pracodawcy. Żeby móc z niego skorzystać, powinniśmy uruchomić działalność gospodarczą i realizować zlecenia dla kilku podmiotów. Podatek liniowy jest stały. Niezależnie od wysokości dochodu odprowadzamy 19 proc. podatku

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!