Wzór podania o pracę. Jak przygotować podanie o pracę?

Czy podanie o pracę jest tym samym co życiorys? Nie. Podanie o pracę jest dokumentem, w którym wskazujemy chęć podjęcia pracy gdy konkretna firma nie szuka aktywnie pracownika. Może to być też sposób na to by pokazać swoje zaangażowanie, gdy nie mamy dużego doświadczenia.

Wzór podania o pracę. Jak przygotować podanie o pracę?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 lipca 2020

Podanie o pracę jest dokumentem, który pokazuje naszą motywację do podjęcia pracy. Zwykle podanie o pracę przekazuje się do firmy, która oficjalnie nie szuka pracowników. Co istotne, podanie o pracę nie jest tym samym, co list motywacyjny. Jaka jest między nimi różnica? Najprościej rzecz ujmując, podanie o pracę składamy w momencie, gdy firma nie szuka pracowników, a chcemy po prostu pokazać, że jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem. List motywacyjny natomiast dołączamy do życiorysu, gdy odpowiadamy na ogłoszenie, informację o tym, że firma prowadzi rekrutację.

Kiedy składamy podanie o pracę?

Podanie o pracę składa się do firmy, w której bardzo chcielibyśmy pracować i jesteśmy w stanie idealnie wykorzystać nasze umiejętności. Innymi słowy, podanie o pracę przygotowuje się po to, żeby nas zapamiętano. Dlatego podanie o pracę składamy do różnych firm, na których nam zależy jako przyszłym miejscu pracy nawet gdy nie jest prowadzona oficjalna rekrutacja. Dzięki temu gdy pojawi się wakat, z dużym prawdopodobieństwem firma, do której zgłosiliśmy się, odezwie się do nas.

Jak szukać pracy bez doświadczenia?

Podanie o pracę jest też najlepszym sposobem na zainteresowanie pracodawcy, gdy nie mamy dużego doświadczenia. Wszystko dlatego, że możemy w takim podaniu pokazać swój zapał do pracy i chęć zdobycia doświadczenia. Mało tego. Podanie o pracę będzie wspaniałą możliwością pokazania swojej osoby gdy chcemy zdobyć pracę na bardzo obleganym stanowisku.

Jak przygotować podanie o pracę?

Podanie o pracę jest formalnym dokumentem. W związku z tym musimy pamiętać o zachowaniu konkretnych elementów tego pisma. Na początek wpisujemy datę i miejscowość. Potem umieszczany swoje dane kontaktowe (oczywiście nie możemy zapomnieć o telefonie i adresie e-mail). Dobrze jest dokładnie opisać motywację do pracy tak by odpowiadała ona stanowisku, na którym nam zależy. Zawsze jednak warto zwrócić uwagę na to, że podanie o pracę nie jest tym samym co CV. Nie chodzi tutaj o przedstawiane całego doświadczenia zawodowego (na to jest miejsce w życiorysie) ale o pokazanie konkretnych umiejętności, które możemy wnieść do firmy.

Wzór podania o pracę

Twoje imię i nazwisko

Adres

Numer telefonu

Adres e-mail                                                                                                                                                 

 

Stanowisko adresata

Nazwa firmy

Adres firmy

 

PODANIE O PRACĘ

 

Zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa firmie na stanowisku …………………………….. ……………………………………..

 

Mam niezbędne X-letnie doświadczenie w …………………………………………………………………… ……………………………………………………………. Moje kwalifikacje pozwoliłyby mi sprawnie wykonywać wszystkie zadania na wskazanym stanowisku.

 

Ukończyłem …………………………………………………………………………………………………….. Dzięki temu będę mógł od razu wykonywać powierzone zadania, bez dodatkowych szkoleń.

 

Jestem osobą …………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………….. Te cechy pozwolą mi ………………… …………………………………. w Państwa firmie.

 

W załączniku przesyłam Curriculum Vitae. Z przyjemnością spotkam się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej i szerzej opowiem o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

 

                                                                                              Z poważaniem,

                                                           Imię i nazwisko

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!