Kto odpowiada za bezpieczeństwo gości na terenie zakładu?

Prezentacje dla klientów, wycieczka studentów lub uczniów, wizyta władz lokalnych lub państwowych – to niektóre sytuacje, w których na terenie zakładu produkcyjnego przebywają goście. W każdym przypadku należy pamiętać, że to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo, dlatego do takiej ewentualności warto wcześniej dobrze się przygotować.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo gości na terenie zakładu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 lipca 2020

Organizacja wycieczki po zakładzie a prawo

Współcześnie, wycieczki po zakładzie produkcyjnym w wielu przypadkach wpisują się choćby w politykę CSR przedsiębiorstwa. Są organizowane m.in. w ramach współpracy z uczelniami, władzami samorządowymi czy z myślą o działaniach integracyjnych dla pracowników i ich rodzin. Nie są jednak czymś nowym. Pierwsze wizyty mieszkańców na terenie fabryk znane są już z czasów rewolucji przemysłowej (np. XIX-wiecznej Łodzi). W czasach PRL wycieczki były częścią propagandy sukcesu socjalistycznej gospodarki. Mimo długiej tradycji, praktyka ta nie została w sposób szczególny uwzględniona w przepisach BHP (Kodeks pracy z 26 czerwca 1974 r.). Koncentrują się one przede wszystkich na pracownikach oraz w pewnym stopniu na osobach fizycznych, które wykonują pracę na innej podstawie.

Pewnym istotnym wyjątkiem jest zawarty w Kodeksie pracy art. 304 par. 4., który mówi, że w razie prowadzenia prac w miejscu, do którego dostęp mają osoby postronne, nie biorące udziału w konkretnym procesie pracy, to na pracodawcy spoczywa obowiązek zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, zapewniających ochronę zdrowia lub życia (np. budowa).

Jeżeli w trakcie wizyty osób trzecich na terenie zakładu zdarzyłby się wypadek, w wyniku którego doszłoby do jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu zwiedzającego, zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego, które w takich sytuacjach są podstawą do ubiegania się o odszkodowanie od przedsiębiorcy.

Zabezpieczenie wizyt na terenie zakładu

Wiele zakładów produkcyjnych wypracowało własne standardy przyjmowania na swoim terenie gości, którzy mają zwiedzać zakład produkcyjny. Przewidują one m.in. krótkie szkolenie BHP przyjmujące różne formy – m.in. prezentacji multimedialnych, ograniczenie liczebne grup wchodzących na teren produkcji oraz wyznaczenie stref ruchu gości oznaczonych np. żółtymi liniami na posadzkach hal produkcyjnych. Często w czasie wycieczek, wewnętrzne procedury przewidują przerwę w produkcji, wyłączenie z ruchu wózków widłowych czy innych maszyn, których działanie mogłoby przyczynić się do powstania wypadku na terenie zakładu pracy.

Podczas ustalania takich tras, bierze się pod uwagę wszelkie zagrożenia – nie powinny one przebiegać w pobliżu stref działania maszyn i urządzeń (np. strefa pracy suwnic, czy dźwigów), czy miejsc o dużym zapyleniu powietrza.

Odzież ochronna dla gości

Istotne jest także zapewnienie gościom odzieży ochronnej – m.in. hełmów ochronnych czy kamizelek odblaskowych – jeżeli oczywiście wymaga tego specyfika zakładu. Często tego typu elementy posiadają logotyp firmy co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy i identyfikację z nią. Tam gdzie na niebezpieczeństwo narażone są stopy wymagane jest także specjalistyczne obuwie ograniczające zagrożenie tego typu urazami.

Zdjęcia na terenie firmy

Wiele firm, nie zezwala swoim gościom na wykonywanie zdjęć na terenie zakładu i oczywiście ma do tego prawo ze względu np. na ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji, osoba oprowadzająca grupę powinna wyjaśnić to zaraz na początku wycieczki. Dobrym zwyczajem w takich sytuacjach jest wyznaczenie jednego lub dwóch miejsc, gdzie można wykonać fotografię grupową lub selfie.

Ograniczenia dotyczące zwiedzania zakładu

W ostatnim czasie, w związku z zagrożeniem COVID-19 wiele firm ograniczyło do zera możliwość zwiedzania zakładów produkcyjnych lub wprowadziło dodatkowe obostrzenia takie jak maseczki ochronne czy przyłbice. Pamiętajmy, że kilkadziesiąt dodatkowych osób, zwiększa ryzyko zakażenia lub powstania ogniska choroby, które może na dłuższy czas sparaliżować produkcję i sprowadzić na firmę szereg kłopotów.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!