Umowa o pracę – kiedy informować pracownika o tym, że nie zostanie przedłużona?

Każda umowa o pracę na czas określony zawiera graniczną datę, do której obowiązuje stosunek pracy. Polskie prawo nie zakłada terminu, w którym pracodawca musi poinformować pracownika o tym, czy zamierza ją przedłużyć czy też nie. W orzecznictwie spotykamy jednak tzw. „milczące przedłużenie umowy o pracę” — na czym ono polega?

Umowa o pracę – kiedy informować pracownika o tym, że nie zostanie przedłużona?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 lipca 2020

Koniec umowy – koniec stosunku pracy

Psychologowie mówią o szczególnym rodzaju stresu, jaki dotyka osoby, których umowa o pracę właśnie dobiega końca i nie posiadają informacji od swojego pracodawcy o woli kontynuowania współpracy. Prawo zezwala na praktykę, w której przełożony może podziękować podwładnemu ostatniego dnia obowiązywania umowy o pracę i żadnych konsekwencji z tego tytułu miał nie będzie. W istocie, bardzo często zdarza się, że to sam podwładny „przypomina się” z pytaniem co dalej z jego umową. Brak odpowiedzi na to pytanie, np. na kilka dni przed zakończeniem współpracy nie jest złamaniem prawa.

Z drugiej strony, specjaliści z zakresu HR mówią o dobrej praktyce przeprowadzenia rozmowy z pracownikiem, którego umowa niebawem dobiega końca. Z jednej strony ma ona na celu prowadzenie przejrzystej polityki kadrowej, z drugiej zaś zatrzymanie w firmie szczególnie wartościowych osób, odpowiedzialnych np. za prowadzenie w firmie trwających projektów, lub wybitnych specjalistów w danej dziedzinie. Pamiętajmy, że sam pracownik, którego umowa nie została przedłużona, może w kolejnym dniu po prostu nie przyjść do pracy. Zgodnie z prawem wraz z umową wygasł bowiem stosunek pracy.

Milczące przedłużenie umowy o pracę

Orzecznictwo sądów wskazuje na szczególne okoliczności przedłużenia umowy o pracę. Tak zwane milczące przedłużenie może mieć miejsce wówczas, kiedy pracownik, po upływie wskazanego terminu przyszedł do pracy i został do niej dopuszczony. Pracodawca nie może więc wycofać się z wypłacenia mu wynagrodzenia na dotychczas obowiązujących warunkach. Za dopuszczenie do pracy można uznać np. sytuacje, w której pracownik bez problemu zaloguje się na pocztę firmową, dojedzie do pracy transportem pracowniczym lub bez problemu odbije kartę na urządzeniu rejestrującym czas pracy. Milczące przedłużenie umowy ma szczególne zastosowanie wówczas, gdy pracownik wykonujący obowiązki bez aktualnej umowy ulegnie wypadkowi w pracy. Brak fizycznego i podpisanego dokumentu o niczym nie świadczy. Jeżeli pracodawca dopuścił go do pracy, podtrzymał swoje dotychczasowe obowiązki względem podwładnego i powinien jak najszybciej skompletować dokumenty, w przeciwnym razie zmusi go do tego wyrok sądu.

Przedłużenie umowy – lepiej wyjaśnić wcześniej

W wielu firmach przyjmuje się praktykę, zgodnie z którą na kilka dni (a czasem nawet tygodni), przełożony przeprowadza rozmowę z podwładnym, którego umowa właśnie dobiega końca. Im czasu pozostało mniej, pracownikowi będzie łatwiej wywołać np. presję płacową i żądać podwyżki. Często zatrudniony dobrze wie, że mimo aktualnych zawirowań na rynku pracy, jego szefowi będzie trudno znaleźć pracownika „od zaraz” — szczególnie jeśli w grę wchodzą rzadkie uprawnienia, kwalifikacje czy umiejętności, a po rozpoczęciu pracy konieczny jest długi czas na przeszkolenia i poznanie organizacji pracy. Według ekonomistów moment zmiany oraz przedłużenia umowy o pracę jest najlepszą okazją do „wywalczenia” podwyżki lub awansu – oczywiście o ile pracownik może pochwalić się dotychczasowymi sukcesami na swoim stanowisku.

Rozmowy dotyczące przedłużenia umowy często inicjują sami zatrudnieni, przypominając się że dotychczasowy kontrakt dobiega końca. Mają do tego prawo. Jak jednak wspomnieliśmy, pracodawca może wstrzymać się z jakimikolwiek odpowiedziami niemal do ostatniej chwili.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!