Czy można zmienić plan urlopów?

Pracodawca przygotowuje co roku plan urlopu. Robi się go po to by ułożyć pracę na kolejny rok. A co w sytuacji gdy musimy zmienić plan urlopowy? Czy w ogóle można to zrobić?

Czy można zmienić plan urlopów?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 lipca 2020

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Żeby nie okazało się, że wszyscy pracownicy zdecydują się wziąć wolne w jednym momencie, układa się tzw. plan urlopów.

Czy plan urlopowy jest obowiązkowy?

Plan urlopowy choć wpisany do kodeksu pracy, nie zawsze jest obowiązkowy. Nie trzeba go robić jeśli w firmie nie ma organizacji związkowej. Można uniknąć tworzenia takiego planu jeśli w firmie jest związek zawodowy ale zgodzi się on, żeby takiego planu nie robić.

Jak przygotować plan urlopów?

W planie urlopowym wpisujemy dane o urlopie bieżącym, a także przyszłym, czyli tym do którego pracownik nabędzie prawo. W planie urlopowym musimy też zapisać informacje o urlopie uzupełniającym, który przysługuje ze względu na staż pracy.

Czy można zmienić plan urlopu?

Plan urlopu tworzony jest przede wszystkim po to by zaplanować pracę całej firmy i by nie okazało się, że w jednym momencie na wypoczynek będą chcieli wybrać się wszyscy lub większość pracowników. Pracodawca ma możliwość stworzyć więcej niż jeden plan urlopowy. Można je tworzyć na krótsze niż rok okresy (np. na pół roku czy kwartał). Możliwe jest też tworzenie odrębnych planów urlopowych dla każdego z działów firmy.

Plan urlopowy musi być przygotowany przed początkiem okresu, który obejmuje. Jeśli nie zdążymy przygotować takiego planu urlopowego, to jeśli pracownik poprosi o urlop, nie można mu go odmówić.

Przygotowanie planu urlopowego musi odpowiadać zasadom kodeksu pracy. I tak, urlop wypoczynkowy musi być nieprzerwany. Nie można go dzielić na części, chyba że jedna z części to przynajmniej 14 dni kalendarzowych.

Całkiem inaczej prawo odnosi się do osób, które podejmują po raz pierwszy swoją pracę. Tacy pracownicy mają prawo do urlopu po każdym przepracowanym miesiącu. I przysługuje im wtedy 1/12 wymiaru urlop po każdym miesiącu. Każdy z pracodawców może utworzyć plan urlopowy według własnego uznania ale powinno się uwzględnić wnioski pracowników i to jak zorganizowana jest praca w firmie. Chodzi o to by pogodzić interesy obu stron.

Gdy plan urlopowy jest już stworzony powinien być przekazany do wiadomości pracowników. Sposób informacji o urlopach nie jest określony. Zależy od tego w jaki sposób prowadzona jest komunikacja w danej firmie. Plan jest wiążący. Warto jednak pamiętać, że plan urlopowy nie jest równoznaczny z udzieleniem urlopu. Pracownik za każdym razem będzie musiał składać wniosek o udzielenie urlopu.

Czy plan urlopowy można zmienić?

Choć plan urlopowy jest wiążący nie znaczy to, że nie można go zmienić. Korekta może być spowodowana koniecznością zagwarantowania niezakłóconego toku pracy, chorobą pracownika lub innymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Warto jednak pamiętać, że zmieniając plan urlopowy trzeba koniecznie poinformować pozostałych pracowników o zmianach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!