Jakie prawa przysługują właścicielowi prywatnego lasu?

Czy właściciel lasu może zabronić wstępu do niego? Czy może swobodnie wycinać w nim drzewa?  

Jakie prawa przysługują właścicielowi prywatnego lasu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 czerwca 2021

Około 20 proc. lasów w Polsce to lasy prywatne. Właściciel lasu nie ma jednak pełnej swobody w korzystaniu z niego. Obowiązki, a także prawa właściciela lasu określa ustawa o lasach. Przepisy zawarte w tym dokumencie dotyczą przede wszystkim możliwości wycinania drzew we własnym lesie. Chodzi o to, by gospodarka leśna prowadzona była według spójnego planu. Właściciel lasu może pozyskiwać drewno ze swojego lasu, ale według ściśle określonych reguł. W tej materii gospodarką leśną zarządza starosta, jednak często powierza on to zadanie leśnikom. Wszystko odbywa się na podstawie porozumienia między starostą a nadleśniczym odpowiedzialnym za konkretny rejon. W ramach swoich zadań leśnicy pomagają właścicielom lasów zajmować się nimi. Mogą udostępnić sadzonki, a także na swój koszt wykonują zabiegi zwalczające szkodniki. Są też upoważnieni do organizowania sprzedaży drewna z prywatnego lasu.

W praktyce okazuje się więc, że własność lasu jest tak naprawdę jedynie tytułem ponieważ teren taki pełni wyłącznie rolę rekreacyjno-wypoczynkową.

CZYTAJ TEŻ Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce?

Czy właściciel może zakazać wstępu do lasu?

Prawo daje możliwość właścicielowi prywatnego lasu zakazania wstępu na jego teren. Musi w tym celu oznaczyć go odpowiednimi tablicami. Warto jednak wiedzieć, że właściciele lasów korzystają z tego prawa w wyjątkowych sytuacjach.

Dlatego właściciele działek leśnych często sadzą w nich rośliny cieniolubne, a czasem na polanach leśnych sieją zboże dla zwierząt leśnych.

Jeśli właściciel nie oznaczy lasu, że jest to teren prywatny, a osoba nieuprawniona wejdzie na teren, właściciel może zażądać jego opuszczenia. Jeśli więc miłośnik grzybów albo wędrówek leśnych zapędzi się na teren prywatny i nie opuści go, mimo wezwania właściciela, to może być ukarany grzywną do 500 zł. Warto wiedzieć, że wejście do prywatnego lasu, który nie jest oznaczony nie jest karalne. Grzywna może być nałożona dopiero wtedy, gdy nie opuścimy terenu mimo wskazania właściciela lub zarządcy terenu leśnego.

Czy w lesie można zbudować dom?

Najprościej rzecz ujmując, nie da się tego zrobić. Nie jest możliwe przeznaczenie gruntu leśnego na cele nieleśne. Trochę  inaczej sytuacja wygląda wtedy, jeśli mamy do czynienia z działką leśną (najczęściej leżącą na obrzeżach miasta). Wtedy szansę na postawienie domu daje miejscowy plan zagospodarowania. O ile oczywiście jest uchwalony.

Czy właściciel prywatnego lasu może samodzielnie wyciąć drzewa?

Właściciel ma prawo wycinki drzew, jednak musi to zrobić w zgodzie z prawem leśnym. Przepisy te nakazują racjonalne użytkowanie lasu. Chodzi tu przede wszystkim o pozyskiwanie drewna w ilości, która nie przekracza możliwości produkcyjnych lasu. Wycinka taka musi być zgłoszona do starosty, który potwierdza legalność pozyskania drewna poprzez tzw. „cechowanie”. Obowiązek uzyskania „cechowania” leży po stronie właściciela lasu. Nie trzeba występować o zgodę na wycięcie każdego, pojedynczego drzewa, jak ma to miejsce w przypadku działek budowlanych. Wszystko dlatego, że stosuje się tutaj przepisy prawa leśnego. 

CZYTAJ TEŻ Będzie Tarcza Antykryzysowa 3.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!