Akademia praktyczna – nowa kategoria uczelni w Polsce?
Akademia Praktyczna – szkoły o takiej nazwie mogą niebawem pojawić się w grupie uczelni zawodowych w Polsce – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Rząd przyjął właśnie projekt wprowadzający zmiany do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
- Martyna Kowalska
- /
- 23 czerwca 2021
Czym jest akademia praktyczna?
Jak tłumaczy w komunikacie resort edukacji i nauki, pojawienie się w gronie uczelni zawodowych, zarówno państwowych jak i niepublicznych akademii praktycznych ma dać możliwość wzmocnienia pozycji tych szkół na rynku edukacyjnym. Chodzi także o budowanie ich „pozytywnego odbioru w otoczeniu społeczno-gospodarczym”. Szkoły będą mogły także usamodzielnić się w obszarze prowadzenia studiów dla przyszłych nauczycieli.
Jaka uczelnia będzie mogła być akademią praktyczną?
Nazwa „akademia praktyczna” ma być zastrzeżona do uczelni zawodowych, które spełnią kilka warunków. Po pierwsze, muszą funkcjonować co najmniej od dekady, a liczba studentów, którzy pobierają w nich naukę, musi przekraczać poziom 250 osób. Co więcej, przynajmniej 100 z nich musi uczyć się w trybie stacjonarnym.
Po drugie dla co najmniej połowy nauczycieli akademickich, szkoła musi być podstawowym miejscem pracy. Innym wymogiem jest także prowadzenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia oraz na jednolitych magisterskich minimum pięciu kierunków.
Co najmniej jeden kierunek takiej uczelni musi przygotowywać do wykonywania konkretnych zawodów np. medycznych czy związanych ze szkolnictwem. W grę wchodzi także prowadzenie studiów, które kończą się zdobyciem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera.
Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Mikołaj Frączak
Warunki dla akademii praktycznych
Przedstawione wyżej warunki to jednak nie wszystko. Jak informuje MEiN, barierą w osiągnięciu tytułu akademii praktycznej może być negatywna ocena nawet jednego kierunku przez Polską Komisję Akredytacyjną, która zajmuje się oceną kształcenia na uczelniach wyższych.
Wszystko po to, by akademiami zawodowymi zostawały jedynie te uczelnie, które wyróżniają się stabilnością oraz niezachwianą pozycją na edukacyjnym i naukowym rynku.
Czy zmiana nazwy uczelni zawodowych na akademię jest obowiązkowa?
Nie. Jak wyjaśnia resort, szkoły nie będą musiały przyjmować nazwy „akademia praktyczna”. Te kwestie pozostają w gestii władz danej uczelni.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.