Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021

W piątek, 2 maja 2021 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty, który odbył się pod koniec maja. Jak z zadaniami poradzili sobie uczniowie kończący szkołę podstawową? Wiele osób z pewnością nie jest zadowolona z osiągniętych rezultatów, choć nie brakuje prymusów z wynikiem bliskim stu procent.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 lipca 2021

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty

W przypadku egzaminu z języka polskiego, uczniowie zdający egzamin ósmoklasisty uzyskali średnio 60% możliwych do zdobycia punktów. Dużo gorzej wypadła matematyka – tylko 47%. 

W przypadku języków obcych dobrze wypadł język angielski – średni rezultat ósmoklasisty to 66%. W przypadku języka niemieckiego, przeciętny rezultat wyniósł mniej niż połowę maksymalnej liczby punktów – tylko 49% — wynika z danych przedstawionych przez CKE. 

Kiedy poprawka matury 2021?Kiedy poprawka matury 2021?Mikołaj Frączak

Ilu uczniów zdało na ponad 90%?

Za najwyższe wyniki z poszczególnych przedmiotów uważa się te, które przekroczyły wynik 90%. W przypadku języka polskiego, ten pułap przekroczyło 9.733 uczniów tj. 2,8%. Nieco więcej prymusów odnotowano w przypadku matematyki – 25.678 tj. 7,5% zdających. 

Wielu prymusów w polskich szkołach jest z języka angielskiego. Wynik powyżej 90% z tego przedmiotu uzyskało aż 109.903 uczniów, czyli 32,8% zdających (!). Język niemiecki na najwyższym poziomie ponad 90% zdały 1.163 osoby, czyli 12,4% tych, którzy podeszli do egzaminu z języka naszych zachodnich sąsiadów. 

Co ciekawe, 4.101 uczniów uzyskało ze wszystkich egzaminów ponad 90% punktów. 

Egzamin ósmoklasisty — statystyki

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbywał się w wyjątkowych okolicznościach. Większość roku szkolnego upłynęła pod znakiem zajęć zdalnych spowodowanych pandemicznymi obostrzeniami. Sam egzamin został przeprowadzony w warunkach szkolnych między 25 a 27 maja 2021 roku. Uczniowie, którzy z jakiegoś powodu nie mogli przystąpić do niego w pierwszym terminie, do zadań podeszli w drugim — między 16 a 18 czerwca. 

Łącznie do egzaminu ósmoklasisty podeszło w 2021 roku 357.100 uczniów. W celu przeprowadzenia egzaminu przygotowano 1.071.000 arkuszy. Prace uczniów sprawdzało ponad 12,5 tys. egzaminatorów. 

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021 – co po egzaminie?

Jeszcze do 14 lipca 2021 roku można uzupełnić wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie zawierające wyniki egzaminu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!